Logo

آزمایش IgE توتال

اسامی مترادف: IgE کمی نام رسمی: ایمونوگلوبولین E

چرا آزمایش انجام می شود؟

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

  • وقتی علائم دوره‌ای یا مداوم پوستی، یا علایمی در ریه یا دستگاه گوارش دارید که آلرژی را نشان می‌دهد. 
  • زمانی که پزشک به یک عفونت انگلی مشکوک می‌شود.

نمونه مورد نیاز ؟

 نمونه خون وریدی که از ورید بازو گرفته شده است.

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

آمادگی خاصی نیاز ندارد.

شرح آزمایش

 ایمونوگلوبولینIgE ) E ) یکی از انواع آنتی بادی هایی است که توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به یک تهدید تولید می‌شود. این آنتی بادی یکی از پنج کلاس ایمونوگلوبولین‌ها (A  ،G ،M ،D و E) است و در حالت طبیعی در خون در مقادیر بسیار کم وجود دارد. 

این آزمایش میزان IgE را در خون اندازه‌گیری می‌کند. ایمونوگلوبولین‌ها پروتئین‌هایی هستند که نقشی اساسی در سیستم ایمنی بدن دارند. آن‌ها توسط سلول‌های ایمنی خاص به نام سلول‌های پلاسما تولید می‌شوند. ایمونوگلوبولین‌ها در پاسخ به باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها و همچنین موادی که به عنوان "غیر خودی" شناخته می‌شوند یا آنتی ژن‌های مضر برای سیستم ایمنی بدن، تولید می‌شوند.

 ایمونوگلوبولین E با پاسخ‌های آلرژیک، از جمله آسم، و در درجه‌ای کمتر با ایمنی نسبت به انگل‌ها ارتباط دارد. 

در آلرژی، بدن بیش از حد به یک یا چند ماده در محیط به نام آلرژن واکنش نشان می‌دهد که به طور معمول در افراد دیگر پاسخی ایجاد نمی‌کند. ممکن است فردی که در معرض آلرژن، مانند گرده گیاهان، بادام زمینی، تخم مرغ، توت فرنگی، سم زنبورعسل و صدها ماده دیگر قرار می‌گیرد، به آلرژی دچار شود.

 در طی مواجهه‌ی اولیه، که مرحله‌ی حساس شدن نیز نامیده می‌شود، یک فرد آلرژیک، IgE تولید می‌کند که به طور خاص علیه آن ماده آلرژی‌زا ساخته شده است.

 IgE به گلبول‌های سفید خاص متصل می‌شود و در نتیجه تعدادی مواد از جمله هیستامین آزاد می‌شود. در افراد آلرژیک یا آسماتیک، این می‌تواند باعث انقباض برونش‌ها در ریه‌ها شود.

 این مواد همچنین مسئول آبریزش بینی، خارش چشم و خارش پوست است که در افراد مبتلا به آلرژی ایجاد می‌شود. بعد از مواجهه‌ی اولیه، هر بار که فرد آلرژیک در معرض آلرژن (های) خاص قرار می‌گیرد، IgE به سرعت تولید می‌شود و تا حدی افزایش می‌یابد که باعث تحریک واکنش آلرژیک می‌شود. 

شدت واکنش و علائم مرتبط با هر رخداد می‌تواند از یک قرمزی موضعی و خارش پوست، تا ناراحتی تنفسی و تا استفراغ و اسهال و در برخی موارد تا آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی متفاوت باشد. شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود، همچنین از یک رخداد به رخداد دیگر متفاوت است و ممکن است با گذشت زمان بدتر شود.

 آزمایش IgE توتال، نه تنها یک نوع خاص، بلکه تمام مقدار ایمونوگلوبولین E در خون را اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش IgE می‌تواند به جای یک حساسیت اختصاصی، برای تشخیص پاسخ آلرژیک در بدن مورد استفاده قرار گیرد. این آزمایش ممکن است اطلاعات فراهم شده توسط آزمایشات آلرژی را که IgE مختص به آلرژن خاصی  را تشخیص می‌دهند، تعریف کند.

 چگونه نمونه برای آزمایش جمع آوری می‌شود؟

 نمونه خون از طریق ورید بازویی به‌دست می‌آید.

 آیا برای اطمینان از کیفیت نمونه به آماده سازی آزمایشی نیاز است؟

 به هیچ گونه آمادگی برای آزمایش نیاز نیست.

سوالات متداول

از آزمایش IgE توتال می‌توان برای کمک به غربالگری و تشخیص بیماری‌های آلرژیک استفاده کرد. این آزمایش مقدار کلی ایمونوگلوبولین E را در خون اندازه گیری می‌کند. این آزمایش ممکن است به تنهایی، یا قبل و یا همراه با تست‌های  IgE اختصاصی به آلرژن انجام شود. بر حسب اینکه فرد یا پزشک معالج موادی را که فرد به آن‌ها احتمالا حساسیت دارد یا خیر این آزمایش را درخواست می‌کنند.  

ایمونوگلوبولین (IgE) E آنتی بادی است که توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به تهدید تولید می‌شود. این یکی از پنج کلاس ایمونوگلوبولین‌ها است و به‌طور طبیعی درمقدار بسیار کم در خون وجود دارد.

 IgE با واکنش‌های آلرژیک، از جمله آسم، و در درجه‌ای کمتر با ایمنی نسبت به انگل‌ها ارتباط دارد.

 (برای اطلاعات بیشتر، به بخش "چه چیزی آزمایش می‌شود؟" در بالا مراجعه کنید.)

 IgE می‌تواند در عفونت‌های انگلی افزایش پیدا کند، بنابراین در صورت مشکوک بودن به عفونت انگلی، گاهی اوقات از یک آزمایش IgE توتال استفاده می‌شود.

هنگامی که فرد دارای علائم دوره‌ای یا مداوم است که ممکن است به دلیل واکنش آلرژیک باشد، به ویژه وقتی ماده حساسیت‌زا ناشناخته باشد، ممکن است آزمایش IgE توتال انجام شود. علائم ممکن است شامل نشانه‌هایی باشد که درگیری پوست، تنفس یا گوارش را نشان می‌دهد، مانند: 

  • خارش دوره‌ای یا مداوم 
  • کهیر
  • خارش چشم
  • اگزما
  • حالت تهوع، استفراغ، اسهال مداوم
  • عطسه، سرفه، احتقان
  • مشکل در تنفس
  • علائم آسم: خس خس، نفس نفس، سرفه، گرفتگی و فشار در سینه

 گاهی اوقات IgE ممکن است به عنوان آزمایش غربالگری در صورت ابتلا به اسهال مداوم که ممکن است به دلیل عفونت انگلی باشد، درخواست شود. علاوه بر این، ممکن است برای تعیین تعداد ائوزینوفیل‌ها، شمارش کامل گلبول‌های خون (CBC) با آزمایش افتراقی گلبول‌های سفید خون انجام شود.

 

افزایش سطح IgE توتال نشان می‌دهد که ممکن است فردی یک یا چند آلرژی داشته باشد.

 سطح IgE اختصاصی نسبت به ماده‌ی آلرژن پس از قرار گرفتن در برابرمواد آلرژی‌زا افزایش می‌یابد و سپس با گذشت زمان کاهش می‌یابد، بنابراین بر سطح IgE توتال تأثیر می‌گذارد. اگر فردی به ماده فصلی مانند گرده‌ی گیاه حساسیت داشته باشد، انتظار می‌رود IgE اختصاصی و IgE توتال در طول سال با وجود مواد آلرژی‌زا افزایش یابند. 

اگر کسی یک یا چند حساسیت غذایی داشته باشد، سطح IgE توتال منعکس کننده‌ی مواجهه با این غذاها می‌باشد. اگر کسی به چیزی که دائماً در آن اطراف است آلرژی دارد، مانند وجود کپک در خانه یا پوسته و شوره گربه، ممکن است سطح IgE  توتال به‌طور مداوم افزایش یابد.

 سطح بالای IgE توتال نشان می‌دهد که احتمالا یک فرآیند آلرژیک وجود دارد، اما نشان نمی‌دهد که فرد به چه چیزی حساسیت دارد. به طور کلی، هرچه تعداد موادی که فرد به آن حساسیت دارد بیشتر باشد، ممکن است سطح IgE توتال بالاتر باشد.

 افزایش IgE همچنین می‌تواند نشان دهنده‌ی وجود یک عفونت انگلی باشد، اما نمی‌تواند برای تعیین نوع عفونت استفاده شود. 

سطح طبیعی IgE نشان می‌دهد که فرد احتمالا آلرژی ندارد اما به دلیل طولانی بودن زمان بین مواجهه‌ها، آن‌ها را رد نمی‌کند. در مدت زمان بین مواجهه‌ها، سطح IgE فرد ممکن است کاهش یابد. گاهی اوقات فردی دچار بیماری می‌شود که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد و مقادیر طبیعی ایمونوگلوبولین تولید نمی‌کند. در این حالت، یک فرد می‌تواند آلرژی داشته باشد و با نتیجه آزمایش IgE توتال منعکس نشود.

 به منظور شناسایی آلرژی‌های خاص، پزشک باید آزمایشاتی را برای شناسایی IgE اختصاصی آلرژن سفارش دهد. اگر فردی مشکوک به آلرژی به گربه‌ها است، پس باید آزمایش IgE اختصاصی نسبت به پوسته یا شوره گربه درخواست شود. اگر فرد واقعاً به سگ حساسیت داشته باشد، با این آزمایش تشخیص داده نمی‌شود.

 به همین دلیل، پزشکان ممکن است با آزمایش IgE توتال غربالگری کنند، سپس پنل‌های آزمایش IgE اختصاصی مواد را درخواست کنند.

 این پنل‌ها ممکن است شامل طیف وسیعی از مواد حساسیت‌زای رایج یا انواع مشابه آلرژن‌ها مانند انواع علف‌ها، گرده گل، کپک‌ها، شوره حیوانات خانگی و یا غذاها باشد.

 علائم فرد در طی یک رخداد آلرژیک لزوما با سطح IgE  توتال آن فرد ارتباط ندارد. به ندرت، ممکن است آزمایش IgE برای کمک به تشخیص یک بیماری ارثی بسیار نادر به نام سندرم هایپرایمونوگلوبولین E (سندرم جاب) درخواست شود. 

افراد مبتلا به این بیماری اغلب به طور قابل توجهی سطوح بالاتری از IgE نسبت به حالت طبیعی دارند و ممکن است دچار اگزما، عفونت‌های سینوسی و ریه‌ای مکرر، نقایص استخوانی و عفونت‌های شدید پوستی باشند. غلظت IgE بسیار افزایش یافته ممکن است نشان دهد که فردی این بیماری را به ارث برده است. برای تشخیص جهش در ژن STAT3 که با این اختلال مرتبط است می‌توان آزمایشات اضافی را انجام داد. به ندرت، آزمایش IgE برای کمک به تشخیص و پایش بر میلوم متعدد که IgE مونوکلونال تولید می‌کند استفاده می‌شود.

 

غیر ازجلوگیری ازمواجهه با چیزهایی که به آن‌ها آلرژی دارید خیر. غلظت IgE  توتال تحت تأثیر تغییر در سبک زندگی نیست و کاهش آن تاثیری بر تعداد یا انواع آلرژی های شما نخواهد داشت.

 در بعضی موارد، ممکن است در مطب یا کلینیک در دسترس باشد، مانند مراکز وافرادی که تخصص آلرژی دارند، اما در بیشتر موارد در آزمایشگاه انجام می‌شود.

پوست بازو یا پشت با یک سوزن حاوی ماده حساسیت‌زای خاص خراشیده می‌شود و در صورت مثبت شدن باعث تورم و قرمزی می‌شود. بسیار اختصاصی است اما برای آزمایش هر نوع ماده آلرژی‌زا نیاز به چندین خراش پوست دارد و باید توسط یک پزشک متخصص تفسیر شود.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM