سلامت

نشانه‌ها و علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم یکی از قابل پیشگیری‌ترین انواع سرطان‌ها است. تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. انواعی که عمدتاً با واکسن قابل پیشگیری هستند. با تشخیص زودهنگام علائم سرطان دهانه رحم می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

سرطان زودهنگام دهانه رحم لزوماً علائمی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل شناخت علائم سرطان برای تشخیص زودهنگام اهمیت بالایی دارد.

در این مطلب قصد داریم به نشانه‌های سرطان دهانه رحم اشاره کنیم.

سرطان دهانه رحم چه زمانی ایجاد می‌شود؟

سرطان دهانه رحم چه زمانی ایجاد می‌شود؟

سرطان دهانه رحم زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های دهانه رحم جهش پیدا کنند. این سلول‌ها قسمت پایینی رحم شما را تشکیل می‌دهند. تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت HPV است. HPV شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) است.

خیلی ها تصور می‌کنند که عفونت HPV به صورت خود به خود از بین می‌رود. ممکن است بسیاری از انواع ویروس HPV این خاصیت را داشته باشند. اما انواع خاصی از آن منجر به سرطان دهانه رحم (همچنین سرطان دهان، گلو، مقعد و آلت تناسلی) می‌شود.

سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در بین زنان در سراسر جهان است . این سرطان در گذشته سبب مرگ خیلی از افراد می‌شد. اما غربالگری‌های روتین و شناخت زودهنگام علائم سرطان دهانه رحم، میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

تشخیص سرطان دهانه رحم

سرطان در دهانه رحم به آرامی و بی‌صدا ایجاد می‌شود. به همین دلیل بدون انجام آزمایشات معمول، به احتمال زیاد نمی‌توان آن را تشخیص داد.

تشخیص سرطان دهانه رحم از طریق آزمایش، حتی در مراحل اولیه بسیار آسان است. این کار از طریق آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود. پزشک نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم شما می‌گیرد و آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می‌فرستد. این آزمایش حتی می‌تواند تغییرات سلولی پیش سرطانی در دهانه رحم را شناسایی کند.

مروری بر نشانه‌ها و علائم سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه

نشانه‌ها و علائم سرطان دهانه رحم

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز گفته شد، سرطان دهانه رحم معمولا در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. این امر بدان معنا است که انجام آزمایشات روتین دهانه رحم ضروری است.

الف/ علائم سرطان دهانه رحم در مراحل پیشرفته

علائم سرطان دهانه رحم معمولا زمانی ظاهر می‌شوند که  سرطان به ضایعات یا تومورهای بزرگ تبدیل شود. در ادامه به بررسی این علائم خواهیم پرداخت.

۱. خونریزی واژن

خونریزی واژن

خونریزی غیرمعمول واژینال یکی از علائم سرطان دهانه رحم در مراحل پیشرفته است. بافت سرطانی اغلب شکننده است. به این معنی که به راحتی خونریزی می‌کند. رگ‌های خونی تشکیل‌شده غیرطبیعی بوده و مستعد خونریزی هستند. تهاجم به بافت طبیعی اطراف نیز می‌تواند باعث آسیب و خونریزی شود.

شرایط زیر خونریزی غیر طبیعی واژینال را نشان می‌دهند:

 • لکه‌‌های خونی یا خونریزی خفیف بین دوره‌های پریود یا بعد از آن
 • خونریزی قاعدگی طولانی تر و شدیدتر از حد معمول
 • خونریزی پس از مقاربت یا معاینه لگن
 • خونریزی بعد از یائسگی

توجه داشته باشید که هر خونریزی غیر از خونریزی قاعدگی باید توجه شما را جلب کند. اما هر خونریزی به این معنی نیست که شما سرطان دارید. ابتلا به عفونت‌های مقاربتی و ابتلا به اندومتریوز نیز می‌توانند سبب خونریزی واژینال شوند.

۲. ترشحات غیرمعمول واژن

ترشحات غیرمعمول واژن

بیشتر اوقات، ترشحات واژن کاملا طبیعی است. دهانه رحم و واژن شما با غشاهای مخاطی پوشیده شده است. این غشاها ترشحات معمولی واژن را تولید می‌کنند که از بافت‌های ظریف محافظت می‌کند. یکی از علائم سرطان دهانه رحم، تغییر در ظاهر، قوام یا بوی ترشحات واژن است. اما توجه داشته باشید که هر نوع عفونت، از جمله عفونت‌های قارچی نیز می‌توانند بر ترشحات واژن تأثیر بگذارند.

تغییرات ترشحات واژن که می‌توانند نشانه‌ای از سرطان دهانه رحم باشند عبارتند از:

 • افزایش ترشح
 • ترشحاتی که قطع نمی‌شود
 • ترشحات آبکی که سنگین است و بوی بدی دارد یا حاوی خون است (ممکن است قرمز کم رنگ، صورتی یا قهوه‌ای باشد)

۳. درد لگن، یکی از علائم سرطان دهانه رحم

زمانی که سرطان دهانه رحم پیشرفت کند، به خارج از رحم و به داخل لگن یا حفره شکمی گسترش می‌یابد. در این شرایط فرد ممکن است دچار درد لگن شود. این درد ممکن است همراه سنگینی لگن یا نفخ شکم باشد. به خاطر داشته باشید که توضیحات احتمالی زیادی برای درد شکم وجود دارد. از جمله آسیب یا عفونت. پس نگران نباشید. بهتر است پیش از هرگونه استرس یا نگرانی، ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

۴. درد حین رابطه جنسی

سرطان دهانه رحم می‌تواند باعث التهاب و آسیب به دهانه رحم یا بافت واژن شود. تماس با تومور یا ناحیه آسیب دیده‌ی اطراف آن با آلت تناسلی ممکن است منجر به ناراحتی یا درد گردد. البته، دلایل دیگری نیز برای رابطه جنسی دردناک وجود دارد. از جمله عفونت‌های واژن، اندومتریوز و تغییرات ناشی از زایمان یا یائسگی.

ب/ سرطان دهانه رحم در حالت بسیار پیشرفته‌تر

علائم سرطان دهانه رحم در حالت بسیار پیشرفته‌تر

 این امکان وجود دارد که سرطان دهانه رحم به واژن، غدد لنفاوی، مثانه، روده‌ها، ریه‌ها، استخوان‌ها و کبد سرایت کند. بسته به بافت‌‌ها و اندام‌هایی که بیماری به آن گسترش یافته است، علائم سرطان دهانه رحم ممکن است شدیدتر باشد.

علائم  و نشانه‌های سرطان دهانه رحم در حالت بسیار پیشرفته‌تر عبارتند از:

 • کمر درد
 • خستگی
 • کاهش وزن
 • از دست دادن اشتها
 • پا درد و یا تورک یک پا
 • درد یا شکستگی استخوان
 • نشت ادرار یا مدفوع از واژن

آیا می‌توان از سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد؟

جلوگیری از سرطان دهانه رحم

اکثر متخصصان بر این باورند که سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است. اما پیشگیری از آن مستلزم شناخت زودهنگام علائم سرطان دهانه رحم و مراجعه به پزشک است. علاوه بر انجام رابطه جنسی ایمن، می‌توانید اقدامات زیر را برای کاهش چشمگیر خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم انجام دهید.

۱. واکسن HPV را دریافت کنید

واکسن HPV در محافظت در برابر انواع HPV که باعث ۹۰ درصد سرطان‌های دهانه رحم می‌شوند بسیار موثر است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده تزریق این واکسن را برای افراد بین ۹ تا ۴۵ سال تأیید کرده است. اما تزریق آن در سنین پایین‌تر تاثیر بیشتری دارد.  

۲. تست پاپ اسمیر را به صورت روتین انجام دهید

غربالگری‌های منظم سرطان دهانه رحم در جلوگیری از پیشرفت سرطان بسیار مهم است.

برای اطلاع بیشتر در مورد غربالگری سرطان دهانه رحم و تست پاپ اسمیر، کلیک کنید.

سخن پایانی

تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. علائم این سرطان نیز اغلب تا مراحل پیشرفته سرطان ظاهر نمی‌شوند. بنابراین، مهم است که به طور منظم تحت آزمایش قرار بگیرید و غربالگری شوید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با علائم سرطان دهانه رحم آشنا کنیم. با شناخت این علائم و تشخیص زودهنگام می‌توانید از پیشرفت سرطان دهانه رحم جلوگیری کنید.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گفته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا