بیماری‌ها, مقالات

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا چیست؟
5 (100%) 1 vote[s]

از سال ۲۰۰۶، اتحادیه جهانی فشار خون بالا ([WHI[1) روز ۱۷ ماه می را به عنوان روز جهانی فشار خون بالا[۲] نام‌گذاری کرد. هدف از این روز، که مصادف است با ۲۷ اردیبهشت ماه، افزایش آگاهی عمومی در مورد فشار خون بالا در سراسر جهان است. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که اغلب بزرگسالان مبتلا به این بیماری، دانش و آگاهی کافی را در مورد آن ندارند.

 این روز هر ساله با شعاری همراه است و اتحادیه جهانی فشار خون بالا شعار سال ۲۰۱۹ را “از فشار خون خود آگاه باش[۳]” اعلام کرده است.

به مناسبت روز جهانی فشار خون بالا، قصد داریم تا شما را با این بیماری که به “قاتل خاموش” شهرت دارد آشنا کرده و روش‌های پیشگیری از ابتلا به آن را شرح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف فشار خون بالا

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا که با نام پٌر فشاری خون[۴] نیز شناخته می‌شود، یک بیماری مزمن است که چنانچه بدان توجه و رسیدگی نشود، در طول زمان به یک وضعیت خطرناک تبدیل شده و زندگی فرد را با خطر مواجه می‌سازد. فشار خون در واقع مقدار نیرویی است که خون در حین عبور از رگ‌ها و شریان‌ها، به دیواره‌ی آن‌ها وارد می‌سازد. زمانی که این نیرو زیاد باشد، رگ‌ها و شریان‌ها تحت فشار بیش از حد قرار گرفته و در طولانی مدت باعث آسیب به آن‌ها می‌شود. از جمله مهمترین عوارض جانبی فشار خون بالا، میتوان به ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته و نارسایی کلیه اشاره کرد.

فشار خون ایده‌آل آن است که فشار سیستولیک[۵] (عدد بالاتر) کمتر از ۱۲۰ و فشار دیاستولیک[۶] (عدد پایین‌تر) کمتر از ۸۰ باشد. چنانچه فشار خون شما بالاتر از این اعداد باشد، با گذشت زمان خطر ابتلا به عوارض جانبی فشار خون بالا شما را تهدید خواهد نمود. این بیماری به ندرت از خود نشانه یا علائمی را بروز می‌دهد. به همین خاطر است که به این بیماری لقب “قاتل خاموش” داده‌اند.

دلایل ابتلا به فشار خون بالا

هر انسانی ممکن است که دچار فشار خون بالا شود اما عواملی وجود دارد که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند. از جمله‌ی این عوامل میتوان به سیگار کشیدن، چاقی، سبک زندگی غیر فعال و شرایط پزشکی مانند دیابت اشاره کرد. رژیم غذایی نیز نقش بسزایی در ابتلا به فشار خون بالا بازی می‌کند. چنانچه شخصی در طول روز بیش از حد نمک و قند مصرف نماید، ممکن است به پُر فشاری خون مبتلا شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف بیش از حد الکل نیز با ابتلا به این بیماری مزمن مرتبط است.

پیشگیری و درمان فشار خون بالا

روش های پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا

در بسیاری از موارد، میتوان با اصلاح سبک زندگی و در پیش‌گرفتن زندگی سالم از ابتلا به فشار خون بالا پیشگیری کرد و یا آن را درمان نمود. یک سبک زندگی سالم شامل ورزش روزانه، پیروی از رژیم غذایی سالم و کم نمک، اجتناب از سیگار کشیدن، نگه‌داشتن وزن در حد نرمال و مدیریت بیماری دیابت است. همچنین داروهایی برای کنترل فشار خون بالا وجود دارد که پزشک مربوطه در صورت نیاز، برای فرد مبتلا به فشار خون تجویز خواهد کرد.

در نهایت چنانچه به دنبال اطمینان از عدم ابتلا به فشار خون بالا هستید، بهتر است که یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید و به‌طور مرتب فشار خون خود را بررسی نمایید.

سایر مقالات

واژه‌نامه:

Know your number [۳] World hypertension day [۲] World hypertension league [۱]
Diastolic Pressure [۶] Systolic Pressure [۵] Hypertension [۴]

باز نشر هر کدام از مطالب شرکت پل ایده آل پارس تنها با ذکر منبع مجاز است