Logo

آزمایش حساسیت غذایی یا چالش مواد غذایی خوراکی

اسامی مترادف: OFC ، Food Challenge ، Provocation Challenge ، Feeding Test

چرا آزمایش انجام می شود؟

 از آنجایی که آلرژی‌های غذایی در برخی از بیماران می توانند بیشتر شوند، این آزمایش می تواند بررسی کند که آیا این آلرژی‌ها بهبود یافته یا برطرف شده اند. تعیین وجود آلرژی غذایی بسیار مهم است زیرا برخی از واکنش‌های آلرژیک می‌توانند شدید یا تهدید کننده زندگی باشند و نیاز به درمان دارند. از این آزمایش برای تعیین شدت آلرژی استفاده نمی‌شود.

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

پزشک ممکن است پس از شنیدن سابقه پزشکی شما و بررسی نتایج آزمایش‌های آلرژی قبلی، مشکوک به آلرژی غذایی باشد. در اینصورت ممکن است از شما خواسته شود که برای تایید تشخیص آلرژی غذایی یا تعیین اینکه آیا آلرژی غذایی برطرف شده است یا خیر، یک آزمایش چالش خوراکی انجام دهید.

نمونه مورد نیاز ؟

-

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر

شرح آزمایش

 راهنمای سریع تست

سیستم ایمنی از بدن در برابر مواد مضر دفاع می‌کند، اما می‌تواند به موادی که معمولاً بی‌ضرر هستند، به نام آلرژن، واکنش نشان دهد. اگر آلرژی غذایی دارید، سیستم ایمنی بدن شما به آلرژن‌های موجود در برخی غذاها واکنش شدیدی نشان می‌دهد که باعث بروز علائمی مانند کهیر، تورم، مشکلات تنفسی و مشکلات گوارشی می‌شود.

تست‌های مربوط به چالش‌های خوراکی توسط پزشکان همراه با سابقه پزشکی بیمار و انواع دیگر تست‌های آلرژی برای تایید حساسیت به یک غذای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.  بیماران در طول آزمایش و تحت کنترل پزشک مقدار کمی از غذای مشکوک را می‌خورند تا ببینند آیا باعث واکنش می‌شود یا خیر.

هدف از آزمایش

چالش‌های خوراکی در تشخیص آلرژی‌های غذایی استفاده می‌شوند. از آنجایی که آلرژی‌های غذایی در برخی از بیماران می‌توانند بیشتر شوند، این آزمایش می‌تواند بررسی کند که آیا این آلرژی‌ها بهبود یافته یا برطرف شده اند. تعیین وجود آلرژی غذایی بسیار مهم است زیرا برخی از واکنش‌های آلرژیک می‌توانند شدید یا تهدید کننده زندگی باشند و نیاز به درمان دارند. از این آزمایش برای تعیین شدت آلرژی استفاده نمی‌شود.

اگرچه هر غذایی می‌تواند باعث ایجاد آلرژی شود، اکثر آلرژی های غذایی از هشت دسته مواد غذائی زیر هستند:

 • تخم مرغ
 • ماهی
 • شیر
 • بادام زمینی
 • صدف
 • سویا
 • آجیل
 • گندم

پزشک معالج بر اساس سابقه پزشکی شما و هر آزمایش قبلی مربوط به آلرژی تعیین می‌کند که کدام نوع ماده غذایی در چالش غذای خوراکی شما استفاده شود.

چه زمانی باید یک چالش خوراکی داشته باشم؟

پزشک ممکن است پس از شنیدن سابقه پزشکی شما و بررسی نتایج آزمایش‌های آلرژی قبلی، مشکوک به آلرژی غذایی باشد. در اینصورت ممکن است از شما خواسته شود که برای تایید تشخیص آلرژی غذایی یا تعیین اینکه آیا آلرژی غذایی برطرف شده است یا خیر، یک آزمایش چالش خوراکی انجام دهید.

علائم آلرژی غذایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کهیر
 • خس خس سینه
 • تورم، به ویژه در صورت
 • مشکل در بلع
 • خارش
 • آبریزش بینی
 • مشکلات گوارشی مانند گرفتگی عضلات، استفراغ و اسهال
 • آنافیلاکسی، یک واکنش شدید و تهدید کننده زندگی که شامل درگیری چندین سیستم بدن می‌شود.

اگر هر یک از این علائم را دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید که می‌تواند در تعیین اینکه چه نوع آزمایشی مناسب‌تر است، به شما کمک کند.

 

نحوه انجام آزمایش چالش غذای خوراکی

به طور معمول، یک متخصص آلرژی (پزشکی که آموزش تخصصی در زمینه آلرژی و سایر اختلالات ایمنی دارد)، تست چالش‌های خوراکی را انجام می‌دهد. با این وجود، از آنجایی که آلرژی‌های غذایی می‌تواند بر سیستم گوارشی نیز تأثیر بگذارد، این آزمایش گاهی توسط متخصص گوارش انجام می‌شود.

چالش‌های غذایی خوراکی معمولاً پس از تکمیل معاینه پزشکی و بررسی سابقه پزشکی شما، از جمله نتایج آزمایش‌های خون آلرژی یا تست‌های پوستی آلرژی، در مطب یا کلینیک پزشک انجام می‌شود.

انجام یک چالش خوراکی خوراکی

در چالش غذایی خوراکی، مقادیر کمی از یک آلرژن غذایی مشکوک خورده می‌شود تا مشخص شود که آیا علائم ظاهر می‌شوند یا خیر. هیچ نمونه خون یا بافتی برای این نوع آزمایش آلرژی جمع آوری نمی‌شود.

مرحله قبل از آزمایش

برای به دست آوردن نتایج دقیق، پزشک دستورالعمل‌هایی را برای نحوه آماده شدن برای آزمایش خاص به شما داده می‌شود. این دستورالعمل‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از چند هفته قبل از مصرف غذایی که قرار است آزمایش چالش روی آن انجام گیرد خودداری کنید.
 • حداقل دو ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید.
 • مصرف برخی داروها را طبق دستور پزشک خود متوقف کنید.
 • این مهم است که در روز آزمایش در سلامت کامل باشید. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد زمان بندی مجدد تصمیم گیری شود.

شما باید داروهای آلرژی خود را از جمله داروهای اورژانسی یا امدادی مانند اپی نفرین تزریقی برای آزمایش همراه داشته باشید. بسته به آنچه در حال آزمایش است، ممکن است از شما خواسته شود که غذای چالشی را همراه خود بیاورید.

مرحله‌ی آزمایش

یک چالش خوراکی با یک معاینه فیزیکی اولیه برای داشتن یک حد پایه که هر واکنشی با آن مقایسه خواهد شد شروع می‌شود.

در آزمایش، غذای چالشی را می‌خورید و از نظر بروز واکنش بررسی می‌شوید. شما با مقدار کمی شروع می‌کنید و اگر پزشک تشخیص دهد که بعد از 15 تا 30 دقیقه هیچ واکنشی وجود ندارد، مقداربیشتری به شما اجازه داده می‌شود که بخورید. این روند تا زمانی ادامه می‌یابد که واکنشی ایجاد شود یا تا زمانی که یک وعده غذایی به اندازه یک غذای چالش برانگیز مصرف شود. در صورت بروز واکنش، آزمایش متوقف می‌شود و برای درمان علائم به شما دارو داده می‌شود.

چالش غذای خوراکی به یکی از سه روشِ: باز، یک سوکور یا دوسوکور اجرا می‌شود.

در یک چالش باز، از اینکه چه زمانی و چه غذای چالشی را می‌خورید آگاه هستید. به طور معمول و به شکل طبیعی، مانند چالش کره بادام زمینی است. این متداول ترین نوع چالش غذایی خوراکی است که در مطب پزشکان ارائه می‌شود.

در چالش یک سوکور، نمی‌دانید که آیا غذای چالش برانگیز می‌خورید یا دارونما (نمونه‌ای است که غذای چالش‌انگیز را شامل نمی‌شود). فقط متخصصی که آزمایش را انجام می‌دهد می‌داند. برای کمک به پنهان کردن غذای چالش برانگیز، طعم آن با اضافه کردن آن به غذای دیگری پوشانده می‌شود. اگر نگرانی وجود داشته باشد که اضطراب می‌تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد، ممکن است از چالش یک سوکور استفاده شود.

در چالش دوسوکور، هم شما و هم فرد آزمایش‌کننده نمی‌دانید که غذای چالشی یا دارونما را دریافت می‌کنید.  کارشناسِ دیگری، نمونه‌ها را آماده می‌کند تا بررسی کند که کدام یک از آنها غذای چالش برانگیز دارند. از آنجایی که چالش دوسوکور وقت گیرتر و کار فشرده‌تر است، در درجه اول برای اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شود.

بعد از آزمایش

ممکن است از شما خواسته شود که یک تا چهار ساعت در مطب دکتر بمانید. مقدار زمان مشاهده بسته به وجود واکنش آلرژیک و شدت علائم تغییر می‌کند.

