Logo

آزمایش نشانگر توموری گنادوتروپین جفتی انسان، تومور مارکر hCG

اسامی مترادف: hCG کمی ، Beta hCG ، Total hCG ، Total beta hCG Intact hCG نام رسمی: گنادوتروپین جفتی انسان (کمی)

چرا آزمایش انجام می شود؟

برای کمک به تشخیص و پایش بر بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا تومورهای سلول‌های زایا.

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

 • هنگامی که علائم شما بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا تومورهای سلول‌های زایا را نشان می‌دهد.
 • برای ارزیابی اثربخشی درمان این بیماری‌ها و پایش بر عود آن‌ها.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خونی که از ورید بازویی گرفته می‌شود. 

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر.

شرح آزمایش

گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) هورمونی است که از یک زیر واحد آلفا و بتا ساخته شده و توسط جفت تولید می‌شود و به طور معمول فقط در دوران بارداری قابل اندازه‌گیری است. برخی از بافت‌های غیرطبیعی، تومورها و سرطان‌ها نیز ممکن است hCG تولید کنند، بنابراین آزمایش hCG گاهی اوقات به عنوان نشانگر تومور آزمایش مفیدی است. 

این آزمایش میزان hCG سالم و گاهی زیر واحد بتا hCG را در خون اندازه‌گیری می‌کند. افزایش سطح hCG با بیماری تروفوبلاستیک حاملگی و برخی تومورهای سلول‌های زایا (خوش خیم و سرطانی) مشاهده می‌شود. اگر در این شرایط hCG افزایش یابد، آزمایش hCG می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی و پایشی مورد استفاده قرار گیرد.

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) گروهی از انواع تومور است که در رحم زن از لایه‌های سلولی  اطراف جنین ایجاد می‌شود که جفت را در یک بارداری طبیعی تشکیل می‌دهد و (تروفوبلاست‌ها) و hCG  تولید می کند.

GTD معمولاً در ابتدای بارداری پس از لقاح تخمک اتفاق می‌افتد، اما سلول‌ها به جای حمایت از رشد جنین، توده‌های بافتی غیر طبیعی را تشکیل می‌دهند. در بیش‌تر موارد، تومورها خوش‌خیم هستند، اما در درصد کمی از افراد، سرطانی هستند.

طبق اظهارات انجمن سرطان آمریکا، GTD در حدود ۱ مورد از هر ۱۰۰۰ بارداری اتفاق می‌افتد. همچنین می‌تواند پس از بارداری طبیعی یا سقط جنین اتفاق بیفتد. 

اشکال اولیه GTD عبارتند از: 

 • مول هیداتیدیفرم - که به آن "حاملگی مولار" نیز گفته می‌شود که ممکن است کامل باشد (فقط بافت تومور) یا مخلوطی از تومور و بافت جنین باشد اما به یک کودک زنده تبدیل نمی‌شود. این‌ها معمولاً خوش‌خیم هستند اما باید با جراحی برداشته شوند. 
 • مول تهاجمی - مول هیداتیدیفرم که به سمت داخل دیواره رحم رشد می‌کند. باید با جراحی برداشته شود. اگر بافت GTD باقی بماند، این شرایط می‌تواند ادامه یابد.
 •  کوریوکارسینوما - یک سرطان نادر که ممکن است از بافت تومور GTD به نسبت  ۲ تا ۷ در هر ۱۰۰۰۰۰ بارداری ایجاد شود. این سرطان‌ها می توانند به سرعت رشد کرده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند. 
 • تومور تروفوبلاستیک جفتی - نیز نادر است، این تومور در محل اتصال جفت در رحم ایجاد می‌شود. این تومور معمولاً پس از یک حاملگی طبیعی یا سقط شده ایجاد می‌شود اما اغلب در بدن گسترش نمی‌یابد. 
 • تومور تروفوبلاستیک اپیتلیوئید - بسیار نادر است، این تومور از نظر ماهیت شبیه کوریوکارسینوماست اما اکنون یک بیماری جداگانه محسوب می‌شود. ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این تومور تشخیص داده شود و ممکن است در این حال به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته باشد.

توجه: با اقدامات درمانی مناسب، احتمال معالجه‌ی اکثر تومورهای GTD بسیار زیاد است.

برای اطلاعات بیش‌تر در این مورد، به پیوندهای موجود در بخش محتوای مرتبط در زیر مراجعه کنید. 

تومورها و سرطان‌های سلول‌های زایا (جرم سل‌ها) در درجه اول در تخمدان‌ها و بیضه‌ها رخ می‌دهد اما به‌ندرت می‌توانند در مکان‌های دیگر مانند قفسه سینه نیز ایجاد شوند.

 • تومورهای سلول‌های زایا می‌توانند در سلول‌های تولید‌کننده تخمک در تخمدان‌ها دیده شوند و اغلب اقات در زنان جوان دیده می‌شوند.
 •  تومورهای سلول‌های زایا می‌توانند سلول‌های موجود در بیضه‌ها را که اسپرم می‌سازند تحت تأثیر قرار دهند و بیش از ٪۹۰ سرطان‌های بیضه را تشکیل می‌دهند.

سطوح hCG همچنین ممکن است در بیماری‌های دیگر مانند سرطان‌های کبد، پستان، ریه، پوست و معده افزایش یابد. افزایش سطح hCG نیز ممکن است در شرایط غیر سرطانی مانند سیروز، زخم اثنی‌عشر و بیماری التهابی روده دیده شود.

سوالات متداول

آزمایش کمی گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) که اغلب بتا (βhCG) hCG نامیده می‌شود، میزان hCG موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش ممکن است برای کمک به تشخیص بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) یا همراه با سایر آزمایشات مانند آلفا فیتو پروتئین، و لاکتات دهیدروژناز برای کمک به تشخیص تومورهای سلول‌های زایا مورد استفاده قرار گیرد.

از آن‌جا که hCG به طور معمول در مردان یا زنان غیر باردار وجود ندارد، به عنوان مارکر توموری مفید است. اگر تومور یا سرطانی hCG تولید کند، پس می‌توان از آزمایش hCG برای کمک به شناسایی و پایش‌بر فعالیت تومور استفاده کرد. 

هنگام آزمایش hCG به عنوان نشانگر تومور، برخلاف تشخیص حاملگی، اندازه‌گیری فرم سالم و دست نخورده‌ی hCG (زیرواحد آلفا + بتا) مهم است. همچنین اندازه‌گیری زیر واحد بتا hCG در تومورهای خاصی ممکن است فوایدی داشته‌باشد، و آزمایشگاه‌های مختلف βhCG  و فرم دست نخورده‌ی آن را به طور متفاوتی تشخیص می‌دهند. به همین دلیل، ادامه انجام ازمایش‌ها در همان آزمایشگاه هنگام پایش GTD یا تومورهای سلول‌های زایا بسیار مهم است.

هنگامی که بر اساس تظاهرات بالینی، و علائم و نشانه‌های بیمار، پزشک معالج شک دارد که ممکن است وی به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) یا تومور سلول زایا مبتلا باشد، ممکن است آزمایش کمی hCG درخواست شود.

 در زنان، علائم و نشانه‌های GTD می تواند شامل موارد زیر باشد: 

 • خون‌ریزی واژینال در دوران بارداری
 •  خستگی و ضعف مربوط به کم‌خونی (اگر از دست دادن خون قابل توجه باشد.) 
 • ورم شکمی که ممکن است سریع‌تر از یک حاملگی طبیعی اتفاق بیفتد.
 •  پره‌اکلامپسی در اوایل بارداری 
 • حالت تهوع، استفراغ که ممکن است بسیار شدیدتر از یک بارداری نرمال باشد.
 •  تست بارداری مثبت (hCG کیفی) در حالتی که هیچ جنینی در سونوگرافی مشاهده نمی‌شود.
 • رحمی که بعد از بارداری، به صورت بزرگ شده باقی می‌ماند.

 علائم و نشانه‌های تومور سلول زایا در زنان و مردان به ترتیب با علائم سرطان تخمدان و سرطان بیضه در آن‌ها مشابه است.

اگر فردی با یکی از این موارد تشخیص داده شود و hCG در ابتدا افزایش یابد، سپس این آزمایش برای پایش‌بر اثربخشی درمان و تشخیص عود تومور، در فاصله‌های زمانی انجام می‌شود.

در مردان و زنان غیر باردار سطح hCG به طور معمول قابل تشخیص نیست. هنگامی که این آزمایش به عنوان نشانگر تومور استفاده می‌شود، افزایش سطح hCG ممکن است به این معنی باشد که فردی تومور سلول ژرم یا بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) دارد.

سطح بالایی از hCG هم در GTD و هم در بارداری طبیعی اتفاق می‌افتد. با این حال، hCG با سرعت ثابت و قابل پیش‌بینی افزایش می‌یابد و تقریباً هر ۴۸-۳۶ ساعت در اوایل بارداری طبیعی دو برابر می‌شود. 

در GTD میزان تولید hCG نسبت‌های تغییر‌یافته‌ای دارد و به همراه با تصویربرداری مانند سونوگرافی می‌تواند ناهنجاری‌های بارداری را که نیاز به مداخله دارند، شناسایی کند.

از طرف دیگر، ممکن است سطح hCG در حاملگی طبیعی بسیار بیش‌تر از حد انتظار باشد یا کاهش قابل انتظاری بعد از بارداری یا سقط جنین را نشان ندهد.

در طول درمان برای GTD یا تومور سلول زایا، کاهش سطح hCG به طور کلی نشان می‌دهد که این وضعیت به درمان پاسخ می٬دهد (هر ۱/۵ روز، انتظار کاهش تقریباً ٪۵۰ وجود دارد)، در حالی که باقی ماندن در همان سطح یا افزایش آن می‌تواند نشانه عدم پاسخ به درمان باشد. افزایش سطح hCG پس از درمان ممکن است نشان‌دهنده‌ی عود بیماری باشد.

 نتایج مثبت کاذب hCG  ممکن است به دلیل وجود داروهای خاص مانند داروهای ضدتشنج، داروهای ضدپارکینسون، داروهای خواب آور و داروهای آرام بخش که ممکن است در آزمایش تداخل داشته باشند، رخ دهد.

علاوه‌بر‌این، انواع خاصی از آنتی‌بادی که ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد و در صورت وجود قطعات مولکول hCG، می‌تواند در نتایج آزمایش نیز تداخل ایجاد کند. به طور کلی، اگر نتایج سوال برانگیز باشد، ممکن است، آزمایش با روش دیگری تأیید شود.

به ندرت، ممکن است آزمایش hCG برای کمک به تشخیص و پایش تومورها و سرطان هایی به غیر از GTD یا تومورهای سلول‌های زایا انجام شود.

اگر hCG در خون بالا باشد، در ادرار نیز افزایش می‌یابد، اما نتایج را نمی‌توان به جای یکدیگر به کار برد. خون نمونه ترجیحی برای آزمایش تومور است.

خیر.

به غیر از جلوگیری از باردار شدن، GTD قابل پیشگیری نیست زیرا GTD با بارداری مرتبط است.

با این حال، از آن‌جا که مورد نادری است، اکثر زنان هرگز به این بیماری مبتلا نخواهند شد.GTD در بیش‌تر موارد به‌زودی پس از بارداری قابل تشخیص و با موفقیت درمان می‌شود، به‌ندرت دلیل مهمی برای جلوگیری از بارداری تلقی می‌شود.

 بله، در بیش‌تر موارد، اگرچه بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به GTD قرار دارید. پس از درمان GTD، باید قبل از باردار شدن مجدداً برای مدتی صبر کنید، همان‌طور که پزشک توصیه کرده‌است.

برخی از ورزشکاران، از جمله ورزشکاران حرفه‌ای و بین‌المللی، باید آزمایشاتی که استروئیدها و سایر مواد تقویت‌کننده عملکرد را تشخیص می‌دهند، انجام دهند.

این ورزشکاران اغلب در طول کار خود مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل کنند که "دوپینگ" رخ نداده است. 

آزمایش ادرار می‌تواند حدود ۲۰۰ ترکیب را از جمله استروئیدها و سایر مواد آنابولیک، اریتروپویتین و موادی که باعث نتایج منفی کاذب می‌شوند (مواد پوشاننده) برای پنهان کردن استفاده غیرقانونی از مواد تشخیص دهد.

سازمان‌های ورزشی با انجام یک غربالگری کامل مشخص می‌کنند که به دنبال کدام ترکیبات هستند. برخی از ورزشکارانی که از استروئید استفاده می‌کنند از بتا-hCG برای برگرداندن بیضه‌هایشان به حد طبیعی استفاده می‌کنند (کوچک شدن بیضه ها می‌تواند از عوارض جانبی استروئیدها باشد.)

 بنابراین، ممکن است برخی از ورزشکاران برای شناسایی استفاده از استروئیدها از نظر hCG آزمایش شوند.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM