تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهیسانتریفیوژ

محافظت و نگهداری از سانتریفیوژ

نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط سانتریفیوژ، علاوه‌بر تسریع در فرآیند جداسازی، نیروی زیادی را نیز بر روتور اعمال می‌کند. اگر روتور با مشکل روبرو شود و یا یک لوله بشکند و یا هر حادثه‌ی دیگری رخ دهد، سانتریفیوژ ممکن است به شدت آسیب دیده و برای کارکنان آزمایشگاه ایجاد خطر کند. به همین علت، اقدامات ایمنی ساده‌ای باید درنظرگرفته شده و به دقت بررسی شوند تا از ایمنی در هنگام سانتریفیوژکردن اطمینان حاصل شود.

مبانی سانتریفوژ
بخوانید

اقدامات ایمنی برای بازیابی، تمیزکردن و نگه‌داری از سانتریفیوژ

 جلوگیری از خرابی روتور

نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط سانتریفیوژ ، علاوه‌بر تسریع در فرآیند جداسازی، نیروی زیادی را نیز بر روتور اعمال می‌کند. اگر روتور با مشکل روبرو شود، سانتریفیوژ نیز ممکن است به شدت آسیب ببیند. به همین علت، اقدامات ایمنی ساده‌ای باید درنظرگرفته شده و به دقت بررسی شوند.

بالانس‌نمودن روتورهای سانتریفوژ
بخوانید

روتورها به‌منظور کار با حداکثر سرعت‌شان برای بار با وزنی مشخص، طراحی و ساخته شد‌ه‌اند. نباید در هنگام کار، از حداکثر سرعت مشخص شده برای روتور توسط سازنده، تجاوز نمود. همچنین به هنگام سانتریفیوژ کردن یک محلول با چگالی زیاد (برای مثال با چگالی بیشتر از ۱/۲ گرم بر میلی‌لیتر)، باید سرعت سانتریفیوژ را کاهش داد تا تنشی به روتور وارد نشود‌.

در این مورد به دفترچه‌ی دستورالعمل ارائه شده توسط سازنده مراجعه کنید.

چرا سانتریفوژ می‌کنیم؟
بخوانید

شکستن لوله

ظروف نمونه‌ی شیشه‌ای ممکن است در هنگام سانتریفیوژکردن، به علت اشتباه قراردادن لوله‌ها و یا نقص ذاتی در لوله، بشکنند. قبل از انجام سانتریفیوژ مجدد، باگت‌ها، آداپتورها، درزگیرهای لاستیکی و محفظه‌ی روتور باید از تکه‌های شیشه پاکسازی و تمیز شوند.

اگر شما هرگونه ذرات و غبار خاکستری رنگی را مشاهده کردید، که ناشی از سائیده‌شدن محفظه‌ی روتور توسط ذرات شیشه است، باید پاکسازی و تمیز شوند. شما باید چندبار سانتریفیوژ را بدون بار راه‌اندازی کرده و در هر نوبت محفظه‌ی روتور را به خوبی تمیز کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه گرد و غباری در داخل سانتریفیوژ وجود ندارد

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

اگر شما قصد سانتریفیوژ‌ کردن محلول و یا حلال غیرمتداولی را دارید، حتما به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید تا از تطابق کامل محلول با مواد سازنده‌ی سانتریفیوژ، روتور، ظروف نمونه و دیگر تجهیزات سانتریفیوژ مطمئن شوید. این اقدامات احتیاطی برای محلول‌های مورد استفاده به منظور گندزدایی سانتریفیوژ نیز باید در نظرگرفته شوند.

تولید آئروسل

اگر مایعی در داخل روتور بریزد، این مایع در هنگام سانتریفیوژ کردن به صورت ذرات غبار پراکنده و پخش می‌شود. بخشی از این ذرات غبار، به صورت آئروسل‌ های پایدار درآمده و در تمام آزمایشگاه پخش خواهند شد. این مایعات ریخته شده در داخل روتور، باید قبل از کار با سانتریفیوژ به صورت کامل تمیز و پاک شوند.

کار با نمونه‌های انسانی

نمونه‌ی خون انسان و یا اجزای خون، ممکن است آلوده به بیماری‌های عفونی و یا ویروس بوده و باعث انتقال آن به دیگران شود. کار با نمونه‌های خونی در آزمایشگاه، ازجمله به هنگام سانتریفیوژکردن، باید با در نظرگرفتن این احتمال باشد و اقدامات ایمنی رعایت شود.

زمانی که از چیزی اطمینان ندارید، به دفترچه‌ی دستورالعمل‌ها مراجعه کنید

بعضی اوقات ممکن است در مورد روش‌کار و یا نگه‌داری از سانتریفیوژ سوالی داشته باشید، برای پاسخ به این دسته از سوالات به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه فرمایید. این دفترچه باید قبل از اولین استفاده از محصول به دقت خوانده شده و به منظور مراجعه‌ی مجدد به آن، در دسترس قرار داده شود.

موارد اشاره شده در این بخش صرفا برخی از موارد مربوط به نکات ایمنی در ارتباط با کار با دستگاه سانتریفیوژ می‌باشد. تاکید می‌گردد حتما پیش از شروع به کار با دستگاه سانتریفیوژ ، نکات ایمنی اشاره شده در دفترچه دستورالعمل ارائه شده به همراه دستگاه را به طور دقیق مطالعه فرمایید.

منبع: سایت بِکمن کولتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا