سلامت

زگیل تناسلی چیست ؟ با علت آن در مردان و زنان آشنا شویم

گیف معرفی سیتزبث پل ایده آل پارس

زگیل تناسلی عارضه‌ای است که خیلی افراد با شنیدن نام آن دچار استرس می‌شوند.

خیلی افراد ممکن است زگیل‌های پوستی را تجربه‌ کرده باشند. عارضه‌ای که بعد از چند روز یا به صورت خود به خود خوب می‌شود. یا با مراجعه به پزشک و با استفاده از کرم‌های موضعی درمان می‌گردد.

 • اما آیا  قابل درمان است؟
 • از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟
 • آیا زگیل نوعی سرطان است؟
 • آیا زگیل تناسلی مردان خطرناک است؟

این سوالات و خیلی از موارد دیگر، موضوع این مطلب هستند. در واقع در این مقاله قصد داریم با علت این عارضه در مردان و زنان آشنا شویم. همچنین راه درمان آن را ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی با نام انگلیسی condylomata acuminate یا Genital Warts شناخته می‌شود. اغلب روی پوست اطراف ناحیه تناسلی و مقعد ظاهر می‌شود. علت بروز این عارضه، انواع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی [۱] (HPV) هستند.

 

ممکن است شنیده باشید که HPV باعث سرطان می‌شود. اما باید بدانید که این ویروس انواع مختلفی دارد. برخی از انواع آن خطرناک و سرطان‌زا هستند. اما برخی دیگر خطر کمتری دارند و باعث عوارضی مانند زگیل تناسلی می‌شوند.

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است. اما بیشتر اوقات خود به خود از بین می‌رود.

این عارضه در کدام قسمت رشد می‌کند؟

زگیل در فرج، واژن، دهانه رحم، راست روده، مقعد، آلت تناسلی یا کیسه بیضه ایجاد می‌شود.

علت زگیل در ناحیه تناسلی زنان چیست؟

علت زگیل ناحیه تناسلی در زنان چیست؟

در زنان، زگیل در داخل و اطراف واژن، مقعد یا روی دهانه رحم ظاهر می‌شود. زگیل‌ها ممکن است بسیار کوچک باشد. یا به صورت خوشه‌های بزرگ ظاهر شود. رنگ آن نیز معمولا قرمز یا سفید است.

علت زگیل تناسلی در زنان ویروس HPV است. این ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. 

توجه داشته باشید که آزمایش HPV یک آزمایش روتین نیست. پس اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید، باید پزشک خود را مطلع سازید تا این آزمایش انجام شود.

زگیل‌ها ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از تماس جنسی ظاهر شوند. گاهی اوقات، زگیل تناسلی می‌تواند در داخل واژن ایجاد شود. در این شرایط به سختی قابل تشخیص است.

علت زگیل در ناحیه تناسلی مردان چیست؟

علت زگیل ناحیه تناسلی در مردان چیست؟

زگیل تناسلی مردان هم به دلیل HPV است. زگیل در مردان ممکن است روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شود. در مردان انجام آزمایش HPV چندان رایج نیست. بنابراین این عارضه در مردان معمولا از طریق معاینه پزشک تشخیص داده می‌شود.

علائم زگیل در ناحیه تناسلی چیست؟

زگیل ناحیه تناسلی معمولا برجستگی‌هایی به رنگ پوست یا سفید است ایجاد می‌کند. برجستگی‌ها شبیه تکه‌های کوچک گل کلم است. گاهی یک عدد و گاهی به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود. ممکن سبب خارش شود. اما معمولا دردناک نیست.

هم در مردان و هم در زنان، زگیل می‌تواند روی لب‌ها، دهان، زبان و گلو نیز ظاهر شود.

در شرایط زیر، شما به احتمال زیاد دچار زگیل تناسلی هستید:

 • اگر شما یا همسرتان دچار برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی شدید
 • اگر ترشحات غیر طبیعی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید
 • اگر هنگام ادرار کردن یا حین رابطه جنسی، سوزش، درد یا خونریزی دارید
 • اگر همسر شما مبتلا به زگیل ناحیه تناسلی است
 • اگر فرزند شما زگیل ناحیه تناسلی دارد

علائم زگیل در ناحیه تناسلی در زنان

اکثر افراد مبتلا به زگیل HPV هیچ علامتی به جز خود زگیل ندارند.

علائم زگیل HPV در زنان شامل برجستگی‌های کوچک یا گروهی از برجستگی‌ها در ناحیه تناسلی است. زگیل‌ها می توانند در داخل یا خارج واژن، داخل یا اطراف مقعد یا روی دهانه رحم ظاهر شوند.

زگیل تناسلی در زنان ممکن است ثابت بماند یا اندازه و تعدادشان افزایش یابد. خارش و ترشحات غیرعادی واژن نیز از علائم این عارضه در زنان است.

علائم زگیل در ناحیه تناسلی مردان

 

علائم زگیل در مردان نیز شامل برجستگی‌های کوچک یا گروهی از برجستگی‌ها است. این برجستگی‌ها در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد هستند. زگیل تناسلی در مردان نیز ممکن است ثابت بماند یا اندازه و تعدادشان افزایش یابد.

زگیل تناسلی بعد چند وقت نمایان می‌شود؟

زگیل بعد چند وقت نمایان می‌شود؟

زگیل ناحیه تناسلی ممکن است چندین هفته، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از تماس جنسی با فرد آلوده ظاهر شود. به همین دلیل است که تشخیص زمان ابتلا به عفونت یا اینکه چه کسی آن‌را به شما منتقل کرده، بسیار سخت است.

یک فرد ممکن است به ویروس HPV آلوده شود، اما هرگز دچار زگیل تناسلی نشود. برخی از افراد فقط یک بار دچار زگیل می‌شوند و دیگر هرگز آن‌را تجربه نمی‌کنند. برخی افراد نیز ممکن است مرتبا این مشکل را تجربه کنند.

توجه داشته باشید که یک فرد آلوده به ویروس ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. اما زمانی که آن را به فرد دیگری منتقل می‌کند، شخص دیگر دچار زگیل تناسلی شود.

تفاوت زگیل تناسلی با جوش چیست؟

تفاوت زگیل تناسلی با جوش چیست؟

خیلی مواقع ممکن است افراد خال گوشتی یا جوش را با زگیل ناحیه تناسلی اشتباه بگیرند.

اگرچه این دو عارضه پوستی شبیه به هم به نظر می‌رسند، اما دانستن چند ویژگی می‌تواند به شما کمک کند بین این دو تفاوت قائل شوید.

خال‌های پوستی، تکه‌های آویزان پوستی به رنگ گوشت و کوچک هستند. معمولاً هیچ علامتی مانند درد یا خارش ندارند. خال‌های پوستی در ابتدا به سرعت رشد می‌کنند.اما به ندرت پس از مراحل اولیه، به رشد خود ادامه می‌دهند. این خال‌ها به ندرت در ناحیه واژن دیده می‌شوند. این به دلیل ماهیت مرطوب واژن است. زیرا این ضایعات اغلب در اثر اصطکاک ایجاد می‌شوند و محیط مرطوب از این امر جلوگیری می‌کند.

اما زگیل‌ها ظاهری مرواریدی و برآمده دارند. گاهی اوقات، زگیل تناسلی می‌تواند خارش داشته باشد یا حتی خونریزی کند.

آیا زگیل ناحیه تناسلی خطرناک است؟

زگیل ناحیه تناسلی در ۹۰ درصد موارد ناشی از انواعی از ویروس HPV است که معمولا سرطان‌زا نیستند. اما در مواردی نادر ممکن است این ویروس سبب بروز سرطان رحم شود. لازم به ذکر است که این خطر تنها زنان را تهدید نمی‌کند. بلکه طبق آمارهای منتشر شده، مردان هم در معرض خطر هستند. HPV در مردان می‌تواند باعث سرطان گلو، مقعد و آلت تناسلی شود.

خوشبختانه از زمان ابتلا به HPV تا زمان تبدیل آن به سرطان چندین سال طول می‌کشد (معمولاً بیش از ۱۰ سال).  به همین دلیل شانس زیادی برای تشخیص و درمان انواع اولیه سرطان مرتبط با HPV وجود دارد. مهم است که علائم و راه‌های انتقال آن را بشناسیم و به موقع نسبت به درمان اقدام کنیم.

زگیل ناحیه تناسلی چگونه منتقل می‌شود؟

یک فرد ممکن است از راه‌های زیر به زگیل مبتلا شود:

 • تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال و مقعدی
 • رابطه جنسی دهانی
 • هنگام تولد از مادر به نوزاد

توجه داشته باشید که این عارضه از طریق بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن حوله، کارد و چنگال، فنجان یا صندلی توالت فرنگی منتقل نمی‌شود.

از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم؟

از کجا بفهمم زگیل ناحیه تناسلی دارم؟

همه برجستگی‌های روی اندام تناسلی زگیل نیستند. عفونت‌های دیگر و بیماری‌های پوستی طبیعی وجود دارند که ممکن است شبیه زگیل باشند. به عنوان مثال تبخال و سیفلیس می‌توانند شبیه زگیل تناسلی باشند. اما نیاز به درمان متفاوتی دارند. همچنین برآمدگی ممکن است یک خال، ضایعه پوستی، پاپول آلت تناسلی یا هموروئید باشد.

بنابراین اگر فکر می‌کنید زگیل تناسلی دارید، مهم است که توسط یک پرستار یا پزشک معاینه شوید. معاینه می‌تواند به آرامش خاطر شما کمک کند.

با پرستار یا پزشک خود صادق باشید تا به شما کمک کنند تا بفهمید کدام آزمایش برای شما بهتر است. خجالت نکشید. پزشک برای کمک به شما است، نه قضاوت شما.

جهت مطالعه بیشتر در مورد نحوه تشخیص زگیل تناسلی در زنان کلیک کنید.

آیا این عارضه قابل درمان است؟

آیا زگیل ناحیه تناسلی قابل درمان است؟

گاهی سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با ویروسی که باعث زگیل تناسلی می‌شود مبارزه کند. در نتیجه زگیل بدون درمان  و خود به خود از بین می‌رود. اما همیشه اینطور نیست. گاهی نیز برای درمان زگیل باید از دارو یا جراحی استفاده کرد.

انجام درمان احتمال انتقال زگیل را کاهش می‌دهد. همچنین اگر باردار هستید، ممکن است پزشک زگیل‌ها را از بین ببرد تا در طول زایمان طبیعی مشکلی ایجاد نکند.

روش های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد. در واقع درمان زگیل تناسلی بسته به اینکه زگیل‌ها کجا هستند و چه مقدار از پوست را درگیر کرده‌اند، متفاوت است.

به عنوان مثال:

 • استفاده از مواد شیمیایی روی زگیل
 • استفاده از کرم
 • منجمد کردن زگیل (کرایوتراپی)
 • سوزاندن زگیل تناسلی با استفاده ازجریان الکتریکی
 • جراحی

آیا پس از زگیل تناسلی می‌توان رابطه جنسی داشت؟

پس از برداشتن زگیل حتما به موارد زیر توجه کنید.

 • محل را تمیز نگه دارید و آن را خراش ندهید.
 • دست‌های خود را پس از لمس ناحیه‌ای که زگیل‌ها در آن قرار داشتند بشویید.
 • سعی کنید تا مدتی رابطه جنسی نداشته باشید.
 • کمپرس سرد می‌تواند به بهبود درد و تورم ناحیه کمک کند.
 • برای کاهش درد می‌توانید با تجویز پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید.

اگر زگیل ناحیه تناسلی بعد از درمان عود کرد، چه کار کنم؟

توجه داشته باشید که زگیل تناسلی قابل درمان است. اما این درمان همیشگی نیست. روش‌های درمانی زگیل را از بین می‌برند. اما HPV همچنان در بدن باقی می‌ماند.

اگر زگیل شما پس از درمان عود کرد، می‌توانید با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی صحبت کنید. همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد. ممکن است این‌بار پزشک روش دیگری را امتحان کند.

چگونه از ابتلا به این عارضه پیشگیری کنیم؟

چگونه از ابتلا به زگیل پیشگیری کنیم؟

اول از همه، با پزشک خود در مورد دریافت واکسن HPV صحبت کنید. واکسن از شما در برابر انواع HPV محافظت ‌می‌کند.

زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. بنابراین تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به آن، استفاده از راه‌های ایمن است. اگر متوجه شدید که زگیل تناسلی دارید، سعی کنید نترسید.

 • شریک زندگی خود را تشویق کنید تا با یک پزشک یا پرستار در مورد واکسن HPV صحبت کند.
 • در طول رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • سیگار نکشید. طبق بررسی‌های انجام شده، سیگار کشیدن خطر بروز مجدد زگیل ناحیه تناسلی را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

زگیل ناحیه تناسلی یکی از شایع‌ترین عارضه‌های پوستی محسوب می‌شود. خیلی افراد با شنیدن نام این عارضه دچار ترس و نگرانی می‌شوند. خیلی از افراد نیز ممکن است تصور کنند این عارضه تنها در زنان خطرناک است.

ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی در رابطه با این بیماریو علت بروز آن ارائه کنیم. همچنین روش های درمان و پیشگیری و میزان خطر آن در زنان و مردان را بیان کنیم.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد

واژه نامه

Human papillomavirus [۱]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا