انتشارات و پوسترها

انتشارات و پوسترها

ما در شرکت پل ایده آل پارس در طول سالیان فعالیت در حوزه آزمایشگاهی، همواره خود را در برابر ترویج علوم آزمایشگاهی مسئول دانسته‌ایم. با همین نگرش این شرکت چاپ و توزیع رایگان کتب، پوسترها و اطلس جامع تخصصی در حوزه علوم آزمایشگاهی را در کارنامه خود دارد.

اینک، در راستای استمرار خدمات خود، پوسترهای آزمایشگاهی را به صورت فایل‌های PDF در ابعاد چاپی به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده‌ ایم.

توجه داشته باشید که فرمت پوسترهایی که جهت دانلود ارائه شده است، PDF می‌باشد. پس حتما جهت باز کردن فایل برای چاپ یا پرینت از نرم‌افزارهای PDF خوان (PDF Reader) و دستگاه چاپ دیجیتال استفاده نمایید.

همچنین ابعاد هر پوستر در زیر آن درج شده است که در صورت لزوم می‌‌توانید آن را به چاپخانه‌ی مورد نظر اطلاع دهید.

امید است توانسته باشیم قدمی کوچک در راستای قدردانی از تلاش‌های بی‌دریغ فعالین حوزه سلامت و علوم آزمایشگاهیبرداشته باشیم.

پوسترها (جهت چاپ با دستگاه دیجیتال)

عفونت‌های قارچی شایع پوست

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

در پوستر عفونت‌های قارچی شایع پوست شرایط و چگونگی آمادگی بیمار برای مراجعه و نمونه‌گیری در آزمایشگاه، و روش‌های نمونه‌گیری برای هرکدام از انواع عفونت‌‌های قارچی بصورت خلاصه ذکر شده است.
انواع محلول‌های شفاف کننده رایج برای آزمایشات میکروسکوپی بیان شده، نوع و شکل عناصر قارچی در هر یک از بیماری‌های قارچی پوست مورد اشاره قرار گرفته و نحوه گزارش نتایج آزمایش‌های میکروسکوپی نیز درج شده است و میتواند به‌عنوان یک راهنمای مختصر و مفید در دسترس بخش میکرب‌شناسی و قارچ‌شناسی قرار گیرد.

نمودار نمایشگرهای انسانی
نمودار نشانگرهای (CD) انسانی

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر راهنمای آنتی ژن‌های ” مجموعه تمایزی” یا “cluster of differentiation” که با حروف مخفف”CD” نشان داده می‌شود دربرگیرنده عملکرد مولکولی هریک از این مولکول‌های آنتی ژنی و اسامی سلول‌های واجد آن آنتی ژن می‌باشد. مولکول‌های سطحی سلولی در فنوتایپینگ ایمیونولوژیک سلولی بکار می‌رود و در آزمایشگاه‌های مجهز به فلوسایتومتری برای تشخیص دقیق و قطعی انواع لوسمی‌ها و لنفوم‌ها از آن استفاده می‌شود. کلیه آنتی ژن‌های CD انسانی که از شماره ۱ الی ۳۷۱ شماره گذاری شده‌اند، در این نمودار وجود دارند.

پوستر اطلس انگل شناسی پزشکی1
پوستر اطلس انگل شناسی پزشکی-۱

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

در این پوستر تصاویر منتخبی از تخم کرم‌های انگلی شایع نمایش داده شده است. کرم‌های انگلی میزبان‌های مختلفی از جمله انسان را آلوده می‌کنند. اثرات آن‌ها در داخل بدن میزبان متفاوت است و سبب ایجاد طیف گسترده بیماری‌ها، از خفیف‌ترین موارد تا حالت‌های بالقوه کشنده می‌شوند. این انگل‌ها از طریق غذا، آب و خاک، بندپایان و ناقل‌های نرم تن به انسان منتقل می‌شوند و می‌توانند هر اندام و دستگاهی را آلوده کنند. در روده‌ها شایع هستند و در کبد، ریه‌ها، خون، و سایر اندام‌ها یافت می‌شوند. آزمایش مدفوع ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش برای تشخیص بیماری‌های انگلی دستگاه گوارش می‌باشد.

پوستر کریستال رسوب ادرار
پوستر اطلس کریستال‌های رسوب ادرار

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

در پوستر کریستال‌ های رسوب ادرار، تصاویر منتخبی از کریستال‌های ادراری در دو دسته جداگانه تحت عناوین کریستال‌های نرمال و غیرنرمال نشان داده شده‌اند.

کریستال‌های نرمال نیز با توجه به pH اسیدی یا قلیایی ادرار بصورت جداگانه نمایش داده شده‌اند.کریستال‌های غیرنرمال نیز در دو دسته تحت عنوان کریستال‌های با منشاء بیماری‌های متابولیکی و کریستال‌های مربوط به دخالت‌های پزشکی ( شامل داروها، و مواد حاجب رادیولوژی) طبقه‌بندی شده‌اند.

پوستر حجم برداری
پوستر حجم‌برداری

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر حجم ‌برداری، به منظور افزایش مهارت کاربران در حجم‌برداری با سمپلر (میکروپیپیت) طراحی شده است.

نتایج آزمایش‌ها به‌طرز چشمگیری تحت تاثیر ۲ عامل عملکرد صحیح سمپلر و تکنیک‌های مورد استفاده توسط کاربر است.
به همین دلیل تسلط بر تکنیک‌های حجم‌برداری با سمپلر، از جمله مهارت‌هایی است که هر پرسنل آزمایشگاهی باید آن را بدست آورد. چنانچه هنگام حجم‌برداری، این تکنیک‌ها رعایت نشوند، نه تنها نتایج آزمایش‌ها را با مشکل مواجه می‌سازد، بلکه موجب هدر رفتن وقت و افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

پوستر کنه ها و مایت ها
پوستر کنه ها و مایت ها

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر کنه ‌ها و مایت‌ ها برای کمک به شناسایی بهتر این موجودات در آزمایشگاه طراحی شده است. با توجه به حضور کنه‌ها و مایت‌ها در مجاورت مناطق مسکونی و برخوردهای اتفاقی انسان با آن‌ها و بروز ضایعات پوستی و آلرژیکی، آشنایی با ویژگی‌های ریخت شناسی آن‌ها برای تشخیص و گزارش به پزشکان و مراقبین سلامت و بهداشت ضروری می‌نماید.

پوستر حشره شناسی2
پوستر حشره شناسی پزشکی-۲

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر حشره‌شناسی پزشکی 2 مربوط به ساس‌ها، شپش‌ها، کک‌ها، کنه‌ها و مایت‌ها است. این پوستر با توجه به نقش و اهمیت حشرات در پزشکی و بهداشت و تاثیر آن‌‌ها بر سلامتی انسان و دام طراحی شده است.

پوستر مسیرهای متابولیک

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر مسیرهای بیوشیمیایی توسط دکتر گرهارد میکل گردآوری شده است.

مسیرهای متعددی که در ایجاد و تجزیه اجزای سلولی دخیل هستند باید به صورت هماهنگ، کنترل و متعادل شوند. برای رسیدن به این هدف، سلول‌ها واکنش‌ها را در مسیرهای مختلف سازماندهی می‌کنند .تعداد بسیار زیادی از مسیرهای متابولیک وجود دارد. در انسان، مهم‌ترین مسیرهای متابولیک عبارتند از:

گـلیکولیز/چـرخـه اســـــید ســیتـــریک/فسفـــرگیری اکســایشی/مسیر پنتوز فـــسفات/چـــرخه اوره/بـــتا اکسیداسیون/گلوکونئوژنز

پوستر فرآیندهای سلولی و مولکولی

فرمت PDF ،ابعاد: 70× 82 cm

پوستر فرایندهای سلولی مولکولی توسط دکتر گرهارد میکل گردآوری شده است.

شناخت فرایندهای سلولی مولکولی یکی از پایه ای ترین دروس بسیاری از رشته های علوم زیستی و علوم پزشکی است. مقدمات مهمی که دانشجویان باید برای موفقیت در بسیاری از دروس مرتبط مانند ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوانفورماتیک، بیوشیمی، بیوتکنولوژی و… به آن احاطه داشته باشند.

پوستر حشره شناسی1
پوستر حشره شناسی پزشکی-۱

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر حشره‌ شناسی پزشکی 1 مربوط به پشه‌ها، پشه‌های نیش زن، خرمگس‌ها، سوسک‌ها و سوسری‌‌ها است. این پوستر با توجه به نقش و اهمیت حشرات در پزشکی و بهداشت و تاثیر آن‌‌ها بر سلامتی انسان و دام طراحی شده است.

پروتکل‌های متداول جداسازی و تشکیل رسوب در آزمایشگاه با استفاده از سانتریفوژ
پروتکل‌های جداسازی و تشکیل رسوب با سانتریفوژ

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

در پوستر پروتکل‌های متداول جداسازی و تشکیل رسوب در آزمایشگاه با استفاده از سانتریفوژ، روش‌های مختلف سانتریفیوژ کردن از جمله استخراج  DNA، تهیه پلاسمید، تهیه پلاسما، پلاکت و سرم و پلت کردن نشان داده شده است.
در این پوستر، هر پروتکل، نحوه‌ی سانتریفوژکردن، لوازم جانبی سانتریفوژ، نوع عملکرد سانتریفوژ و مشخصات روتور بیان شده است.

پوستر ایمنی زیستی و عفونی آزمایشگاه
پوستر ایمنی زیستی و عفونی آزمایشگاه

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر ایمنی زیستی و عفونی آزمایشگاه به منظور افزایش آگاهی و شناخت عوامل خطر آفرین در محیط آزمایشگاه، اطلاع از تمهیدات لازم و هشدارها جهت جلوگیری از انتشار آلودگی با مواد بیولوژیکی و عوامل بیماری‌زا آماده شده است.

مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی و بیمارستانی

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی و بیمارستانی به منظور پیشگیری از بروز حوادث ناشی از دفع نامناسب پسماند‌ها و افزایش اطلاعات شما در رابطه با تفکیک و مدیریت صحیح پسماند آماده شده است.آلودگی در اثر پسماندهای شیمیایی یا بیولوژیکی خطرناک، پسماندهای تیز و برنده و موارد مشابه، از مخاطرات شایع در بیمارستان‌‌ها و مراکز تحقیقاتی مانند آزمایشگاه‌ها است. به همین دلیل مدیریت دفع پسماندها در آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی همواره از مسائل حائز اهمیت بوده است.

پوستر علائم ایمنی
پوستر علائم ایمنی

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

اغلب اوقات، یک تصویر می‌تواند از بسیاری کلمات و جملات گویاتر باشد. آزمایشگاه‌ها عموماً به دلیل وجود مواد شیمیایی خطرناک، مواد رادیواکتیو، نمونه‌های بیولوژیکی متفاوت، ابزار تیز و برنده، ظروف شیشه‌ای که شکستنی هستند و مواد اشتعال‌پذیر، محل خطرناکی برای کار محسوب می‌شوند. به همین دلیل لازم است تا افرادی که در این مکان‌ها مشغول به کار هستند، از تمامی خطرات موجود در آزمایشگاه کاملاً آگاهی داشته باشند.

هماتولوژی
پوستر هماتولوژی

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر هماتولوژی جهت آشنایی و شناخت بیشتر و بهتر کاردانان، کارشناسان و متخصصین آزمایشگاهی با مشخصات ریخت‌شناسی سلول‌های غیر نرمال و یا سلول‌های بدخیم طراحی شده است. علی رغم پیشرفت‌های زیادی که طی سالیان اخیر در روش‌های تشخیصی بیماری‌ها و اختلالات و بدخیمی‌های خونی واقع شده است، مشاهده و تفسیر تصاویر میکروسکوپی از خون محیطی و مغز استخوان همچنان اهمیت والای خود را حفظ کرده‌اند.

رسوب ادراری
پوستر رسوب ادراری

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر رسوب ادراری جهت کمک به تشخیص ناهنجاری‌های موجود در ادرار طراحی شده است. آزمایش ادرار هنوز یکی از ساده‌ترین روش‌های آزمایشگاهی در طب بالینی است. ادرار نمونه‌ای است که به فراوانی و به آسانی بدست می‌آید و متودولوژی برای آزمایش آن کاملا ساده است. یک رسوب غیرطبیعی ادراری هرگز نباید نادیده گرفته شود مگر آنکه یک توضیح و توجیه قابل قبول برای آن یافت شده باشد.

باکتری‌های گرم مثبت
پوستر باکتری‌های گرم مثبت

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر باکتری‌های گرم مثبت به شما کمک می‌کند انواع مختلف این باکتری‌ها را بشناسید. باکتری‌های گرم مثبت به گروهی از باکتری‌ها اطلاق می‌شود که هنگام رنگ آمیزی گرم، واکنش مثبتی از خود نشان می‌دهند. پپتیدوگلیکان موجود در دیواره‌ی باکتری های گرم مثبت، کریستال ویوله را به خود جذب کرده و باعث می‌شود به رنگ آبی تیره و یا بنفش دیده شوند.

پوستر باکتری‌های گرم منفی

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر باکتری‌های گرم منفی به شما کمک می‌کند انواع مختلف این باکتری‌ها را بشناسید. باکتری‌های گرم منفی به گروهی از باکتری‌ها اطلاق می‌شود که هنگام رنگ آمیزی گرم به دلیل نوع دیواره‌ی آن‌ها و وجود غشای خارجی، توانایی جذب کریستال ویوله را ندارند و در مرحله‌ی دوم رنگ آمیزی گرم که سافرانین اضافه می‌شود، رنگ سرخ_صورتی را نشان می‌دهد.

انگل شناسی
پوستر انگل شناسی

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر انگل‌شناسی جهت کمک به کارشناسان و متخصصین آزمایشگاه‌ها نسبت به شناسایی صحیح بیماری‌های انگلی طراحی شده است. تا در زمان برخورد و مواجهه با آن‌ها در نمونه‌های آزمایشگاهی با مهارت کافی کمک‌های موثری به بیمار آسیب دیده نمایند.  بیماری‌های مختلف انگلی، قارچی و باکتریایی همچنان در گوشه و کنار جهان از شیوع و فراوانی قابل توجهی برخوردار بوده و عوامل بازپدید و نوپدید در بین آن‌ها هم علاوه بر ویروس‌ها وجود دارد.

قارچ
پوستر قارچ

فرمت PDF ،ابعاد: 70×100 cm

پوستر قارچ‌شناسی در آزمایشگاه به شما کمک می‌کند تا این میکروارگانیسم‌ها را بهتر بشناسید.

بسیاری از قارچ ها در پزشکی و صنعت مفید هستند. تحقیقات قارچ شناسی منجر به تولید داروهای آنتی بیوتیکی مانند پنی سیلین، استرپتومایسین و تتراسایکلین و … شده است. اما گاهی قارچ‌ها بیماری‌هایی را برای انسان یا دام‌ها ایجاد می‌کنند که نباید از آن‌ها غافل شد.

کتب منتشرشده

اطلس جامع آزمایشگاهی
اطلس جامع آزمایشگاهی
اصول پایه طب آزمایشگاهی بیماری‎های کبدی
اصول پایه طب آزمایشگاهی بیماری های کبدی
اصول پایه طب آزمایشگاهی بیماری‎های کلیوی
اصول پایه طب آزمایشگاهی بیماری‎های کلیوی

کتابچه آموزشی

راهنمای عیب یابی
راهنمای عیب یابی تزریق پلاستیکی

مقالات علمی و مطالب کاربردی

جهت مشاهده مقالات علمی و مطالب کاربردی گردآوری شده توسط این مجموعه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.