آزمایش‎ها و آزمایشگاه, مقالات

روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹

روز جهانی اهداکنندگان خون به صورت سالیانه برگزار میشود
5 (100%) 1 vote[s]

انتقال خون هر ساله جان میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا نجات می‌دهد. خون و محصولات خونی در مدیریت صحیح مادرانی که از خونریزی مرتبط با بارداری و زایمان رنج می‌برند، کودکانی که به دلیل مالاریا و یا سوء تغذیه به کم‌خونی شدید مبتلا هستند، بیمارانی که دارای اختلالات خونی و مغز استخوان می‌باشند، افرادی که دچار اختلالات ارثی هموگلوبین و نقص سیستم ایمنی هستند، قربانیان تروما، موارد اورژانسی، مصدومان حوادث طبیعی و تصادفات و همچنین بیمارانی که تحت درمان‌های پیشرفته جراحی و پزشکی هستند، نقش اساسی را بر عهده دارد.

گرچه نیاز به خون و فرآورده‌های خونی یک نیاز جهانی است، اما میزان دسترسی به خون و محصولات خونی سالم در کشورهای مختلف، تفاوت بسیاری دارد.

سازمان‌های انتقال خون در بسیاری از کشورها با چالش‌های بسیاری به منظور تامین خون و فرآورده‌های خونی کافی و همین‌طور تضمین کیفیت و سلامت آن روبرو هستند.

در ماه می سال ۲۰۰۵ و در حین برگزاری پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی، وزرای بهداشت کشورهای جهان بیانیه‌ی مشترکی را در زمینه‌ی تعهد و حمایت از اهدای خون داوطلبانه به امضا رساندند و طی قطعنامه‌ای روز ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) را به نام روز جهانی اهداکنندگان خون[۱] نام‌گذاری کردند.

هدف از این رویداد که به صورت سالیانه برگزار می‌شود، تقدیر از اهداکنندگان بدون چشمداشت خون و همچنین افزایش آگاهی مردم از نیاز مستمر به اهدای خون است. سازمان بهداشت جهانی در هر سال شعاری را برای این روز انتخاب کرده و به منظور اطلاع‌رسانی نسبت به انتشار آمار و اطلاعات اقدام می‌نماید.

روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹

سازمان بهداشت جهانی تم و موضوع روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹ را “اهدای خون و دسترسی همگانی به تزریق خون سالم به عنوان بخشی از پوشش همگانی سلامت” اعلام کرده است و شعار این روز را “خون سالم برای همگان[۲]” انتخاب نموده است.

سازمان بهداشت جهانی بر این عقیده است که موضوع و شعار انتخاب شده، باعث تشویق و ترغیب افراد به اهدای خون به صورت مستمر می‌شود.

ویدئوی روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹

چه کسانی می‌توانند خون اهدا کنند؟

 اکثر افرادی که در سلامتی کامل به سر می‌برند، می‌توانند خون اهدا کنند. به منظور اینکه شخصی بتواند خون اهدا نماید، الزاماتی وجود دارد که شخص باید آن‌ها را دارا باشد. در زیر به بررسی برخی از این الزامات پرداخته‌ایم:

۱- سن

سن شخص اهدا کننده‌ی خون باید بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد.

 • قوانین ملی برخی از کشورها به افراد ۱۶ الی ۱۷ سال در صورتی که دارای شرایط فیزیکی و هماتولوژی مورد نیاز باشند، اجازه می‌دهد تا خون اهدا نمایند.
 • در برخی از کشورها شخص بالای ۶۵ سال در صورت صلاحدید پزشکان به عنوان اهدا کننده‌ی خون پذیرفته می‌شود. در برخی دیگر از کشورها حداکثر سن اهدا کننده‌ی خون، ۶۰ سال تعیین شده است.

۲- وزن

فرد اهدا کننده‌ی خون باید حداقل ۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

 • در برخی از کشورها، اهدا کننده‌ی خون کامل[۳] باید حداقل ۴۵ کیلوگرم وزن داشته باشد تا بتواند ۳۵۰ میلی‌لیتر خون اهدا نماید.

۳- وضعیت سلامتی

شخص در زمان اهدای خون باید در وضعیت سلامت مناسبی قرار داشته باشد.

 • چنانچه شخصی مبتلا به سرماخوردگی، گلو درد، آنفلوانزا، تبخال و دیگر عفونت‌ها باشد، نمی‌تواند خون اهدا نماید.
 • در صورتی که شخصی بدن خود را تتو و یا پیرسینگ کرده باشد، تا ۶ ماه نمی‌تواند خون اهدا نماید. چنانچه پیرسینگ توسط شخصی حرفه‌ای و دارای تاییدیه صورت گرفته باشد و تورم ناشی از آن به صورت کامل بعد از عمل رفع شده باشد، شخص می‌تواند پس از ۱۲ ساعت خون اهدا نماید.
 • شخصی که به منظور ترمیم جزئی دندان به دندان پزشک مراجعه کرده است، تا ۲۴ ساعت نمی‌تواند خون اهدا نماید. در صورت عمل جراحی دندان، شخص تا ۱ ماه نباید خون اهدا نماید.
 • در صورتی که میزان هموگلوبین خون شما از حد مینیمم کمتر باشد، نباید خون اهدا نمایید. در بسیاری از کشورها میزان مینیمم هموگلوبین خون برای خانم‎‌ها  g/dl ء۱۲ برای آقایان   g/dlء۱۳تعیین شده است.

پیام روز جهانی اهداکنندگان خون

 • در هر چند ثانیه، یک نفر، در جایی از دنیا نیاز به خون دارد.
 • انتقال خون و انتقال فرآورده‌های خونی هر ساله جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهد.
 • سلامتی جزئی از حقوق بشر است. هر شخصی در هر جای جهان و در زمان مورد نیاز، باید بتواند به انتقال خون سالم دسترسی داشته باشد.
 • به منظور تضمین دسترسی افراد جامعه به خون و فرآورده‌های خونی سالم، اهدای خون مستمر و منظم در سراسر جهان مورد نیاز است.
 • تضمین از سلامتی و تندرستی اهداکنندگان خون، موضوعی مهم و حیاتی است.
 • دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی سالم، موضوعی حیاتی برای پوشش همگانی سلامت است و جزئی کلیدی از یک سیستم سلامت موثر محسوب می‌شود.
 • نیاز به خون و فرآورده‌های خونی، یک نیاز جهانی است اما میزان دسترسی به خون و فرآورده‌های آن، بسته به کشور و منطقه‌ی جغرافیایی، تفاوت بسیاری دارد.
 • سازمان‌های انتقال خون در بسیاری از کشورهای جهان در تامین خون و فرآورده‌های خونی مورد نیاز و همچنین تضمین از سلامت آن با چالش روبرو هستند.

میزبانی روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹

هر سال کشوری به عنوان میزبان روز جهانی اهداکنندگان خون انتخاب می‌شود که میزبانی امسال را کشور روآندا بر عهده دارد. روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹ در شهر کیگانی روآندا برگزار خواهد شد.

مقالات مرتبط

باز نشر هر کدام از مطالب شرکت پل ایده آل پارس تنها با ذکر منبع مجاز است

واژه‌نامه:

whole blood [۳] Safe blood for all [۲] world blood donor day [۱]