Logo

آزمایش اینهیبین B در ناباروری

نام رسمی: اینهیبین B در ناباروری ، Inhibin B Infertility Serum

چرا آزمایش انجام می شود؟

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

  • زمانی که یک زوج برای باردار شدن مشکل دارند (ناباروری)؛
  • گاهی اوقات قبل از برخی از روش‌های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی انجام می‌شود.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خون وریدی که از طریق رگ بازویی به‌دست می‌آید.

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر؛ با این وجود، هر دستورالعملی از پزشک یا آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می‌دهد، رعایت کنید. در زنان  ممکن است نمونه خون در یک زمان خاص از چرخه قاعدگی مانند روز سوم گرفته شود.

شرح آزمایش

Inhibin B  هورمونی است که با تولید مثل و رشد تخمک در زنان و اسپرم در مردان مرتبط است. این آزمایش سطح Inhibin B را در خون اندازه گیری می کند و ممکن است به عنوان بخشی از آزمایشات ارزیابی ناباروری مورد استفاده قرار گیرد.

Inhibin B در زنان بیشتر توسط تخمدان‌ها و در مردان توسط بیضه‌ها ساخته می‌شود.

در زنان، Inhibin B با بلوغ فولیکول‌ها در تخمدان‌ها مرتبط است. فولیکول‌ها ساختا‌هایی هستند که به تخمک‌های بالغ تبدیل می‌شوند. Inhibin B در زمان‌های مختلف در طول هر سیکل قاعدگی افزایش و کاهش می‌یابد.

در مردان، Inhibin B در تولید اسپرم در بیضه‌ها نقش دارد. سطح Inhibin B معمولاً در مردان با باروری طبیعی در مقایسه با مردانی که تعداد کافی اسپرم زنده تولید نمی‌کنند، بالاتر است.

این نقش‌ها اجازه می‌دهد تا از تست‌های Inhibin B به‌عنوان نشانگر (مارکر)  عملکرد تخمدان و ارزیابی ظرفیت باروری در زنان استفاده شود. استفاده از آن برای بررسی یا ارزیابی باروری در مردان کمتر متداول است.

زنان با تعداد ثابتی فولیکول در تخمدان‌ها متولد می‌شوند، این فولیکول‌ها بعدا بالغ شده و تبدیل به تخمک می‌شوند. این فرآیند بلوغ در طول هر یک از چرخه‌های قاعدگی در زنان اتفاق می‌افتد. با افزایش سن، فولیکول‌های زنده کمتری باقی می‌مانند و بنابراین تخمک‌های بالغ کمتری تولید می‌شوند. با گذشت زمان، کیفیت تخمک‌ها نیز کاهش می‌یابد و احتمال عدم تعادل کروموزومی در آن‌ها بیشتر می‌شود. سطوح Inhibin B و هورمون دیگری به نام هورمون آنتی مولرین (AMH) با تعداد فولیکول‌های باقی‌مانده مرتبط است، بنابراین آن‌ها یک شاخص کلی برای ظرفیت باقیمانده ی باروری (ذخایر تخمدانی) هستند. اگر قرار است از روش‌های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی استفاده کنید، سطح Inhibin B و AMH به احتمال پاسخ‌دهی بدن شما به درمان مرتبط است.

سوالات متداول

این تست به طور معمول درخواست داده نمی‌شود، اما ممکن است در شرایط خاص مفید باشد.

اگر زنی برای باردار شدن (ناباروری) مشکل دارد، ممکن است از آزمایش Inhibin B همراه با آزمایش هورمون محرک فولیکول (FSH) استفاده شود تا مشخص شود که آیا تخمدان‌های وی خوب کار نمی‌کنند. Inhibin B همچنین ممکن است همراه با آزمایش AMH برای بررسی پتانسیل باروری (ذخیره تخمدان) و احتمال باردار شدن استفاده شود. برای این مورد، AMH تست ارجح است و Inhibin B کمتر درخواست می‌شود.

در مردان،  پزشک ممکن است گاهی اوقات Inhibin B را به همراه آزمایش FSH و آزمایش تجزیه منی برای بررسی تولید اسپرم و باروری درخواست کند.

آزمایش ممکن است زمانی انجام شود که یک زوج ناباروری را تجربه کرده باشند. ناباروری معمولاً زمانی تشخیص داده می‌شود که زوجی به مدت 12 ماه یا بیشتر برای بارداری تلاش کرده ولی موفق به بچه دار شدن نشده باشند.

گاهی اوقات ممکن است Inhibin B برای زنان قبل از یک روش کمک باروری، مانند لقاح آزمایشگاهی، برای کمک به بررسی ذخیره تخمدان درخواست شود.

سطح Inhibin B به طور معمول بسته به جنس و سن متفاوت است. آزمایش‌های Inhibin B، بعنوان آزمایش‌های تشخیصی یا "تنها آزمایش" برای ناباروری در نظر گرفته نمی‌شوند. آنها همراه با سایر آزمایش‌ها و یافته‌های بالینی، مانند سابقه پزشکی و نتایج معاینه فیزیکی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر زنی در سنین باروری سطح Inhibin B پایینی داشته باشد، پتانسیل باروری (ذخایر تخمدانی) و احتمال باردار شدن وی ممکن است کاهش یابد. این بدان معنا نیست که نمی‌تواند باردار شود، بلکه تنها یک شاخص است که باید با سایر عوامل باروری در نظر گرفته شود.

اگر در مردی  سطح Inhibin B پایین باشد، ممکن است بر تولید اسپرم وی تأثیر بگذارد. این بدان معنا نیست که تعداد کافی اسپرم زنده تولید نمی‌کند، بلکه تنها یک شاخص است که باید در کنار سایر عوامل، مانند نتایج حاصل از تجزیه ی اسپرم در نظر گرفته شود.

چندین آزمایش دیگر ممکن است برای کمک به تعیین علت ناباروری انجام شود.

نمونه‌هایی از تست‌های آزمایشگاهی برای زنان عبارتند از:

 

تست‌های آزمایشگاهی دیگری برای مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش Inhibin B توسط همه آزمایشگاه‌ها انجام نمی‌شود. ممکن است لازم باشد نمونه خون شما به یک آزمایشگاه مرجع ارسال شود و بنابراین ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج بدست آید.

بله. آزمایش Inhibin ممکن است برای سایر شرایط استفاده شود، از جمله:

  • Inhibin A یا Inhibin B ممکن است به عنوان نشانگر تومور برای سرطان تخمدان استفاده شود.
  • Inhibin A به عنوان بخشی از فرآیند غربالگری سندرم داون در دوران بارداری استفاده می‌شود. (غربالگری سرم مادر، سه ماهه دوم)

در زنان یائسه معمولاً سطح Inhibin B پایین است و قابل تشخیص نیست، اما آزمایشات Inhibin B در حال حاضر برای نشان دادن یائسگی انجام نمی‌شود.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM