Logo

چرا آزمایش انجام می شود؟

تست باروری می‌تواند برای تشخیص تخمک گذاری و برای تشخیص ناباروری استفاده شود.

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

آزمایش باروری می تواند به زوجین در برنامه ریزی برای بارداری، خواه هدف باردار شدن باشد یا اجتناب از بارداری کمک کند.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خون یا ادرار

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر

شرح آزمایش

نقش تست باروری

تست باروری می‌تواند برای تشخیص تخمک گذاری و برای تشخیص ناباروری استفاده شود.

تشخیص تخمک گذاری (اوولاسیون)

برخی از انواع آزمایش‌های باروری می‌تواند به زنان کمک کند تا بدانند چه زمانی بیشترین شانس باروری را دارند تا برای باردارشدن برنامه ریزی کنند. اگر زن در یک دوره یعنی از پنج روز قبل از تخمک گذاری تا حدود 24 ساعت بعد از آن رابطه جنسی داشته باشد، به احتمال زیاد باردار می‌شود. گاهی اوقات از این دوره به عنوان دوره باروری یاد می‌شود.

روش‌های زیادی برای ردیابی تخمک گذاری و چرخه قاعدگی وجود دارد. ردیابی تخمک گذاری می‌تواند به زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند کمک کند و ممکن است به برخی از زنانی که می خواهند از باردار شدن خودداری کنند نیز کمک نماید. ردیابی تخمک گذاری به عنوان نوعی از کنترل بارداری، آگاهی مبتنی بر باروری نامیده می‌شود. برای اکثر زنان، آگاهی مبتنی بر باروری حدود 75 درصد موثر است.

تشخیص ناباروری

آزمایش باروری همچنین می‌تواند به پزشکان در تشخیص علل ناباروری در زوجین کمک کند. آزمایش‌هایی که برای تشخیص علل ناباروری استفاده می‌شوند شامل تست‌های آزمایشگاهی، تصویربرداری و آزمایش‌های دیگر است که اطلاعاتی در مورد اندام‌های تناسلی زوجین و روند باردار شدن ارائه می‌دهد.

گرفتن نتایج آزمایش

هنگامی که یک آزمایش باروری توسط پزشک درخواست می‌شود، نتایج ممکن است در طی یک قرار ملاقات بعدی یا از طریق تلفن مورد بحث قرار گیرد. در آن زمان، معمولاً فرصتی خواهید داشت که سؤال بپرسید و مطمئن شوید که نتایج آزمایش خود و هر آزمایش بعدی که ممکن است لازم باشد را متوجه شده اید. درک نتایج آزمایش باروری می‌تواند پیچیده باشد و تصمیم گیری ممکن است به نتایج بیش از یک آزمایش بستگی داشته باشد.

برای آزمایش باروری در خانه، نتایج ممکن است بلافاصله، از طریق تلفن یا از طریق یک وب سایت یا برنامه تلفن هوشمند در دسترس باشد. هنگام استفاده از تست باروری در خانه، مهم است که نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید تا از معنی و مفهوم آنها در ارتباط با وضعیت باروری خود آگاه شوید.

انواع تست‌های باروری

آزمایش‌های باروری می‌تواند به ردیابی تخمک‌گذاری برای کمک به زوج‌ها در شناسایی دوره باروری کمک کند. چندین آزمایش برای تخمین زمان تخمک گذاری استفاده می‌شود:

                                   تست‌های مربوط به ردیابی تخمک گذاری در زنان  

چیزی که اندازه گیری می‌شود

نمونه تست

نام تست

هورمونی که قبل از تخمک گذاری بالا می‌رود

نمونه خون یا ادرار

Luteinizing hormone (LH) test

سطح استرادیول که قبل از تخمک گذاری افزایش می‌یابد

نمونه خون

Estrogen test

تغییرات در تخمدان‌ها که نزدیک به تخمک گذاری ایجاد می‌شود

تست تصویربرداری

Pelvic ultrasonography

تغییرات میکروسکوپی در ظاهر بزاق که در حوالی تخمک گذاری رخ می‌دهد

نمونه بزاق

Salivary ferning test

تغییرات دمای بدن پس از تخمک گذاری

نیازی به نمونه ندارد

Temperature monitoring

بررسی ناباروری در مردان متفاوت از زنان است. برای بررسی علل ناباروری زنان، پزشکان با درک تاریخچه سلامت زنان و انجام معاینه فیزیکی شروع می‌کنند. از آنجایی که مشکلات مربوط به تخمک گذاری یکی از دلایل شایع ناباروری است، ممکن است آزمایش های تشخیصی برای اطمینان از تخمک گذاری توصیه شود. چندین آزمایش برای کمک به پزشکان برای تشخیص مشکلات تخمک گذاری استفاده می‌شود:

نمودار چرخه قاعدگی: ردیابی چرخه های قاعدگی می‌تواند به پزشکان کمک کند تا احتمال وقوع تخمک گذاری را تعیین کنند. چرخه های قاعدگی که بین 25 تا 35 روز طول می کشد معمولاً تخمک گذاری سالم را نشان می‌دهد، در حالی که چرخه‌های طولانی‌تر یا کوتاه‌تر ممکن است نشان دهند که تخمک گذاری به درستی انجام نمی‌شود.

پایش دمای پایه بدن: پس از تخمک گذاری، پروژسترون توسط بدن ترشح می‌شود که باعث افزایش دمای بدن می‌شود. در طول پایش دمای پایه بدن، یک زن هر روز صبح قبل از بلند شدن از رختخواب، دمای بدن خود را اندازه می‌گیرد.

آزمایش پروژسترون: آزمایش پروژسترون غلظت پروژسترون را در نمونه خون اندازه گیری می‌کند و می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تعیین کنند که آیا احتمال تخمک گذاری وجود دارد یا خیر.

بررسی ناباروری همچنین ممکن است شامل آزمایش ذخیره تخمدان زن باشد که به کمیت و کیفیت سلول‌های تخمک در تخمدان‌ها اشاره دارد. چندین آزمایش ممکن است برای بررسی ذخیره تخمدان زنان انجام شود:

آزمایشات ارزیابی ذخیره تخمدان در زنان

           چیزی که اندازه گیری می‌شود

        نمونه آزمایش

نام تست

هورمونی که توسط بافت‌های تولید مثلی از جمله بیضه ها در مردان و تخمدان‌ها در زنان تولید می‌شود.

              نمونه خون

Anti-müllerian hormone test

هورمونی که با تولید مثل و رشد تخمک در زنان و اسپرم در مردان مرتبط است.

            نمونه خون 

Follicle-stimulating hormone (FSH) test

سطح هورمون محرک فولیکول و استرادیول قبل و بعد از دریافت داروی باروری کلومیفن سیترات توسط بیمار

           نمونه خون

Clomiphene citrate challenge test (CCCT)

 

پزشکان ممکن است آزمایشات بیشتری را برای تشخیص یا رد مشکل عملکرد تخمک گذاری در زنان درخواست کنند:

آزمایشات مربوط به عملکرد تخمک گذاری در زنان

چیزی که اندازه گیری می‌شود

         نمونه تست

نام تست

هورمونی که بین تخمک گذاری و قاعدگی در سطوح بالاتری وجود دارد.

         نمونه خون

Progesterone test

هورمونی که عملکرد تیروئید را منعکس می کند.

         نمونه خون

Thyroid-stimulating hormone test

هورمونی که ممکن است در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش یابد.

         نمونه خون

Testosterone test

هورمونی که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود

         نمونه خون

Prolactin test

 

بررسی ناباروری همچنین ممکن است شامل آزمایش‌های تصویربرداری برای کنترل وضعیت سلامت زنان مربوط به لوله‌های فالوپ یا رحم و آنالیزکروموزوم باشد تا ناهنجاری‌های کروموزومی را که می‌تواند باعث ناباروری شود، بررسی کند.

در مردان، بررسی ناباروری با درک تاریخچه سلامتی مرد و انجام معاینه فیزیکی و چندین آنالیز مایع منی آغاز می‌شود. آنالیز منی که آزمایش شمارش اسپرم نیز نامیده می‎‌شود، کیفیت و کمیت اسپرم را در مایع منی اندازه گیری می‌کند. نمونه‌های منی پس از دو تا هفت روز در شرایط بدون انزال برای آنالیز جمع آوری می‌شوند.

پس از آنالیز مایع منی، پزشک ممکن است آزمایش غدد درون ریز را درخواست کند که می تواند شرایطی را که باعث ناباروری مردان می‌شود، تشخیص دهد. آزمایش غدد درون ریز ممکن است شامل چندین آزمایش باشد:

                                                   تست غدد درون ریز در مردان

چیزی که اندازه گیری می‌شود

نمونه تست

نام تست

سطح تستوسترون در خون

نمونه خون

Testosterone test

سطح هورمون LH در خون

             نمونه خون یا ادرار

Luteinizing hormone test

هورمونی که با تولید مثل و رشد تخمک در زنان و اسپرم در مردان مرتبط است

             نمونه خون

Follicle-stimulating hormone (FSH) test

 

در صورت نیاز ممکن است آزمایش‌های دیگری برای بررسی اینکه آیا شرایط دیگر بر باروری تأثیر می‌گذارد یا خیر، درخواست شود. علاوه بر تست‌های آزمایشگاهی، ممکن است سونوگرافی از بیضه و راست روده به پزشکان در تشخیص انسداد مجرای انزال (لوله‌هائی که منی از طریق آن به مجرای ادرار انزال می‌شود)، کمک کند.

آزمایش ژنتیک می‌تواند علل ژنتیکی ناباروری در مردان را مشخص کند. بسته به موقعیت ممکن است از چندین نوع آزمایش ژنتیکی استفاده شود:

                                            آزمایشات ژنتیکی مرتبط با ناباروری در مردان   

چیزی که اندازه گیری میشود

نمونه تست

نام تست

آبنرمالیتی‌های کروموزومی

نمونه خون

Chromosome analysis

از دست دادن مواد ژنتیکی مورد نیاز برای رشد طبیعی سلول های اسپرم

نمونه خون

Y-chromosome microdeletion testing

جهش‌های ژن فیبروز کیستیک

نمونه خون یا تراشیدن از داخل گونه

Cystic fibrosis (CF) gene mutations testing

 

انجام آزمایش برای باروری

همکاری با پزشک می‌تواند به شما در تعیین مناسب ترین آزمایش‌های باروری برای وضعیت خودتان کمک کند و اطمینان حاصل کنید که آزمایش باروری را درک کرده اید؟ آیا نمونه شما به درستی جمع آوری شده است؟، و آیا آنالیز توسط یک آزمایشگاه صلاحیت دار انجام می‌شود؟ بیمه ممکن است آزمایش باروری را در صورت درخواست پزشک تحت پوشش قراردهد.

در حالی که پزشکان عمومی می‌توانند آزمایش باروری را درخواست و پیگیری کنند، بیمارانی که با نگرانی‌های ناباروری مواجه هستند نیز ممکن است از یک متخصص باروری یا متخصص زنان و زایمان که در بررسی و درمان ناباروری مجرب هستند کمک بگیرند.

آزمایش در منزل

بسیاری از انواع تست‌های باروری در خانه در دسترس هستند. پزشکان ممکن است آزمایش ادرار برای بررسی هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را در خانه به عنوان راهی سریع و مفید برای کنترل تخمک گذاری پیشنهاد دهند. آزمایش LH در خانه شامل آزمایش نمونه ادرار برای تشخیص افزایش LH قبل از تخمک گذاری است.

مانیتورهای باروری خانگی دستگاه‌های دیجیتالی هستند که تخمک‌گذاری را بر اساس سطح الکترولیت در بزاق، سطح LH در ادرار یا دمای پایه بدن یک زن پیش‌بینی می‌کنند. مانیتورهای باروری در خانه می‌توانند اطلاعات را در چند دوره قاعدگی ذخیره کنند تا به زنان کمک کند تا زمان تخمک گذاری را بهتر پیش بینی کنند و برای بارداری برنامه ریزی کنند.

برای زنانی که به دنبال یافتن علت ناباروری هستند، کیت‌های تست باروری در خانه موجود است که نمونه‌های خون، بزاق یا ادرار را آنالیز می‌کنند. بسیاری از آزمایش‌های باروری در خانه سعی می‌کنند با انجام آزمایش‌های متعدد مانند استرادیول، LH، هورمون محرک فولیکول، تستوسترون و هورمون محرک تیروئید، تصویری وسیع از باروری ارائه دهند.

برای مردان، آزمایش مایع منی در خانه شامل جمع آوری نمونه ای از مایع منی و ارسال آن به آزمایشگاه برای آنالیز است. برخی از آزمایشات اسپرم خانگی به مردان این امکان را می دهد که اسپرم خود را با اختصاص دادن هزینه اضافی ذخیره کنند.

اگرچه آزمایش‌های باروری در خانه می‌تواند به زوج‌ها در برنامه‌ریزی بارداری کمک کند، اما این آزمایش‌ها جایگزینی برای آزمایش‌های باروری درخواست شده توسط پزشک نیستند. آزمایش باروری که توسط پزشک و آزمایشگاه انجام می‌شود نتایج دقیق تری ارائه می‌دهند.

 

سوالات متداول

باروری توانایی باردار شدن و داشتن فرزند است. بارداری با لقاح تخمک توسط یک سلول اسپرم آغاز می‌شود، اما چندین مرحله وجود دارد که در بدن زن و مرد باید طی شود تا یک بارداری سالم امکان پذیر باشد. برخی از این مراحل عبارتند از:

 1. هورمون‌های جنسی باعث می‌شوند که تخمدان یک تخمک را در فرآیندی به نام تخمک گذاری آزاد کند.
 2. شریک جنسی باید اسپرم زنده و کافی تولید کند.
 3. هنگامی که تخمک از طریق لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند، برای بارور شدن باید با یک سلول اسپرم برخورد کند.
 4. سپس تخمک بارور شده باید در پوشش داخلی رحم کاشته شود، جایی که می‌تواند در دوران بارداری رشد و نمو داشته باشد.

اگر تخمک در آن چرخه بارور نشود، تخمک و پوشش داخلی رحم در طول قاعدگی فرو می‌ریزد.

ناباروری به معنای  ناتوانی در تولیدمثل بصورت طبیعی است. ناباروری، بصورت باردار نشدن بعد از یک سال رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری تعریف می‌شود. ناباروری اغلب به دلیل مشکل در یک یا چند مرحله در فرآیند باردار شدن پدید می‌آید.

ناباروری پس از تلاش زوجین برای باردار شدن به مدت 12 ماه بدون موفقیت، یا پس از 6 ماه اگر زن بالای 35 سال سن داشته باشد، تشخیص داده می‌شود.

ناباروری حدود 9 درصد از مردان و 11 درصد از زنان در سنین باروری در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه گاهی اوقات ناباروری زوجین را می‌توان به یکی از زوج‌ها مربوط دانست، اما در حدود یک سوم زوج‌ها، هر دو طرف مسئول ناباروری هستند. در 10 تا 20 درصد از زوج‌های نابارور علت خاصی یافت نمی‌شود.

زوج‌هایی که ناباروری را تجربه می‌کنند یا مشکلات پزشکی زمینه‌ای دارند باید با پزشک خود صحبت کنند تا ببینند که آیا لازم است آزمایش‌هائی را انجام دهند؟ و کدام آزمایش‌ها برای وضعیت منحصر به فرد آنها کاربرد دارد؟

آزمایش باروری می‌تواند به زوجین در برنامه ریزی برای بارداری، خواه هدف باردار شدن باشد یا اجتناب از بارداری کمک کند.

علاوه بر آن‌هایی که قبلاً ناباروری را تجربه کرده اند، برخی از عوامل خطر برای شناسایی وجود دارد که ممکن است بر باروری زوجین تأثیر بگذارد. بررسی ناباروری ممکن است زمانی مهم باشد که زوجین یک یا چند مورد از عوامل خطر زیر را داشته باشند:

 • زنان بالای 40 سال
 • دوره‌های قاعدگی نامنظم یا فقدان دوره قاعدگی
 • سابقه خانوادگی یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان
 • سابقه جراحی تخمدان
 • اندومتریوز در مرحله پیشرفته
 • بیماری رحم یا لوله
 • قرار گرفتن در معرض داروهای سیتوتوکسیک یا پرتودرمانی لگنی
 • بیماری خودایمنی
 • سیگار کشیدن
 • اوریون بالغین
 • سابقه ضربه به بیضه
 • ناتوانی جنسی یا سایر اختلالات جنسی
 • سابقه مشکلات باروری با شریک دیگر

در زنان بین 35 تا 40 سال بدون عامل خطر، ممکن است پس از تلاش برای باردار شدن به مدت شش ماه، بررسی و ارزیابی ناباروری توصیه شود.

در زوج‌های جوان بدون عوامل خطر ناباروری، متخصصان توصیه می‌کنند قبل از بررسی ناباروری یک سال برای باردار شدن تلاش کنند. زوج‌های این دسته ممکن است از برنامه ریزی برای باروری و انجام نزدیکی در زمان تخمک‌گذاری سود ببرند. پزشک یا یک متخصص غدد (با تجربه در فیزیولوژی تولید مثل) می‌تواند به زوج‌ها در ایجاد یک برنامه مناسب برای آزمایش باروری کمک کند.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM