سلامت, مقالات

روز جهانی بهداشت ۲۰۱۹

روز جهانی بهداشت 2019
4.8 (96%) 5 vote[s]

روز جهانی بهداشت هر ساله در روز ۷ آوریل (۱۸ فروردین) مصادف با سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی[۱] گرامی داشته میشود. این روز فرصتی را ایجاد می‌کند تا توجه جهان به موضوع بهداشت جهانی جلب شده و آگاهی عمومی از طریق کمپین‌های مختلف افزایش یابد.

روز جهانی بهداشت فرصتی مغتنم است تا وزرای بهداشت کشورهای مختلف در جهت گسترش و بهبود پوشش همگانی سلامت عمل کرده و اقدامات صورت گرفته‌ی را به اطلاع عموم برسانند.

هدف روز جهانی بهداشت ۲۰۱۹

دسترسی به خدمات بهداشتی مناسب، جزو حقوق بشر محسوب میشود. اکنون زمان آن است تا خدمات بهداشتی برای همه قابل دستیابی باشد.

پوشش همگانی سلامت[۲] بدین معنا است که تمامی افراد بتوانند در هر زمان و مکانی که قرار دارند، در صورت نیاز و بدون مشکل مالی، بتوانند به خدمات بهداشتی مناسب و با کیفیت دسترسی داشته باشند.

حداقل نیمی از جمعیت جهان، به خدمات بهداشتی مورد نیازشان دسترسی ندارند و هر ساله چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون نفر به علت پرداخت هزینه‌های سنگین سلامتشان به فقر مطلق دچار میشوند.

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مناسب، جزء حقوق بشر محسوب میشود و هر شخص باید بتواند به اطلاعات و مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز خود، دسترسی داشته باشد و بتواند سلامت خود و اعضای خانواده خود را تامین نماید.

کیفیت و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی اولیه‌، پایه و اساس پوشش همگانی سلامت را شامل می‌شوند. هرساله در سراسر جهان خدمات سلامتی با کیفیت پایین و غیر ایمن، زندگی‌های بسیاری را نابود میکند و باعث هدر رفتن هزاران میلیارد دلار میشود.

تمامی افراد، خانواده‌ها و اعضای جامعه باید قادر باشند تا در نزدیکی محل سکونت و محل کار، به مراقبت‌های بهداشتی اولیه با کیفیت دسترسی داشته و بتوانند بیشتر نیازهای مرتبط با سلامتیشان را تامین نمایند.

در اصل مراقبت‌های بهداشتی اولیه نه فقط درمان یک بیماری و یا بر طرف کردن یک اختلال، بلکه به معنای مراقبت از افراد و کمک‌کردن به آن‌ها برای بهبود وضعیت تندرستی و سلامتیشان است.

مراقبت‌های بهداشتی اولیه می‌تواند اکثر نیازهای مربوط به سلامتی شامل خدمات نظارت‌بر مشکلات سلامتی، واکسیناسیون، آگاهی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری، درمان کوتاه مدت و بلند مدت بیماری‌ها و توانبخشی را فراهم آورد.

مراقبت‌های بهداشتی اولیه روشی مقرون به صرفه و عادلانه جهت فراهم‌آوردن خدمات بهداشتی برای کشورهای مختلف و کمک به آن‌ها برای حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت است.

یک نظام سلامت با مراقبت‌های بهداشتی اولیه‌ی مناسب و با کیفیت، تاثیر بهتری در سلامت جامعه داشته و میتواند خدمات بهداشتی را با هزینه‌ی کمتر و کیفیت بیشتر فراهم آورد.

هدف روز جهانی بهداشت ۲۰۱۹ آن است تا به درک بهتر مردم از پوشش همگانی سلامت کمک کرده و بگوید چه خدماتی را باید شامل شود. همچنین در این روز سازمان بهداشت جهانی محتوای بصری و مطالبی را به منظور افزایش آگاهی مردم در این زمینه انتشار خواهد داد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد روز جهانی بهداشت ۲۰۱۹، بر روی لینک‌ زیر کلیک فرمایید:

World Health Day 2019

سایر مقالات

واژه‌نامه:

Universal health coverage [۲] (World Health Organization (WHO [۱]

باز نشر هر کدام از مطالب شرکت پل ایده آل پارس تنها با ذکر منبع مجاز است