Logo

آزمایش تریپسینوژن سرم

اسامی مترادف: IRT ، Immunoreactive Trypsin ، Serum Trypsinogen ، Trypsin-like Immunoreactivity

چرا آزمایش انجام می شود؟

  • برای غربالگری فیبروز کیستیک (CF)
  • گاهی اوقات برای تشخیص پانکراتیت

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

  • به عنوان بخشی از آزمایش غربالگری نوزادان.
  • گاهی اوقات هنگامی که علائم پانکراتیت دارید، مانند درد شدید شکم که ممکن است مداوم یا متناوب باشد، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و زردی

نمونه مورد نیاز ؟

چند قطره خون که از پاشنه پای نوزاد گرفته شده و در یک لوله کوچک جمع‌آوری می‌شود و یا یک قطره خون روی کاغذ فیلتر جمع‌آوری می‌شود و یا نمونه خونی که از ورید بازو گرفته می‌شود.

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر.

شرح آزمایش

تریپسینوژن یک پیش ماده غیرفعال است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و به آنزیم تریپسین تبدیل می‌شود. این آزمایش میزان تریپسینوژن را در خون اندازه گیری می‌کند.

به طور معمول تریپسینوژن در پانکراس تولید شده و به روده کوچک منتقل می‌شود. در روده کوچک فعال شده و به تریپسین تبدیل می‌شود. تریپسین یکی از آنزیم‌هایی است که باعث تجزیه پروتئین موجود در غذا به قطعات کوچک‌تر به نام پپتیدها می‌شود. بدون تریپسینوژن و تریپسین کافی، فرد قادر به هضم و استفاده مناسب از پروتئین‌ها نخواهد بود. هر شرایطی که از رسیدن تریپسینوژن به روده کوچک جلوگیری کند، ممکن است باعث افزایش تریپسینوژن در خون شود.

در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک (CF)، توده‌ها یا توپ‌های مخاطی می‌توانند مجاری پانکراس را مسدود کنند و از رسیدن تریپسینوژن به روده کوچک جلوگیری می‌کنند و در نتیجه تجزیه پروتئین‌های غذایی کاهش می‌یابد.

آسیب به پانکراس ناشی از بیماری‌های دیگر، مانند پانکراتیت مزمن و سرطان لوزالمعده، همچنین ممکن است باعث انسداد شود که از رسیدن تریپسینوژن به روده کوچک جلوگیری می‌کند. سلول‌های تولید کننده تریپسینوژن نیز می‌توانند آسیب ببینند یا از بین بروند و باعث کاهش میزان ذخیره بدن شوند.

به عنوان بخشی از آزمایشات غربالگری نوزادان، ممکن است با استفاده از آزمایشی بنام تریپسینوژن ایمنوراکتیو (IRT) برای فیبروز کیستیک غربال شوند. نوزادان  با CF ممکن است سطح بالایی از IRT داشته باشند.

 

سوالات متداول

تریپسینوژن سرم (IRT) به عنوان بخشی از برخی از برنامه‌های غربالگری نوزادان برای غربالگری فیبروز کیستیک استفاده می شود. ممکن است همراه با آزمایش کلرید عرق یا یک پانل جهش ژنی فیبروز کیستیک برای کمک به شناسایی فیبروز کیستیک به‌کار رود.

از IRT همچنین ممکن است گاهی اوقات برای کمک به تشخیص پانکراتیت حاد استفاده شود.

این آزمایش ممکن است بلافاصله بعد از تولد نوزاد به عنوان بخشی از آزمایش غربالگری نوزادان برای فیبروز کیستیک انجام شود. غربالگری فیبروز کیستیک در حال حاضر بخش مورد نیاز غربالگری نوزادان در تمام ایالت‌های آمریکا است. تریپسینوژن سرم (IRT) یکی از آزمایشاتی است که در برخی از ایالت‌ها برای غربالگری فیبروز کیستیک انجام می‌شود.

هنگامی که فرد دارای علائم و نشانه‌های پانکراتیت حاد است، آزمایش IRT انجام می‌شود، مانند:

  • درد شدید در قسمت فوقانی شکم که ممکن است به وسط پشت امتداد یابد و معمولاً به‌مدت چندین ساعت دوام دارد.
  • حالت تهوع، استفراغ
  • ضعف
  • زردی پوست یا چشم (زردی)
  • تب

اگر سطح IRT بالا باشد، ممکن است نوزاد تازه متولد شده دارای فیبروز کیستیک باشد.

در صورت افزایشIRT، کودک یا بزرگسال ممکن است تولید آنزیم پانکراسی آبنرمال داشته باشند و یا پانکراتیت یا سرطان لوزالمعده داشته باشند.

با این حال، آزمایش IRT جنبه‌‎ی تشخیصی ندارد. تعداد قابل توجهی از موارد مثبت کاذب و مشکلات دیگری به غیر از فیبروز کیستیک و پانکراتیت وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش IRT شود. عواملی مانند سن و نژاد و قومیت می‌توانند بر سطح IRT تأثیر بگذارند. یک سطح بالا باید با آزمایش‌های دیگر پیگیری شود. در هنگام تشخیص فیبروز کیستیک، این ممکن است شامل یک آزمایش IRT دیگر در یک ماه، آزمایش جهش ژن CF و یا آزمایش کلرید عرق باشد.

اگر سطح IRT بالا نباشد، احتمالاً نوزاد فیبروز کیستیک ندارد. با این حال، اگر شک به فیبروز کیستیک زیاد باشد و نوزاد دارای علائم و نشانه‌هایی مطابق با این بیماری داشته باشد، سایر آزمایشات برای فیبروز کیستیک، مانند کلرید عرق یا آزمایش جهش ژن CF، باید در نظر گرفته شود.

پزشک می‌تواند آزمایش مدفوع برای چربی مدفوع، الاستاز مدفوع، یا کیموتریپسین یا آزمایش خون برای آمیلاز یا لیپاز را برای بررسی سایر جنبه‌های پانکراس و عملکرد هضم درخواست کند.

در آزمایش فیبروز کیستیک (CF)، آزمایش IRT فقط برای غربالگری مفید است. برای تشخیص بیماری، آزمایش‌های تکمیلی دیگری لازم است.

در کسانی که مبتلا به فیبروز کیستیک هستند، درجه‌ی افزایش IRT منعکس کننده‌ی شدت بیماری نیست.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM