Logo

آزمایش CA 15-3

اسامی مترادف: تومور مارکر سرطان پستان نام رسمی: Cancer Antigen 15-3

چرا آزمایش انجام می شود؟

برای کنترل و پایش پاسخ به درمان سرطان مهاجم سینه و کمک به جلوگیری از عود بیماری.

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

زمانی که برای سرطان تهاجمی پستان تحت معالجه بوده‌اید یا تحت درمان هستید.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خون وریدی.

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر

شرح آزمایش

آنتی ژن سرطانی  (CA 15-3) پروتئینی است که توسط سلول‌های طبیعی پستان تولید می‌شود. در بسیاری از افراد مبتلا به تومورهای سرطانی پستان، افزایش تولید CA 15-3 و آنتی ژن سرطانی مربوط به آن 27.29 وجود دارد.

 CA 15-3 باعث ایجاد سرطان نمی‌شود. بلکه توسط سلول‌های توموری رها شده و وارد خون می‌شود. این آزمایش CA 15-3 را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

از آنجایی که CA 15-3 را می‌توان در خون اندازه گیری کرد، به عنوان یک نشانگر تومور برای دنبال کردن سیر سرطان مفید است. CA 15-3 در کمتر از 50 درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه که  بصورت موضعی است و یا تومور کوچک است افزایش می‌یابد، اما در حدود 80 درصد در زنان مبتلا به سرطان  گسترش یافته (متاستاتیک) افزایش می‌یابد. از آنجایی که در همه زنان مبتلا به سرطان مهاجم سینه  CA 15-3 افزایش نمی‌یابد، این آزمایش در همه موارد سودمند نیست.

CA15-3  به عنوان یک آزمایش غربالگری برای نشان دادن سرطان سینه در زنان توصیه نمی‌شود زیرا غیراختصاصی است. همچنین ممکن است در افراد سالم و در افراد مبتلا به سرطان‌های دیگر مانند بدخیمی‌های روده بزرگ، ریه، پانکراس، تخمدان یا پروستات یا شرایط خاصی مانند سیروز، هپاتیت و بیماری خوش خیم پستان افزایش یابد.

سوالات متداول

آزمایش آنتی ژن سرطانی (CA 15-3) و تست CA 27.29 مربوطه عمدتاً برای کنترل در پاسخ به درمان سرطان سینه و کمک به مراقبت از عود سرطان سینه استفاده می‌شود. این تست‌ها همراه با بررسی ها و آزمایش‌های بالینی دیگر، مانند گیرنده‌های استروژن و پروژسترون، Her2/neu، و آزمایش‌های بیان ژن برای سرطان سینه (مانند Oncotype DX، MammoPrint)، برای ارزیابی سرطان پستان  بیمار استفاده می‌شوند.

 گاهی اوقات تست CA 15-3 برای ارائه یک اطلاعات کلی از میزان وجود سرطان (بار تومور) درخواست می‌شود. CA 15-3 تنها زمانی می‌تواند به عنوان نشانگر مورد استفاده قرار گیرد که سرطان مقادیر بالایی از آن را تولید کند، بنابراین، این آزمایش برای همه افراد مبتلا به سرطان سینه مفید نیست.

تست‌های CA 15-3 و CA 27.29 بقدر کافی حساس یا اختصاصی نیستند که بتوان از آنها به عنوان آزمایش غربالگری سرطان استفاده کرد، زیرا شرایط غیر سرطانی می‌تواند باعث افزایش سطوح آنها شود.

CA 15-3 هنگامی که سرطان پیشرفته پستان برای اولین بار تشخیص داده می‌شود، ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها برای کمک به تعیین ویژگی‌های سرطان و گزینه‌های درمانی درخواست شود. اگر CA 15-3 در ابتدا افزایش یافته باشد، ممکن است به طور دوره‌ای برای کنترل بر اثربخشی درمان و کمک به مراقبت از عود سرطان تجویز شود. CA 15-3 معمولاً زمانی که سرطان سینه زود تشخیص داده می‌شود، قبل از گسترش (متاستاز) درخواست داده نمی‌شود، زیرا سطح آن در اکثر سرطان‌های اولیه افزایش نمی‌یابد.

به طور کلی، هر چه سطح CA 15-3 بالاتر باشد، سرطان سینه پیشرفته تر و میزان سرطان موجود (بار تومور) بیشتر است. با رشد سرطان، غلظت CA 15-3 افزایش می یابد. در سرطان سینه متاستاتیک، بالاترین سطوح CA 15-3 اغلب زمانی مشاهده می‌شود که سرطان به استخوان ها یا کبد گسترش یافته است. افزایش غلظت CA 15-3 در طول زمان ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد به درمان پاسخ نمی دهد یا سرطان در حال عود است.

سطوح نرمال CA 15-3 تضمین نمی‌کند که فرد به سرطان پستان موضعی یا متاستاتیک مبتلا نیست. ممکن است در مراحل اولیه بیماری سطوح بالای CA 15-3 دیده نشود یا ممکن است فرد جزو  20 تا 25 درصد افراد مبتلا به سرطان پستان پیشرفته‌ای باشد که تومورهای آنها CA 15-3 رها نمی‌کنند. افزایش خفیف تا متوسط ​​CA 15-3 در شرایط مختلف، از جمله سرطان ریه، لوزالمعده، تخمدان، پروستات و روده بزرگ و همچنین سیروز، هپاتیت، و اختلالات خوش‌خیم پستان و در درصد معینی از افراد به ظاهر سالم دیده می‌شود. سطوح بالای CA 15-3 که در حالات غیرسرطانی دیده می شود در طول زمان ثابت (پایدار) باقی می‌ماند.

آزمایشگاه ها ممکن است از روش‌های مختلفی برای آزمایش CA 15-3 استفاده کنند، بنابراین نتایج می‌تواند از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. اگر لازم است یک سری آزمایشات CA 15-3 انجام دهید، توصیه می‌شود که آزمایش‌ها با یک روش، معمولاً توسط یک آزمایشگاه انجام شود تا بتوان نتایج را به درستی مقایسه و تفسیر کرد. ممکن است لازم باشد این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

سطوح CA 15-3 معمولاً بلافاصله پس از شروع درمان سرطان سینه اندازه گیری نمی شود. مواردی از افزایش و کاهش گذرا در CA 15-3 وجود داشته است که با پیشرفت بیماری فرد همبستگی ندارد. معمولاً پزشک چند هفته پس از شروع درمان منتظر می‌ماند تا سطوح CA 15-3 را تحت نظر بگیرد.

خیر. اگرچه نام متفاوتی دارد، تست CA 27.29 همان پروتئین CA 15-3 را اندازه گیری می کند و به همان روش انجام می‌شود. می توان آن را به جای CA 15-3 استفاده کرد، اما شما به هر دو آزمایش نیاز ندارید.

CA 15-3 به عنوان ابزار غربالگری توصیه نمی‌شود. برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه به اندازه کافی اختصاصی یا حساس نیست. افزایش در CA 15-3 ممکن است به دلایل دیگر باشد و یک مقدار نرمال تضمین نمی کند که شما سرطان ندارید. به عنوان یک قاعده، فقط باید پس از تشخیص سرطان سینه از این تست استفاده شود.

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می‌دهد. هر آزمایشگاهی این آزمایش را انجام نمی‌دهد و ممکن است لازم باشد نمونه شما به آزمایشگاه مرجع ارسال شود. ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد تا نتایج بدست شما برسد؟

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM