سلامت

تفاوت نیش حشرات با کهیر را چگونه تشخیص دهیم؟

گیف معرفی سیتزبث پل ایده آل پارس

خیلی از افراد ممکن است به دنبال تفاوت نیش حشرات با کهیر باشند.

کهیر (Hives)، یک واکنش آلرژیک است که به صورت راش قرمز، ناهموار و بسیار خارش‌دار روی پوست ظاهر می‌شود. این برجستگی‌ها ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. اما خیلی اوقات ممکن است کهیر با جای نیش برخی حشرات اشباه گرفته شود. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به بررسی علل بروز کهیر و تفاوت آن با جای نیش حشرات بپردازیم.

کهیر و تصاویری از آن

کهیر که با نام علمی urticaria نیز شناخته می‌شود معمولاً به عنوان یک واکنش آلرژیک رخ می‌دهد. گاهی اوقات هم ممکن است به دلیل یک مشکل اساسی سلامتی اتفاق بیفتد.

کهیرها، جوش‌های خارش‌دار و برجسته‌ای هستند که روی پوست یافت می‌شوند. معمولاً در پوست‌های روشن‌تر قرمز، صورتی یا گوشتی هستند. در افرادی ک پوست تیره‌تری دارند نیز معمولا به رنگ گوشتی یا کمی روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ پوست دیده می‌شوند.

کهیر اگر کمتر از ۶ هفته طول بکشد به عنوان “حاد” و اگر بیش از ۶ هفته طول بکشد به عنوان “مزمن” طبقه بندی می‌شود.

کهیر حاد معمولاً در اثر یک واکنش آلرژیک یا عفونت ویروسی ایجاد می‌‌شود.پس از چند روز یا هفته از بین می رود، اما ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض محرک آلرژیک دوباره عود کند.

کهیر مزمن ممکن است ناشی از استرس، اختلالات خود ایمنی، تغییرات هورمونی یا برخی مشکلات سیستمیک دیگر باشند. متأسفانه، اکثر افراد مبتلا به کهیرهای مزمن هرگز موفق به شناسایی محرک اصلی کهیر خود نمی‌شوند. “کهیر ایدیوپاتیک[۱]” نامی است که در صورت ناشناخته بودن علت کهیر به آن داده می شود.

کهیر و التهابات پوستی
شکل 1. شرایطی شبیه بثورات می تواند ملتهب شود.
تفاوت اندازه و رنگ کهیر
شکل 2. کهیرها می توانند اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلفی داشته باشند.
حساسیت پوستی و کهیر
شکل 3. این برجستگی های کوچک نشان دهنده یک واکنش آلرژیک احتمالی یا حساسیت پوستی است.

چه چیزی باعث کهیر می‌شود؟

پیش از اینکه تفاوت نیش حشرات با کهیر را بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم که کهیر چرا ایجاد می‌شود؟

کهیر معمولاً در اثر واکنش آلرژیک به چیزی که شما با آن برخورد کرده‌اید یا بلعیده‌اید ایجاد می‌شود. هنگامی که یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شروع به ترشح هیستامین در خون می‌کند. هیستامین‌ها مواد شیمیایی هستند که بدن در تلاش برای دفاع از خود در برابر عفونت و سایر مزاحمان خارجی تولید می‌کند.

در برخی افراد، هیستامین‌ها می‌توانند باعث تورم، خارش و بسیاری از علائمی شوند که با کهیر تجربه می‌شود.

کهیر علاوه بر آلرژی ممکن است ناشی از موارد دیگری نیز باشد. غیر معمول نیست که افراد به دلیل استرس، لباس‌های تنگ، ورزش، بیماری‌ها یا عفونت‌ها کهیر را تجربه کنند.

همچنین کهیر ممکن است در نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در دمای سرد یا گرم یا تحریک ناشی از تعریق زیاد، ایجاد شود. از آنجایی که چندین محرک بالقوه وجود دارد، بسیاری از اوقات نمی‌توان علت واقعی کهیر را تعیین کرد.

تفاوت نیش حشرات با کهیر چیست؟

تفاوت نیش حشرات با کهیر

جای نیش برخی حشرات ممکن است بسیار شبیه به کهیر باشد. پی بردن به تفاوت نیش حشرات با کهیر می‌تواند سخت باشد. زیرا، به زبان ساده، همه آن‌ها دارای لکه‌های قرمز هستند و همه آن‌ها خارش دارند. با این حال، برخی از ویژگی‌های کلیدی می‌تواند به شما کمک کند. بارزترین علامت کهیر، جوش‌هایی است که روی پوست ظاهر می‌شود. جوش‌ها ممکن است قرمز باشند. اما گاهی نیز همرنگ پوست هستند. آن‌ها می‌توانند کوچک و گرد، حلقه‌ای شکل یا بزرگ باشند. به همین دلیل ممکن است با جای نیش حشره اشتباه گرفته شوند.

در ادامه به برخی از ویژگی‌های کلیدی برای بررسی تفاوت نیش حشرات با کهیر خواهیم پرداخت.

ابعاد

گزیدگی‌ها معمولاً کوچک‌تر از کهیر هستند و تعدادشان کمتر است. وقتی صحبت از کهیر به میان می‌آید، به دنبال نواحی دایره‌ای برجسته با مقداری پاکسازی مرکزی هستید. به این معنی که لکه‌ها در وسط روشن‌تر هستند.

مکان

سرنخ دیگری که می‌تواند به شما در تشخیص کهیر یا نیش حشرات کمک کند، جایی است که ظاهر می ‌شوند. کهیر معمولاً در سراسر بدن ظاهر می‌شود. اما جای نیش حشرات روی بدن متقارن نیست و به طور تصادفی رخ می‌دهد. بنابراین اگر چند برجستگی در اطراف بدن پراکنده اند، احتمال زیادی وجود دارد که موجوداتی در محل خواب یا زندگی خود داشته باشید.

جای نیش حشرات و شناسایی هریک
بخوانید

سایر تفاوت نیش حشرات با کهیر

یک تفاوت نیش حشرات با کهیر این است که کهیر به صورت دسته‌ای در قسمت آسیب دیده بدن ظاهر می‌شود. آن‌ها می‌توانند بزرگتر شوند، شکل خود را تغییر دهند و گسترش یابند. گاهی ممکن است کهیرها با هم تغییر شکل دهند و یک ناحیه بزرگتر و برجسته ایجاد کنند.

همچنین کهیر ممکن است در طول شیوع بیماری ناپدید یا دوباره ظاهر شود.

کهیر تمایل به مهاجرت در اطراف بدن دارد. ناحیه‌ای از قرمزی یا خارش ممکن است فقط چند ساعت در یک نقطه باقی بماند و سپس محو شود و در جای دیگری ایجاد شود.

توجه داشته باشید در برخی موارد، یک واکنش آلرژیک به نیش حشرات می‌تواند باعث کهیر شود. گزش یک حشره پوست را سوراخ می‌کند. اما کهیر واکنشی به آن خواهد بود. به عبارت دیگر، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که هر دوی این شرایط را همزمان به دلیل یک محرک داشته باشید.

گزش ساس در مقابل کهیر

گزش ساس در مقابل کهیر

خیلی اوقات گزش ساس با کهیر اشتباه گرفته می‌شود.

گزش ساس ممکن است در ابتدا شبیه کهیر با برجستگی‌های مرکزی باشد.

اما اگر بر روی پوست خود برجستگی های قرمزی دارید که بزرگتر می‌شوند، شکلشان تغییر میکند یا به سرعت از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر پخش می‌شوند، به احتمال زیاد کهیر هستند.

گروه کوچک یا خطی از برجستگی‌ها که بدون تغییر شکل در یک قسمت از بدن شما ظاهر می‌شوند، احتمالاً گزش ساس هستند.

چگونه کهیر را درمان کنیم؟

پس از اینکه به تفاوت نیش حشرات با کهیر پی بردیم، بهتر است با راه های درمانی کهیر نیز آشنا شویم. زمانی که علت کهیر مشخص شد، مهمترین قدم حذف محرک است.

اما همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، خیلی اوقات علت ایجاد کهیر نامشخص است. در چنین مواردی می‌توان تنها علائم را به کمک داروها تسکین داد.

توجه داشته باشید که هرگونه اقدام درمانی مستلزم مشورت با پزشک است. زیرا اگرچه کهیر خیلی اوقات یک امر عادی تلقی می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است مرگ بیمار را به دنبال داشته باشد.

آنتی هیستامین‌ها اولین قدم در درمان پزشکی هستند. آنتی هیستامین‌ها زمانی که به درستی استفاده شوند بسیار موثر هستند. با این حال، اگر داروی خاص به اندازه کافی قوی نباشد، دارو در دوزهای کافی مصرف نشود یا دارو به اندازه کافی برای سرکوب علائم مصرف نشود، ممکن است یک آنتی هیستامین تسکین کافی ایجاد نکند.

کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون نیز ممکن است برای کنترل سریع کهیر تجویز شود. به دلیل عوارض جانبی مرتبط با استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها، معمولاً برای استفاده کوتاه مدت تجویز می شوند.

آب داغ ممکن است کهیر را تشدید کند. به همین دلیل توصیه می‌شود از آن اجتناب کنید.

سوالات متداول

آیا کهیر مسری است؟

در ادامه به بررسی تعدادی از متداول ترین سوالاتی که در مورد کهیر پرسیده می‌شود خواهیم پرداخت.

آیا کهیر مسری است؟

خیر، کهیر مسری نیست و نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

آیا کهیر به این معنی است که من به چیزی حساسیت دارم؟

در بسیاری از موارد، کهیر نتیجه یک واکنش آلرژیک به چیزی است که در معرض آن قرار گرفته‌اید، مانند برخی داروها یا گرده. همچنین ممکن است ناشی از عفونت، استرس یا پوشیدن لباس های خیلی تنگ باشد. اگر کهیر دارید که بیش از چند روز ادامه دارد، با پزشک تماس بگیرید تا بررسی کند که آیا آزمایش آلرژی برای تعیین علت علائم شما لازم است یا خیر.

کهیر چقدر طول می کشد؟

شیوع کهیر می تواند از چندین ساعت تا یک هفته طول بکشد. اگر کهیر نتیجه یک واکنش آلرژیک باشد، ممکن است طولانی‌تر شود و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد. در برخی موارد، کهیر مزمن می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب گفته شد، درک تفاوت نیش حشرات با کهیر می‌تواند امری چالش برانگیز و دشوار باشد. اما علاوه بر این ، موارد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث خارش شوند.، از جمله پسوریازیس، اگزما و زونا. این شرایط معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند، اما همه آنها می‌توانند ناراحت کننده باشند. بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده بثورات پوستی یا جوش‌های خارش دار حتما به پزشک مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا