Logo

چرا آزمایش انجام می شود؟

 • برای تشخیص و یا اندازه‌گیری مقدار نیكوتین یا متابولیت آن كوتینین در خون، ادرار، بزاق یا گاهی موها
 • برای تعیین اینکه آیا کسی از محصولات حاوی تنباکو یا نیکوتین استفاده می‌کند یا در معرض دود سیگار قرار گرفته است یا خیر
 • گاهی اوقات برای بررسی مسمومیت حاد نیکوتین 

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

 • هر زمان نیاز باشد فردی از نظر مصرف تنباکو یا نیکوتین یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • گاهی اوقات هنگامی که مصرف بیش از حد نیکوتین صورت گرفته باشد. 

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خون وریدی یا یک نمونه رندوم ادرار، گاهی اوقات نمونه بزاق یا به ندرت یک نمونه مو

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر.

شرح آزمایش

نیکوتین یک ماده شیمیایی اعتیاد آور است که به‌طور طبیعی در گیاه تنباکو و در برخی محصولات ساخته شده (صناعی)، مانند برخی از سیگارهای الکترونیکی و محصولات جایگزین نیکوتین (به‌عنوان مثال، آدامس) وجود دارد. این ماده استنشاق یا بلعیده می‌شود و متعاقباً در خون جذب می‌شود. این آزمایش، نیكوتین و محصول تجزیه اولیه آن (متابولیت) كوتینین را در خون، ادرار، بزاق یا مو تشخیص داده و یا اندازه گیری می‌كند. نیکوتین توسط کبد به بیش از ۲۰ ترکیب متابولیزه می‌شود که از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود. استفاده از تنباکو و نیز قرار گرفتن در معرض دود توتون می تواند غلظت نیکوتین و کوتینین را در بدن افزایش دهد. 

با استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین مانند آدامس‌های نیکوتین و همچنین استفاده از بخار نیکوتین بدون دود (سیگارهای الکترونیکی) سطح خونی نیکوتین نیز افزایش می‌یابد. در مقادیر زیاد، نیکوتین می‌تواند سمی باشد. استعمال طولانی مدت محصولات دخانیات می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان ریه، سرطان دهان، بیماری مزمن انسدادی ریه، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و عفونت‌های تنفسی را افزایش دهد. استفاده طولانی در طی سال‌ها از دخانیات بدون دود همچنین خطر ابتلا به سرطان دهان (گونه‌ها، لثه‌ها و لب‌ها) را افزایش می‌دهد. مصرف طولانی مدت دخانیات می تواند آسم را بدتر کرده و به ایجاد لخته خون کمک کند. 

در زنان باردار، سیگار کشیدن می‌تواند رشد کودک در حال رشد را مختل کرده و منجر به تولد نوزادانی با وزن کم شود. كوتینین معمولاً آزمایش انتخابی برای بررسی مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود توتون است زیرا پایدار است و فقط هنگام متابولیزه شدن نیكوتین تولید می‌شود.

 نیمه عمر کوتینین در بدن بین ۷ تا ۴۰ ساعت است، در حالی که نیمه عمر نیکوتین بین ۱ تا ۴ ساعت است.

ممکن است همراه با آزمایشات نیکوتین، آزمایش خون و یا ادرار برای کوتینین نیز درخواست شود. در برخی موارد، متابولیت‌های دیگر نیکوتین، مانند نیکوتین-1'-N-اکسید، ترانس-3'-هیدروکسی کوتینین، یا نورنیکوتین، یا سایر مواد شیمیایی توتون و تنباکو، مانند آنابازین در ادرار، نیز ممکن است آزمایش شوند.

 وجود آنابازین در ادرار یک شخص نشان می‌دهد که فرد به طور فعال از یک محصول دخانیاتی استفاده می‌کند، زیرا این ماده در محصولات جایگزین نیکوتین تجاری، مانند پچ (patch) وجود ندارد. وجود نیکوتین یا کوتینین در نمونه یک فرد ممکن است نشان دهنده استفاده از محصولات تنباکو یا نیکوتین یا قرار گرفتن در محیطی باشد که دود توتون استنشاق شود. آزمایش ممکن است در موارد مختلفی برای بررسی استفاده احتمالی از محصولات دخانی مانند برنامه‌های ترک سیگار، معاینات اولیه برای استخدام احتمالی و ارزیابی متقاضیان بیمه سلامت یا عمر استفاده شود. در موارد مشکوک به مسمومیت با نیکوتین نیز ممکن است آزمایش نیکوتین و کوتینین انجام شود. مسمومیت با نیکوتین به‌صورت مصرف یا مواجهه‌ی حاد با دوزهای بالای آن، از جمله در صورت مصرف قرص‌ها یا صمغ نیکوتین در کودک به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما در صورت وقوع نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارند.

سوالات متداول

 نیکوتین، یا متابولیت اولیه آن کوتینین، اغلب اوقات برای بررسی مصرف دخانیات آزمایش می‌شود. از آنجا که استفاده از محصولات دخانیات می‌تواند سلامت افراد را بسیار تحت تأثیر قرار دهد، شرکت‌ها ممکن است از آزمایش نیکوتین/ کوتینین برای بررسی متقاضیان استخدام از نظراستفاده از دخانیات بهره‌برداری کنند.

 بسیاری از شرکت‌های بیمه سلامت و عمر متقاضیان را برای یافتن نیکوتین یا کوتینین نیز آزمایش می‌کنند.

 نیکوتین و کوتینین هر دو از نظر کیفی یا کمی قابل اندازه گیری هستند. آزمایش کیفی وجود یا عدم وجود مواد را تشخیص می‌دهد، در حالی که آزمایش کمی غلظت ماده را اندازه گیری می‌کند. آزمایش کمی می‌تواند افراد سیگاری فعال، مصرف کنندگانی که اخیراً سیگار را ترک کرده‌اند، افراد غیر سیگاری که به‌صورت قابل توجهی در معرض دود موجود در محیط قرار گرفته‌اند و افراد غیر سیگاری که در معرض آن قرار نگرفته‌اند، را تشخیص دهد.

 کوتینین ممکن است در بزاق و مو نیز اندازه گیری شود، اگرچه آزمایش مو در درجه اول به‌صورت یک برنامه‌ی تحقیقاتی مانند تحقیق درمورد قرار گرفتن غیرسیگاری‌ها در معرض دود تنباکو استفاده می‌شود. اگر پزشک به مصرف بیش از حد نیکوتین در فردی مشکوک شود، ممکن است آزمایش نیکوتین به تنهایی یا به همراه کوتینین خون یا ادرار را درخواست کند.

 وقتی فردی به‌جای سیگار (سیگار را ترک کرده است) از محصولات جایگزین نیکوتین استفاده می‌کند می‌توان آزمایش‌های نیکوتین، کوتینین و آنابازین ادرار را انجام دهد. آنابازین، یک آلکالوئید است که در توتون وجود دارد اما در محصولات تجاری جایگزین نیکوتین وجود ندارد. اگر نمونه‌ای از نظر آنابازین مثبت باشد، نشان دهنده‌ی این مطلب است که فرد همچنان از محصولات دخانیات استفاده می‌کند.

هر زمان نیازبه تعیین وضعیت مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود توتون و تنباکو باشد، ممکن است آزمایش کوتینین یا آزمایش نیکوتین درخواست شود. دادگاه می‌تواند این آزمایش را جهت گرفتن حضانت کودک درخواست کند. هنگامی که فردی وارد برنامه ترک سیگار می‌شود، ممکن است آزمایش کوتینین خون یا ادرار برای بررسی شرایط وی انجام شود. 

آزمایش ادرار، خون یا بزاق ممکن است به عنوان تست غربالگری برای استفاده از دخانیات هنگامی که کسی متقاضی بیمه عمر یا بیمه سلامت است انجام شود. نیکوتین و کوتینین گاهی اوقات درافرادی که علائمی داشته باشند که پزشک احتمال می‌دهد به دلیل مصرف بیش از حد نیکوتین باشد، انجام می‌شوند.

علائم مسمومیت خفیف با نیکوتین ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

 • حالت تهوع، استفراغ 
 • سرگیجه 
 • آبریزش از دهان
 • ضعف 

مسمومیت جدی‌تر با نیکوتین ممکن است منجر به موارد زیر شود: 

 • افزایش فشار خون یا ضربان قلب، که به طور ناگهانی افت می‌کند.
 • تنفس کند یا دشوار 
 •  گرفتگی عضلات شکم 
 •  تحریک، بی قراری یا هیجان 
 •  احساس سوزش در دهان
 • گیجی
 • سردرد
 • گرفتگی عضلات
 • تشنج
 • کما 

آزمایش مو به ندرت در محیط آزمایشگاهی انجام می‌شود اما ممکن است در صورت تمایل به بررسی استفاده طولانی مدت از دخانیات، این آزمایش انجام شود.

نتایج نیکوتین / کوتینین ممکن است به‌صورت مثبت یا منفی (کیفی) و یا میزان و اندازه‌ی آن (کمی) به‌عنوان مثال، نانوگرم در میلی لیتر یا ng / mL گزارش شود. سطح نیکوتین و یا متابولیت‌های آن در نمونه فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه به چه میزانی استنشاق یا بلعیده شده است. همچنین، سرعت متابولیسم نیکوتین و پاکسازی کوتینین از بدن در افراد مختلف متفاوت است. هنگامی که کسی مصرف محصولات تنباکو و نیکوتین را متوقف می‌کند، بیشتر از دو هفته طول بکشد تا سطح خونی کوتینین به میزان آن در یک فرد غیر سیگاری می‌رسد و چندین هفته بیشتر طول می‌کشد تا سطح ادراری آن  به غلظت بسیار پایین برسد.

 • به طور کلی، سطح بالایی از نیکوتین یا کوتینین نشان دهنده استفاده فعال از تنباکو یا نیکوتین است.
 • غلظت متوسط ​​نشان می‌دهد که فرد برای دو تا سه هفته تنباکو یا نیکوتین مصرف نکرده است.
 • سطح پایین‌تری را می‌توان در یک فرد غیر سیگاری مشاهده کرد که در معرض دود محیط قرار گرفته است.
 • غلظت بسیار کم تا غیر قابل تشخیص در افرادی که از تنباکو یا نیکوتین استفاده نکرده‌اند و در معرض دود محیط قرار نگرفته‌اند یا در مصرف کنندگان تنباکو یا نیکوتین که به مدت چندین هفته از تنباکو و نیکوتین خودداری کرده اند، دیده می‌شود.

نتایج آزمایش براساس نمونه‌های مختلف (خون، ادرار، بزاق) قابل تعویض (یا مترادف هم) نیستند. برخی از سموم دفع آفات حاوی غلظت بالایی از نیکوتین هستند. این می‌تواند منبع دیگری از مسمومیت با نیکوتین باشد. در واقع، نیكوتین خود یك سم دفع آفات است كه بعضاً در كشاورزی "ارگانیك" به عنوان جایگزینی برای مشتقات ارگانوفسفره یا پیرترینوئید استفاده می‌شود.

 نیکوتین نه تنها در گیاه تنباکو بلکه در گیاهان دیگر از همان خانواده نیز یافت می‌شود. اینها شامل سیب زمینی، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل قرمز است. غلظت نیکوتین در این گیاهان بسیار کمتر از تنباکو است. کاتاف آزمایشات نیکوتین/ کوتینین تنظیم شده است تا منابع غذایی نیکوتین را از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن دست دوم متمایز کند.

 ترکیب ژنتیکی فرد ممکن است بر نحوه متابولیسم نیکوتین تأثیر بگذارد. تغییرات (تنوع) موجود در ژنهایی که آنزیم‌های کبدی CYP2A6 و CYP2B6 را کد می‌کنند بر میزان متابولیسم نیکوتین تأثیر می‌گذارد. (برای اطلاعات بیشتر در این باره، به آزمایش‌های فارماكوژنتیك مراجعه كنید.)

بله، همه آن‌ها حاوی نیکوتین هستند. این شامل توتون پیپ، سیگار برگ، انفیه، توتون جویدنی و غیره است. اگر از هر یک از این موارد استفاده می‌کنید، ممکن است نیکوتین در بدن شما شناسایی شود.

سیگارهای الکترونیکی و سایر سیستم‌های الکترونیکی تحویل نیکوتین (ENDS) از مایعات غلیظی استفاده می‌کنند که گرم می‌شوند و بخاری تولید می‌کنند  که استنشاق می‌شود. کنسانتره‌ها ممکن است حاوی نیکوتین، نیکوتین و طعم دهنده‌ها و یا فقط طعم دهنده‌ها باشند. اگر نیکوتین در کنسانتره وجود داشته باشد، ممکن است در آزمایش شما تشخیص داده شود. این کنسانتره همچنین خطر مسمومیت اتفاقی با نیکوتین را ایجاد می‌کند. در حال حاضر تصور می‌شود که محصولات ENDS نسبت به استعمال سیگار کم ضررتر هستند، اما جامعه پزشکی در مورد مصرف روزافزون آن‌ها نگران است. از آنجا که آن‌ها نسبتاً جدید هستند، هنوز اثرات طولانی مدت آن‌ها در سلامتی مشخص نشده است.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM