Logo

چرا آزمایش انجام می شود؟

برای کمک به پایش بر پاسخ‌های التهابی مانند عفونت، سپسیس، لوپوس یا آرتریت روماتوئید یا ارزیابی دیابت، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی عروقی

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

معمولاً این آزمایش درخواست نمی‌شود، اما در صورت تشخیص یا داشتن علائم و نشانه‌های مرتبط با یکی از موارد ذکر شده در بالا در یک فرد (بیمار)، ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خون که از ورید بازویی گرفته شده است.

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر.

شرح آزمایش

اینترلوکین ۶ (IL-6) پروتئینی است که توسط سلول‌های مختلف تولید می‌شود. این پروتئین به تنظیم پاسخ‌های ایمنی کمک می‌کند، بنابراین از آزمایش

IL-6 به عنوان یک نشانگر مفید برای بررسی  فعال شدن سیستم ایمنی استفاده می‌شود. IL-6 در التهاب، عفونت، اختلالات خود ایمنی، بیماری‌های قلبی عروقی و برخی سرطان‌ها افزایش می‌یابد. این آزمایش میزان IL-6 را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

 

IL-6 یکی از گروه‌های بزرگ ملکولی به نام سایتوکین‌ها است. سایتوکین‌ها چندین نقش در بدن دارند و به ویژه در سیستم ایمنی بدن برای کمک به هدایت پاسخ ایمنی بدن عمل می‌کنند. آن‌ها بخشی از "آبشار التهابی" هستند که شامل فعال سازی متوالی و هماهنگ‌ سازی مسیرهای پاسخ ایمنی است.

 

IL-6 بر روی انواع سلول‌ها و بافت‌ها اثر می‌گذارد. باعث تمایز سلول‌های B می‌شود (گلبول‌های سفید خون که آنتی‌بادی تولید می‌کنند)، رشد سلول را در برخی سلول‌ها تقویت می‌کند و رشد را در سلول‌های دیگر مهار می‌کند. تولید پروتئین‌های فاز حاد را تحریک می‌کند. IL-6 همچنین در تنظیم درجه حرارت بدن، حفظ استخوان و عملکرد مغز نقش دارد. در درجه اول پیش‌ التهاب است اما همچنین می‌تواند اثرات ضد التهابی داشته باشد.

سوالات متداول

اینترلوکین-۶ (il-6) ممکن است برای کمک به ارزیابی شخصی که بیماری مرتبط با التهاب مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید یا عفونت، مانند سپسیس دارد استفاده شود. همچنین ممکن است در ارزیابی دیابت، سکته مغزی یا بیماری‌های قلبی عروقی استفاده شود.

آزمایش اینترلوکین ۶ غالبا درخواست نمی‌شود. پروتئین واکنشی c (CRP) متداول‌ترین آزمایش برای بررسی التهاب است، اما در صورت وجود علائم و نشانه‌های یک بیماری التهابی یا عفونت در یک فرد، پزشک می‌تواند اینترلوکین ۶ را همراه با آزمایش CRP  و یا به دنبال آن درخواست کند.

به طور معمول، IL-6 در خون تشخیص داده نمی‌شود یا در سطح پایین وجود دارد.

افزایش IL-6 ممکن است به این معنی باشد که فرد آزمایش شده یک بیماری التهابی دارد. IL-6 با شرایط مختلفی افزایش می‌یابد و در برخی موارد با افزایش خطر توسعه‌ی بیماری یا بدتر شدن پیش آگهی همراه است. افزایش IL-6 ممکن است در شرایطی مانند موارد زیر مشاهده شود:

  • آرتریت روماتوئید، لوپوس و سایر اختلالات خود ایمنی
  • عفونت‌ها
  • سپسیس
  • برخی از سرطان‌ها
  • دیابت
  • بیماری قلب و عروقی
  • سکته

Tocilizumab، دارویی که گیرنده IL-6 را هدف قرار می‌دهد و عملکرد IL-6 را مسدود می‌کند، برای برخی از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید این دارو تجویز می‌شود. این دارو التهاب را کاهش می‌دهد و روند تخریب مفصل را کند می‌کند. داروهای دیگری که IL-6 (یا سایر سیتوکین‌ها) را هدف قرار می‌دهند در حال تحقیق و توسعه هستند.

سودمندی آزمایش IL-6 در محیط پزشکی هنوز به طور کامل مشخص نشده است. محققان پزشکی در حال مطالعه IL-6 و سایر سایتوکین‌ها هستند تا عملکردهای طبیعی این پروتئین‌ها را در سیستم ایمنی بدن و ارتباط آن‌ها با انواع بیماری‌ها و شرایط را بهتر درک کنند. هدف این است که تعیین کنیم که آیا IL-6 ایجاد کننده‌ی حالت‌های بیماری است و یا در ایجاد آن‌ها سهم دارد یا خیر. این نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند برای کمک به تشخیص، درمان و پایش بر بیماری‌ها استفاده شود. ممکن است برای کمک به راهنمایی درمان یا حتی به عنوان یک هدف برای درمان این شرایط استفاده شود.

اینترلوکین ۶ ممکن است گاهی در مایعات دیگر بدن مانند مایع مفصلی و مایع مغزی نخاعی اندازه‌گیری شود.

این یک آزمایش روتین نیست و همه آزمایشگاه‌ها این تست را انجام نمی‌دهند. به احتمال زیاد نمونه شما برای آزمایش به آزمایشگاه مرجع ارسال می‌شود و ممکن است از یک تا چند روز طول بکشد تا نتایج حاصل شود.

غلظت IL-6 با کاهش التهاب کاهش می‌یابد اما در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که سطح IL-6 به تغییرات سبک زندگی پاسخ دهد.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM