Logo

آزمایش PCA3

اسامی مترادف: Differential Display Code 3 نام رسمی: Prostate Cancer Antigen 3

چرا آزمایش انجام می شود؟

برای کمک به تعیین اینکه آیا بیوپسی مجدد از پروستات برای کمک به تشخیص سرطان پروستات  ضرورت دارد یا خیر.

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

هنگامی که پزشک تکرار بیوپسی پروستات برای یک مرد ۵۰ ساله یا بالاتر را که درگذشته یک یا چند بیوپسی منفی داشته است، مورد نظر قرار می‌دهد.

نمونه مورد نیاز ؟

پس از انجام معاینه انگشتی رکتال (مقعدی) توسط پزشک، مقادیر اولیه ادرار جمع آوری می‌شود.

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر.

شرح آزمایش

آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات ۳ (PCA3) مواد ژنتیکی (mRNA) را تشخیص می‌دهد که فقط توسط پروستات تولید می‌شود. پروتئین PCA3 و mRNA مرتبط با آن در سطوح پایین در بافت طبیعی پروستات وجود دارد. PCA3 در حدود ۹۰٪ سرطان‌های پروستات به مقدار زیاد (بیش از حد بیان شده) وجود دارد. آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) نیز به میزان زیاد توسط سرطان‌های پروستات تولید می‌شود اما در تعدادی از شرایط خوش خیم نیز می‌تواند افزایش داشته باشد.

این آزمایش PCA3 mRNA و PSA mRNA را در اولین نمونه ادرار جمع آوری شده پس از معاینه انگشتی پروستات از طریق رکتوم اندازه گیری می‌کند. آزمایشگاه‌ها عددی را براساس نسبت PCA3 mRNA به PSA mRNA گزارش می‌کنند که نمره یا امتیاز PCA3 نامیده می‌شود.

سرطان پروستات رشد کنترل نشده سلول‌ها در پروستات است، غده کوچکی که مجرای ادرار را در مردان احاطه می‌کند. برخی از مردان ممکن است با استفاده از آزمایش خون PSA، غربالگری سرطان پروستات را انجام دهند. افزایش سطح PSA با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه است، اما PSA همچنین می‌تواند با هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، التهاب پروستات (پروستاتیت)، عفونت و انواع دیگر شرایط موقت افزایش یابد.

تشخیص سرطان پروستات نیاز به انجام نمونه برداری (بیوپسی) از پروستات و شناسایی سلول‌های سرطانی زیر میکروسکوپ دارد. این بیوپسی ممکن است پس از افزایش نتیجه PSA یا یک معاینه‌ی انگشتی غیرطبیعی انجام شود. دقت نمونه برداری به تعداد نمونه‌های بافتی و مکان‌هایی که از آن‌ها گرفته شده بستگی دارد. از آنجا که در بیوپسی نمونه‌های کوچک بافتی تهیه می‌شود و از آنجا که PSA خاص سرطان نیست، بیوپسی اولیه اغلب منفی است.

بیوپسی اولیه منفی ممکن است باعث شود که پزشک این سوال را مطرح کند که آیا بیمار واقعاً عاری از سرطان است یا سرطان از قلم افتاده است. نگرانی در مورد از قلم انداختن سرطان قابل توجه از نظر بالینی ممکن است پزشک را به انجام بیوپسی دیگری ترغیب کند، به ویژه اگر تکرار PSA هنوز بالا باشد یا افزایش یابد. با این حال، هر نمونه برداری دارای عوارض جدی مانند، خون در ادرار (هماچوری) یا مایع منی، خونریزی مقعدی، مشکل در ادرار کردن، عفونت و در موارد نادر سپتی‌سمی است، بنابراین به حداقل رساندن تعداد بیوپسی‌ها نیز مطلوب است.

تست PCA3 می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص شود که آیا بیوپسی مجدد از پروستات  احتمالا ممکن است مثبت باشد و اینکه  آیا ممکن است فرد را از تکرار بیوپسی غیرضروری نجات بخشد. PCA3 به طور قابل توجهی در سرطان پروستات بیش از حد بیان می‌شود اما (بر خلاف PSA) تحت تأثیر پروستاتیت یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات قرار نمی‌گیرد.

سوالات متداول

آزمایش PCA3 برای کمک به تصمیم گیری در مورد تکرار بیوپسی پروستات در مرد ۵۰ ساله یا مسن‌تر که در بیوپسی‌های قبلی نتایج منفی داشته است انجام می‌گردد.

  • این آزمایش ممکن است هنگامی انجام شود که آزمایش خون  PSA مقادیر بالائی نشان داده باشد و یا نتیجه‌ی معاینه‌ی انگشتی پروستات از طریق رکتوم آبنرمال بوده و یک یا چند نمونه از بیوپسی‌های قبلی وی منفی بوده باشد.
  • ممکن است وقتی بیوپسی دیگری به طور معمول توصیه شده باشد و پزشک بخواهد احتمال مثبت بودن بیوپسیِ تکرار شده را بررسی کند.

نتیجه آزمایش PCA3 نسبت PCA3 mRNA به PSA mRNA است که به صورت یک نمره (عدد) گزارش می‌شود. گزارش آزمایشگاه یک عدد کات آف (خط مرزی) را ارائه می‌دهد که در آن نمره ی مثبت در نظر گرفته می‌شود.

آزمایش PCA3 پاسخ قطعی در مورد اینکه آیا یک مرد سرطان دارد یا خیر گزارش نمی‌دهد. بلکه پزشکان نتایج آزمایشات را همراه با سایر داده‌های آزمایشگاهی و بالینی در نظر می‌گیرند تا احتمال مثبت بودن بیوپسی تکرار شده را تعیین کنند.

نمره PCA3 که کمتر از رنج‌ نرمال آزمایشگاهی باشد، منفی تلقی می‌شود و با کاهش احتمال بیوپسی مثبت همراه است.

نمره PCA3 که بیشتر از رنج‌ نرمال آزمایشگاهی باشد، مثبت تلقی می‌شود و با افزایش احتمال بیوپسی مثبت همراه است. برخی از آزمایشگاه‌ها محدوده‌ای را ارائه می‌دهند که PCA3 مثبت تلقی می‌شود اما با توجه به تنوع نرمال رنج  آزمایش، در مورد تفسیر نتایج نزدیک به مقدار ِ خط مرزی یا کات آف احتیاط می‌کنند.

حدود ۹۰٪ سرطان‌های پروستات بیان بیش از حد PCA3 را نشان می‌دهند، اما از نتیجه PCA3 نمی‌توان برای تشخیص یا حذف کامل سرطان پروستات استفاده کرد. این فقط به راهنمایی جهت تصمیم گیری در مورد انجام بیوپسی دیگر کمک می‌کند. بیوپسی پروستات هنوز استاندارد طلایی در تشخیص سرطان پروستات است.

بسیاری از سرطان‌های پروستات رشد کندی دارند و از نظر بالینی قابل توجه نیستند. مردی که به سرطان پروستات مبتلا است به احتمال زیاد با این بیماری زندگی می‌کند و به دلیل چیز دیگری ممکن است فوت کند. سرطان پروستات ممکن است از طریق انتظار و مراقبت مدیریت گردد و در صورت نیاز درمان شود. برخی سرطان‌های پروستات تهاجمی هستند و می‌توانند رشد کرده و در بدن پخش شوند. تمایز بین این دو می‌تواند چالش برانگیز باشد اما مهم است. در سال‌های اخیر، نگرانی قابل توجهی در مورد تشخیص و درمان بیش از حد سرطان‌های پروستات وجود دارد که از نظر بالینی قابل توجه نیستند. این نگرانی تا حدی، به این دلیل است که درمان ها احتمالا عوارض قابل توجهی دارند که می‌توانند کیفیت زندگی یک مرد از جمله بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ را تحت تأثیر قرار دهند.

جامعه پزشکی PSA را به عنوان تستی برای غربالگری در مردان بدون علامت توصیه کرده است (به آزمایش غربالگری برای بزرگسالان (۴۹-۳۰ سال) و آزمایش غربالگری برای بزرگسالان (۵۰ سال به بالا مراجعه کنید) و مشتاق یافتن تست‌های بیشتری هستند که می‌توانند در تصمیم گیری کمک کنند. PCA3 یکی از این ابزارها است.

طیف گسترده‌ای از سایر آزمایش‌ها و نشانگرهای زیستی در حال بررسی است.

خیر. معاینه انگشتی رکتال یک بخش ضروری از فرآیند تهیه نمونه است. این روش سلول‌های پروستات و PCA3 را در ادرار آزاد می‌کند، جایی که می‌توان آن را تشخیص داد. به همین دلیل جمع آوری اولین مقدار ادرار پس ازاین معاینه نیز مهم است - بنابراین PCA3 آزاد شده در نمونه ادرار وجود دارد.

معاینه انگشتی رکتال در مطب پزشکان انجام می‌شود و به احتمال زیاد، اولین نمونه‌ی ادرار پس از این معاینه باید جمع آوری شود. آزمایش به تجهیزات خاصی نیاز دارد و نمونه  برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود. همه آزمایشگاه‌ها این آزمایش را انجام نمی‌دهند، بنابراین ممکن است نمونه شما به یک آزمایشگاه مرجع ارسال شود.

خیر، این آنتی ژن در هر سرطانی به میزان زیاد رها نمی‌شود، بنابراین نتایج  PCA3 در حدود ۱۰٪ از سرطان‌های پروستات، طبیعی ونرمال است.

تصاویر

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM