Logo

چرا آزمایش انجام می شود؟

هدف از انجام آزمایش PCR خانگی این است که مشخص شود آیا عفونت فعال با SARS-CoV-2 دارید یا خیر. این آزمایش می‌تواند در تشخیص، غربالگری و نظارت بر کووید-19 نقش ایفا باشد.

تشخیص بیماری زمانی است که علائم ظاهر شده باشد. برای COVID-19،  معمولا از تست آزمایشگاهی  PCR برای تشخیص استفاده می‌شود. یک آزمایش خانگی ممکن است به تشخیص کمک کند، اما پزشک ممکن است بخواهد آزمایش PCR برای تأیید نتیجه آزمایشی که در خانه انجام شده انجام گیرد.

غربالگری آزمایشی است برای یک بیماری هنگامی که هیچ علامتی ظاهر نشده باشد. هنگامی که فردی در معرض احتمالی SARS-CoV-2 قرار گرفته است، ممکن است PCR خانگی برای او به این روش انجام شود.

مانیتورینگ روشی برای مشاهده پیشرفت بیماری است. در بیماری کووید-19، ممکن است از آزمایش‌های PCR مکرر برای تعیین اینکه آیا فرد هنوز علائم عفونت فعال را نشان می‌دهد یا خیر، استفاده کرد.

پزشک معالج شما بهترین صلاحیت را جهت توصیف هدف آزمایش و همچنین مزایا و معایب بالقوه PCR، PCR خانگی، یا سایر انواع آزمایش برای COVID-19 است.

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

دستورالعمل‌های دقیقی برای اینکه چه زمانی باید آزمایش PCR خانگی برای COVID-19 انجام دهید وجود ندارد.

اگر علائم COVID-19 را دارید، باید فورا با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند مناسب‌ترین نوع آزمایش تشخیصی را توصیه کند.

آزمایش PCR ممکن است برای غربالگری COVID-19 در افراد بدون علائم استفاده شود، اما توجه به این نکته مهم است که آزمایش بر پایه آزمایشگاه ممکن است در ارجحیت باشد یا در برخی موارد مورد نیاز باشد. نمونه‌هایی از موقعیت‌هایی که در آن غربالگری ممکن است استفاده شود عبارتند از:

  • پس از تماس نزدیک با فردی که به SARS-CoV-2 آلوده شده است
  • پس از قرار گرفتن در موقعیت های پرخطر مانند یک تجمع بزرگ
  • برای افرادی که در خانه‌های سالمندان، مراکز اصلاحی، سرپناه‌های بی‌خانمان‌ها یا سایر محیط‌های زندگی مشترک کار یا زندگی می کنند.
  • قبل از جراحی یا سایر اقدامات پزشکی
  • قبل از شروع داروهایی که می توانند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارند.
  • قبل از سفر، بازگشت به محل کار، یا شرکت در فعالیت‌های دیگری که نیاز به اثبات منفی بودن آزمایش کووید-19 دارد.

برای انجام آزمایش PCR خانگی که نیاز به نسخه پزشک دارد، باید با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود آیا آزمایش برای شما مناسب است یا خیر.

برای انجام آزمایش‌های خانگی بدون نسخه، می‌توانید کیت آزمایش را داوطلبانه بخرید و انجام دهید. با این حال، اگر برای هدف خاصی مانند سفر به آزمایش نیاز دارید، باید از قبل مطمئن شوید که آیا نتایج آزمایش خانگی  پذیرفته خواهد شد.

نمونه مورد نیاز ؟

سواب از قسمت تحتانی بینی

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر

شرح آزمایش

آزمایش PCR خانگی مشخص می کند که آیا نمونه شما شامل اجزای ماده ژنتیکی ویروس SARS-CoV-2 است یا خیر.

تکنیک مورد استفاده در تست PCR به‌عنوان بخشی از گروهی از آزمایشات مولکولی است که به عنوان تست‌های تقویت اسید نوکلئیک (NAATs) شناخته می‌شوند. این آزمایش‌ها کپی‌های زیادی را از ماده ژنتیکی یافت شده در نمونه مورد آزمایش شما می‌سازند و سپس آن نسخه‌ها را برای ردیابی ویروس آنالیز می‌کنند. در نتیجه این فرآیند کپی کردن، حتی مقادیر بسیار کمی از مواد ژنتیکی ویروس را می توان شناسایی کرد.

سوالات متداول

به‌طور کلی، آزمایش‌های PCR خانگی در تعیین اینکه آیا عفونت فعال با SARS-CoV-2 دارید یا خیر، مؤثر است. با این حال، مانند هر تست دیگر، آن‌ها نیز کامل و بدون خطا نیستند و همیشه دقیق نیستند.

آزمایش‌های PCR خانگی برای COVID-19 اخیراً توسعه یافته‌اند، بنابراین مطالعات عمیق در مورد دقت آن‌ها نسبت به آزمایش‌های وابسته به آزمایشگاه محدود است. اگرچه مطالعات اولیه نشان داده است که این آزمایش‌ها عموماً دقیق هستند، اما در برخی موارد به‌صورت نسبی از تست‌های آزمایشگاهی دقت کمتری دارند.

هم در آزمایشگاه و هم در خانه، دقت نتایج آزمایش می‌تواند به نوع نمونه گرفته ‌شده، جمع ‌آوری مناسب آن نمونه و فناوری مورد استفاده برای تشخیص ماده ژنتیکی ویروس، بستگی داشته باشد.

اینکه آیا شما به آزمایش‌های بعدی نیاز دارید یا خیر به علت انجام آزمایش و نتیجه آزمایش شما بستگی دارد. در صورت مثبت بودن تست و داشتن علائم، ممکن است به آزمایش PCR دیگری نیاز داشته باشید که توسط آزمایشگاه انجام شود تا تشخیص COVID-19 تایید شود. بسته به علائم شما، ممکن است از آزمایش‌های دیگری برای ارزیابی سلامتی شما استفاده شود.

اگر آزمایش شما مثبت بود اما علائم نداشتید، ممکن است قرنطینه بدون نیاز به هیچ آزمایش دیگری کافی باشد. با این حال، برای تعیین مناسب ترین حالت مراحل بعدی، باید این وضعیت را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر نتیجه آزمایش شما منفی باشد، اغلب نیازی به آزمایشات بیشتری ندارید. با این حال در برخی از موارد، ممکن است نیاز به انجام یک آزمایش پیگیری توسط آزمایشگاه باشد.

تست‌های PCR در خانه از نوع مشابهی از نمونه‌ها و فناوری برای تشخیص وجود ردپای ویروس استفاده می‌کنند. هر دو روش معمولا دقیق هستند، اگرچه معمولا انجام تست در آزمایشگاه نسبت به خودآزمایی سریع در خانه دقت بیشتری دارد.

تفاوت‌های مهم دیگر عبارتند از:

جمع‌آوری نمونه: برای رویکردهای آزمایشگاهی سنتی، نمونه توسط یک پرسنل درمانی جمع آوری می‌شود. برای تست‌های خانگی، نمونه آزمایشی را خود شخص جمع آوری می‌کند.

تجهیزات آزمایشی: اگرچه آن‌ها از رویکرد فناوری یکسانی استفاده می‌کنند، تجهیزات آزمایشگاهی می‌توانند با تجهیزات آزمایش‌های رپید متفاوت باشند.

زمان دریافت نتایج: اکثر آزمایشگاه‌ها یک تا سه روز کاری برای انجام آزمایش PCR زمان نیاز دارند. کیت های رپید معمولا در عرض ۳۰ دقیقه نتیجه را مشخص می‌کنند.

همانند آزمایش‌های PCR خانگی، آزمایش‌‌های آنتی ژن به دنبال علائم عفونت فعال با SARS-CoV-2 هستند. اما این آزمایش‌‌ها مواد مختلفی را اندازه‌گیری می‌کنند تا مشخص شود که آیا شما کووید-۱۹ دارید یا خیر. 

آنتی ژن‌ها، پروتئین‌های روی سطح ویروس SARS-CoV-2 هستند که سیستم ایمنی، آن‌ها را برای ایجاد پاسخ ایمنی شناسایی می‌کنند. یک آزمایش آنتی ژن برای تشخیص این نشانگرهای عفونت طراحی شده است.

آزمایش‌های آنتی ژن معمولا با همان نوع نمونه PCR انجام می‌شوند و باید خاطر نشان کرد که آزمایش‌های آنتی ژن سریع و خانگی در دسترس هستند. در حالی که معمولا دقیق هستند، آزمایش‌های PCR معمولا نسبت به آزمایش‌های آنتی ژن قابل اعتمادتر هستند. به همین دلیل، در برخی شرایط ممکن است نیاز باشد که نتایج آزمایش آنتی ژن توسط PCR تأیید شود.

آزمایش آنتی بادی COVID-19 به دنبال نشانه‌هایی از عفونت قبلی با SARS-CoV-2 است. به این ترتیب، از PCR که سعی در تشخیص عفونت فعلی دارد، تفاوت دارد.

آنتی بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که به‌عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن در برابر ویروس‌ها تولید می‌شوند. این آنتی بادی‌ها را می٬توان در خون یافت، بنابراین در آزمایش آنتی بادی COVID-19، ما به دنبال آنتی باد‌های مخصوص SARS-CoV-2 در نمونه خون هستیم.

راهنمای سریع آزمایش

COVID-19 بیماری است که در اثر عفونت با ویروس کرونا بهوجود میآید و بهعنوان SARS-CoV-2 شناخته میشود. آزمایش PCR نوعی آزمایش مولکولی برای شناسایی عفونت فعال با SARS-CoV-2 است.

تستهای PCR از تکنیکی به نام واکنش زنجیرهای پلیمراز بروش رونویسی معکوس( RT-PCR) برای شناسایی مواد ژنتیکی ویروس استفاده میکنند. نمونه آزمایش معمولا بزاق یا سوابی است که از بینی یا گلوی بیمار گرفته می شود.

راههای مختلفی برای آزمایش PCR خانگی وجود دارد. کیتهای جمع آوری در خانه شامل گرفتن نمونه در خانه و ارسال آن به آزمایشگاه برای آنالیز است. تستهای خانگی (که توسط بیمار قابل انجام است) شامل وسیله ای برای آنالیز سریع نمونه در خانه بدون نیاز به پست کردن آن به آزمایشگاه است.

 

مزایا و معایب آزمایش PCR COVID-19 خانگی

انواع مختلفی از تستهای COVID-19 وجود دارد و هر کدام مزایا و معایب بالقوهای دارند. آگاهی از این مزایا و معایب میتواند به انتخاب آزمایش مناسب در موقعیتی که در آن قرار گرفتهاید، کمک کند.

برخی از مزایای اصلی آزمایش PCR خانگی عبارتند از:

راحتی: شما میتوانید نمونه مورد آزمایش را در خانه خود و طبق برنامه زمانی خود تهیه کنید. برای انجام آزمایش در خانه نیز میتوانید بدون نیاز به انتظار جهت دستیابی به نتیجه آزمایشگاهی، به نتیجه برسید.

فاصله اجتماعی را رعایت کنید: با گرفتن نمونه آزمایش خود، از مراجعه به مراکز پزشکی یا محل آزمایش اجتناب میکنید و تماس با دیگران از جمله پرسنل درمان را کاهش میدهید.

کاهش نارضایتی با  استفاده از نمونه بزاق: بسیاری از آزمایشهای خانگی از نمونه بزاق استفاده میکنند که معمولا نسبت به آزمایشی که نیاز به نمونه گیری با سواپ از بینی یا گلو دارد، ناراحتی کمتری را به همراه دارد.

گزینه ای برای نتایج آزمایش سریع: اگر کیت رپید دارید که شامل اجزایی برای آنالیز نمونه شما است، معمولا در عرض 30 دقیقه، نتیجه آزمایش شما آماده می شود.

معایب احتمالی تست PCR خانگی عبارتند از:

خطر آلودگی نمونه: هنگام جمع آوری نمونه مورد آزمایش، خطر آلوده شدن تصادفی نمونه یا تهیه نادرست آن وجود دارد. اگر نمونه به درستی جمع آوری نشود، ممکن است در دقت آزمایش تأثیر گذار باشد.

احتمال کاهش دقت آزمایش وجود دارد: به طور کلی، تستهای سریع تا حدودی دقت کمتری نسبت به تستهای آزمایشگاهی دارند، اگرچه هر دو معمولا قابل اعتماد هستند.

آزمایش مجدد ممکن است مورد نیاز باشد: در برخی موارد، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش خانگی را با آزمایش دوم که توسط یک آزمایشگاه  تشخیص پزشکی انجام میشود، تأیید کند. آزمایش خانگی در شرایطی که نیاز به نتیجه منفی تست داشته باشید - مانند بازگشت به محل کار یا سفر به کشور دیگر- ممکن است پذیرفته نشود.

ممکن است تحت پوشش بیمه نباشد: اگر آزمایش خانگی شما توسط پزشک تجویز نشده باشد، احتمالا باید هزینه کامل آن را بپردازید.

انواع تستهای خانگی

چندین گزینه برای آزمایش خانگی PCR COVID-19 وجود دارد. موارد زیر انتخاب‌های ما را برای بهترین آزمایش‌های موجود شرح می‌دهند:

بهترین گزینه برای صدور گواهینامه سفر

 LetsGetChecked   تست COVID-19  مناسب برای پرواز

 نوع: جمع آوری توسط بیمار

نمونه: سواب از قسمت تحتانی بینی

جدول زمانی برای آماده شدن نتایج: ۱ تا ۳ روز پس از دریافت نمونه

تست مناسب برای پرواز LetsGetChecked COVID-19  برای افرادی ایده آل است که به نتیجه آزمایش منفی واضح نیاز دارند و پنج روز کاری یا بیشتر قبل از سفر برای انجام آزمایش مولکولی کووید-19 خود فرصت دارند.

تست مناسب برای پرواز تستی است که توسط شخص آزمایش دهنده جمع‌آوری می شود، به این معنی که شما نمونه آزمایش را در خانه تهیه کرده و برای  آنالیز به آزمایشگاه می فرستید. کیت تست را ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از ثبت سفارش دریافت خواهید کرد. سپس نمونه را با کمک سواب از قسمت پایین سوراخ بینی خود جمع آوری می کنید.

مبلغ کلی این آزمایش شامل تمام هزینه های حمل و نقل می شود، و کیت آزمایش شما با یک برچسب حمل و نقل سریع به همراه پیش پرداخت ارائه می شود تا نمونه شما را به سرعت به آزمایشگاه LetsGetChecked برساند. به‌روزرسانی‌های متنی و ایمیلی را در هر مرحله از فرآیند دریافت خواهید کرد تا در مورد بازه زمانی آن مطلع شوید.

آنالیز و انجام آزمایش از نمونه سواب بینی شما با استفاده از تقویت با واسطه رونویسی ( TMA)، یک نوع تست حساس تقویت اسید نوکلئیک انجام می‌شود. معمولا ۲۴-۷۲ ساعت پس از دریافت نمونه تکمیل می‌شود. همه آنالیزها در آزمایشگاه دارای گواهینامه CLIA که استانداردهای فدرال را برای انجام آزمایش های آزمایشگاهی دارد، انجام می شود.

هنگامی که نتایج آزمایش شما آماده شد، به یک حساب آنلاین امن ارسال می‌شوند که در آن می‌توانید گزارش رسمی آزمایشگاهی لازم برای سفر را دانلود و چاپ کنید. اگر به یک شماره گذرنامه نیاز دارید که به گزارش شما اضافه شود، می‌توانید مستقیماً با LetsGetChecked تماس بگیرید.

اگر نتیجه آزمایشتان مثبت بود یا سؤالی در مورد نتیجه آزمایش دارید، می‌توانید با خط پشتیبانی پرستار شرکت تماس بگیرید.

LetsGetChecked یک رسید دقیق در اختیار شما قرار می‌دهد که ارسال فرم‌های بازپرداخت را برای بیمه درمانی، کارفرما یا نهاد دیگری که ممکن است به پرداخت هزینه آزمایش شما کمک کند، آسان‌تر می کند.

انجام این آزمایش با ساده ترین روش استفاده

–Everlywell کیت مجموعه خانگی تست COVID-19 DTC

نوع: جمع آوری توسط خود بیمار

نمونه: بوسیله سواب از قسمت  تحتانی بینی

جدول زمانی برای آماده شدن نتایج: ۱ تا ۲ روز پس از دریافت نمونه

کیت مجموعه خانگی تست COVID-19 Everlywell هم مقرون به صرفه است و هم استفاده از آن آسان است. هزینه ارسال رایگان کیت تست به منزل شما در قیمت گنجانده شده است، اگرچه می توانید با هزینه اضافی ارسال سریع را انتخاب کنید. در هر صورت، کیت با همه چیزهایی که برای تهیه نمونه نیاز دارید به دستتان می رسد.

جمع‌آوری نمونه نیازی به فشار دادن سواب به عمق سوراخ بینی ندارد، بلکه صرفا قسمت پایینی سوراخ بینی را سواب می‌کشد تا از ناراحتی‌هایی که ممکن است با سایر کیت‌های تست COVID-19 ایجاد شود، جلوگیری شود.

هنگامی که نمونه را به‌وسیله سواب تهیه کردید، آن را طبق دستورالعمل بسته‌بندی می‌کنید و یک برچسب حمل و نقل سریع به‌همراه پیش پرداخت روی آن قرار می‌دهید. این بسته معمولا ۱ تا ۲ روز کاری پس از ارسال به آزمایشگاه Everlywell می‌رسد.

این آزمایش که از نظر FDA مجاز است در آزمایشگاه دارای گواهینامه CLIA، با استفاده از روش های RT-PCR انجام می‌شود. آزمایشگاه قادر است نمونه شما را آنالیز کند و نتایج را در عرض ۱ تا ۲ روز کاری ارائه می‌دهد.

Everlywell نتایج را از طریق وب سایت خود با استفاده از یک رابط کاربری واضح و ساده ارائه می‌دهد. در صورت مثبت بودن تست، یکی از اعضای تیم پشتیبانی Everlywell با شما تماس می گیرد، که نتیجه را توضیح می‌دهد و شما را در مراحل بعدی مناسب برای جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران، راهنمایی می کند.

Everlywell همچنین یک رسید دقیق برای افرادی که به دنبال بازپرداخت هستند ارائه می دهد.

بهترین گزینه برای خانواده‌ها

–Pixel by LabCorp    تست COVID-19

نوع: جمع آوری توسط خود شخص

نمونه: بوسیله سواب از قسمت تحتانی بینی

جدول زمانی برای آماده شدن نتایج: ۱ تا ۲ روز پس از دریافت نمونه

تست COVID-19  توسط Pixel LabCorp بهترین انتخاب ما برای خانواده‌هایی است که نیاز به انجام آزمایش PCR برای بزرگسالان و یا کودکان دارند.

تست COVID-19 Pixel برای افراد بالای دو سال مناسب است. کیت آزمایش شامل دستورالعمل‌های دقیق و تمام مواد لازم برای تهیه نمونه قابل آنالیز برای مواد ژنتیکی ویروس است.

این آزمایش شامل یک سواب است که از قسمت پایین بینی نمونه را به راحتی جمع‌آوری می‌کند که باعث درد یا ناراحتی کمی می‌شود، که استفاده از آن برای والدین در هنگام گرفتن نمونه از یک کودک خردسال بسیار کمک کننده است. بزرگسالان جوان و افراد بالغ معمولا می توانند نمونه آزمایش را بدون کمک انجام دهند.

کیت آزمایش معمولا ظرف دو روز تحویل داده می شود و دارای برچسب حمل و نقل برگشتی است. با استفاده از روش تست RT-PCR، نتایج به طور کلی در عرض ۱-۲ روز کاری آماده می‌شوند و می‌توانید در یک وب سایت امن که توضیح واضحی از یافته‌های آزمایش شما ارائه می‌دهد، دسترسی داشته باشید.

نمونه توسط آزمایشگاه هایی که بخشی از LabCorp (یکی از بزرگترین ارائه دهندگان آزمایش کشوری  هستند) آنالیز می‌شود. این آزمایشگاه‌ها دارای گواهینامه CLIA هستند و از نظر کالج آسیب شناسان آمریکایی معتبر بوده که منعکس کننده استانداردهای قوی برای دقت و تضمین کیفیت هستند.

 

بهترین آزمایش از طریق بزاق

کیت خانگی آزمایش PCR بزاق برای COVID-19

نوع: جمع آوری توسط شخص

نمونه: بزاق

جدول زمانی برای آماده شدن نتایج: ۱ تا ۲ روز پس از دریافت نمونه

نکته دقیق: کیت آزمایش PCR بزاق در خانه برای افرادی که می‌خواهند تست کووید-19 را بدون نیاز به سواب بینی بالقوه ناراحت‌کننده انجام دهند، مناسب است.

آزمایش مجاز از نظر FDA از نمونه بزاق برای انجام آزمایش استفاده می کند. کیت آزمایش، جمع آوری بزاق را با ارائه وسیله ای که درون آن بزاق را وارد می کنید و نمونه شما با خیال راحت برای ارسال ذخیره می کند، ساده می کند.

همچنین دارای یک برچسب حمل و نقل به‌همراه پیش پرداخت است که روند بازگرداندن نمونه شما به آزمایشگاه را ساده می کند. پس از اینکه آزمایشگاه نمونه شما را دریافت کرد، آن را مورد آزمایش قرار می دهد و نتایج شما را ظرف ۱ تا ۲ روز کاری ارائه می‌دهد.

آزمایشگاه فسفر، تائید شده ی کالج آسیب شناسان آمریکایی و وزارت بهداشت ایالت نیویورک است. از روش‌های RT-PCR برای جستجوی وجود ویروس SARS-CoV-2 در نمونه بزاق شما استفاده می‌کند.

تفسیر نتایج آزمایش خانگی

نتایج آزمایش خانگی کووید-19 معمولا بهصورت مثبت یا منفی گزارش میشود.

آزمایش مثبت به این معنی است که اجزای ماده ژنتیکی ویروس در نمونه شما یافت شده است. در صورت مثبت بودن این آزمایش، اقدامات احتیاطی را برای قرنطینه انجام دهید و از قرار دادن دیگران در معرض خطر عفونت خودداری کنید. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که آیا اقدامات دیگری لازم است یا خیر. شما یا پزشکتان ممکن است لازم باشد با بخش بهداشت محلی تماس بگیرید تا بتوانند تعداد موارد COVID-19 را در منطقه شما ردیابی کنند.

آزمایش منفی به این معنی است که هیچ اثری از SARS-CoV-2 در نمونه شما شناسایی نشده است. در حالی که این بدان معنی است که هیچ عفونت فعالی پیدا نشده است، اما تضمین نمی کند که شما COVID-19 ندارید. اگر آزمایش را خیلی زود پس از قرار گرفتن در معرض ویروس انجام دهید، ممکن است علیرغم وجود عفونت، نتیجه آزمایش شما منفی باشد.

اگر علائم کووید-19 را دارید حتی اگر در آزمایش خانگی نتیجه منفی داشته باشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید،. علاوه بر این، مهم است که اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن ماسک، شستن دستها و اجتناب از تماس نزدیک یا تجمعات بزرگ را بدون توجه به نتیجه آزمایش انجام دهید.

سوالاتی که پس از انجام آزمایش خانگی ممکن است برای شما پیش بیاید:

اگر اخیرا یک آزمایش خانگی برای COVID-19 انجام داده اید، بهتر است که نتایج خود را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از سوالات زیر ممکن است هنگام مشورت با پزشک مفید باشد.

آیا آزمایشی که انجام دادم قابل اعتماد است؟

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

بر اساس نتایج آزمایشم، چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهم تا از خود یا دیگران در برابر ویروس محافظت کنم؟

آزمایش های مرتبط

بسیاری از انواع آزمایش های COVID-19 از ابتدای همه گیری کرونا ویروس ایجاد شده‌‌اند. بخشهای زیر به توضیح چگونگی مقایسه تست PCR خانگی با برخی از این گزینهها کمک میکند.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM