سانتریفیوژ, مقالات

چرا تنظیم شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف) مهم است؟

سانتریفوژ های شرکت pip
5 (100%) 1 vote[s]

دستگاه‌های سانتریفوژ مدرن عموما قابلیت تنظیم شیب زمانی شروع[۱] (شتاب) و شیب اتمام[۲] (توقف) را دارند.

اما چه وقت ما به این کار نیاز داریم؟ چگونه تنظیم شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف)، به ما در فرآیندها کمک می‌کند؟ برای درک اهمیت تنظیم شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف)  به دو مثال زیر توجه کنید:

دستگاه‌های سانتریفوژ مدرن عموما قابلیت تنظیم شیب زمانی شروع و شیب اتمام را دارند

برای کاربردهایی مانند ته نشین‌کردن باکتری‌ها[۳] در لوله‌های میکرولیتر یا استخراج دی.ان.ای[۴] و آر.ان.ای[۵]، نیازی به تنظیم شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف)  نمی‌باشد. برای دیگر کاربردها – مثل جداسازی سلول‌های تک‌هسته‌ای خون محیطی ([۶]PBMC) از طریق سانتریفوژکردن به روش گرادیان چگالی– این تنظیم شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف) به میزان قابل توجهی اهمیت دارد. در جداسازی PBMC هدف رسیدن به یک رسوب واضح (شامل PBMC ها) و استخراج آن‌ها از نمونه خون است. این رسوب نسبت به لرزش بسیار حساس است و افزایش یا کاهش بسیار سریع سرعت، در گرادیان اختلال ایجاد کرده و باعث اختلاط مجدد رسوب تشکیل‌شده می‌شود که در نهایت، جداسازی PBMC ها را دشوار و یا تقریباً ناممکن می‌سازد.

ظرف سانتریفوژبرای جلوگیری از مخلوط‌شدن مجدد فازها، پروتکل ایجاب می‌کند که شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف) به طور کامل متوقف شده به طوری که سرعت سانتریفوژ به آرامی افزایش یافته و نیروهای زیاد باعث ایجاد اختلال در گرادیان نشوند.

در حین عمل سانتریفوژ، اجزای مختلف خون می‌توانند بر اساس چگالی‌شان در فاز مناسب متمرکز و جمع شوند. هنگامی که شیب اتمام (توقف) بسیار کم است، بعد از اتمام کار، سرعت سانتریفوژ به آرامی کم می‌شود تا روتورها متوقف شوند. در این حالت، رسوبات به دلیل توقف ناگهانی دچار اختلال نخواهد شد.

مطلب مرتبط: چرا سانتریفوژ می‌کنیم؟

هنگام پِلِت‌شدن سلول‌ها[۷]، مخصوصاً مخمر و یا سلول‌های پستانداران در ظروف ته-صاف[۸] در حجم بالا داخل روتورهای زاویه متغیر، پلت تشکیل شده کاملاً خالص و متراکم نیست. (بسته به نوع کاربرد، ممکن است چرخاندن سلول‌ها در سرعت بالاتر به منظور تشکیل پلت متراکم‌تر، امکان‌پذیر نباشد. زیرا سلول‌های پستانداران به طور خاص، به نیروی گریز از مرکز کاملاً حساس هستند.) اینکه پلت کاملا متراکم نیست، بدین معناست که وقتی نیروهای توقف بیش از حد قوی باشند، پلت ممکن است دوباره مخلوط شده، که باعث از بین‌رفتن نمونه می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که برای جلوگیری از مخلوط شدن مجدد پلت، سرعت با شیب کمتری کاهش یابد. استفاده از لوله مخروطی، می‌تواند به شما در تشکیل پلت متراکم‌تر، حتی با سرعت‌های پایین‌تر سانتریفوژ، کمک کند.

مطلب مرتبط: بالانس‌نمودن روتورهای سانتریفوژ

بنابراین سانتریفوژها با قابلیت تنظیم شیب زمانی شروع (شتاب) و شیب اتمام (توقف)، به کاربر امکان تنظیم افزایش و کاهش سرعت را داده و پروتکل‌ها را به آسانی بهینه‌سازی کند.

مقالات مرتبط

واژه‌‎نامه:

Bacteria Pelleting [۳] Deceleration [۲] Acceleration [۱]
Peripheral Blood Mononuclear Cell [۶] RNA [۵] DNA [۴]
Flat-Bottom Vessel [۸] Pelleting Cell [۷]

باز نشر هر کدام از مطالب شرکت پل ایده آل پارس تنها با ذکر منبع مجاز است

منبع: سایت اپندورف