پس از بررسی نتایج آزمایش شما، پزشک آن نتایج را با شما در میان می‌گذارد و به شما می‌گوید که آیا در حال حاضر خوردن این غذای چالش برانگیز برای شما بی‌خطر است یا خیر. اگر به یک غذای چالش‌برانگیز که قبلاً به آن حساسیت داشتید واکنشی نشان نمی‌دهید، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که آیا می‌توانید این غذای چالش‌انگیز را در رژیم غذایی خود بگنجانید یا خیر؟ بدون تأیید پزشک شروع به خوردن غذای چالش برانگیز نکنید.

نتایج چالش خوراکی

دریافت نتایج آزمایش

نتایج یک چالش خوراکی معمولاً بلافاصله پس از اتمام آزمایش در دسترس است. پزشک شما معمولاً نتایج آزمایش را در همان قرار ملاقات با شما در میان می‌گذارد.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج یک چالش غذایی خوراکی برای یک آلرژی مثبت یا منفی گزارش می‌شود.

اگر مصرف غذای چالش برانگیز واکنش ایمنی ایجاد نکند، آزمایش منفی تلقی می‌شود و بعید است که شما به آن غذا حساسیت داشته باشید. اگر واکنشی ایجاد کند، آزمایش مثبت در نظر گرفته می‌شود. یک چالش غذایی خوراکی به تنهایی نمی‌تواند آلرژی غذایی را تشخیص دهد. نتایج باید با سابقه پزشکی شما مطابقت داشته باشد. پزشک شما نتایج آزمایش شما را بررسی می‌کند و در مورد غذای چالشی راهنمایی می‌کند.

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

نتایج یک چالش خوراکی به‌طور کلی دقیق است، اگرچه هیچ آزمایشی به‌طور کامل دقیق نیست.

عامل اصلی که هنگام در نظر گرفتن نتایج آزمایش باید در نظر گرفته شود پیش داوری (بیاس  یا تورش) است. در اکثر چالش‌های غذایی خوراکی، بیمار می‌داند که غذای چالش‌برانگیز را می‌خورد، بنابراین این خطر وجود دارد که برخی از واکنش‌ها به جای پاسخ ایمنی ناشی از اضطراب باشد.

اگر دلیلی برای این باور وجود داشته باشد که اضطراب در واکنش در طول یک چالش غذایی خوراکی نقش داشته است، آزمایش ممکن است به عنوان یک آزمایش یک سو کور تکرار شود که در آن فرد مورد آزمایش نمی‌داند که آیا غذای چالش برانگیز می خورد یا دارونما.

علاوه بر این، از آنجایی که چالش غذای خوراکی از نمونه‌هایی استفاده می‌کند که ممکن است مانند غذای واقعی آماده نشده باشند، چالش خوراکی نمی‌تواند شدت آلرژی غذایی را به دقت اندازه‌گیری کند. فقط می‌تواند تشخیص دهد که آیا آلرژی وجود دارد یا خیر

تست‌های مرتبط

چالش خوراکی در مقابل سایر تست‌های آلرژی

اگرچه چالش غذای خوراکی یکی از تنها آزمایش‌هایی است که می‌تواند حساسیت غذایی را تأیید کند، آزمایش‌های دیگری وجود دارد که می‌توان قبل از چالش غذایی خوراکی برای تعیین اینکه چه غذایی باعث ایجاد آلرژی می‌شود و اینکه آیا چالش غذایی خوراکی ضروری است، استفاده کرد. این‌ها شامل آزمایش خون آلرژی، تست پوستی آلرژی و آزمایش حذف غذا هستند.

آزمایش خون برای تشخیص آلرژی شامل نمونه خونی است که از سیاهرگ بازویی گرفته می‌شود و سپس برای یافتن مواد و سلول‌هایی که نشان دهنده ی احتمال وجود آلرژی است بررسی می‌شود.

در تست پوستی آلرژی، مقادیر کمی از آلرژن مشکوک به زیر پوست تزریق می‌شود و سپس برای واکنشی مانند خارش و برآمدگی قرمز رنگ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در آزمایش حذف مواد غذایی، شما مصرف همه غذاهای مشکوک را متوقف می‌کنید و سپس هر یک را یکی یکی به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنید تا ببینید کدام یک واکنش ایجاد می‌کند.

 

سوالات متداول

چالش خوراکی نشان می‌دهد که آیا فرد نسبت به یک غذای خاص واکنش ایمنی نشان می‌دهد یا خیر. این با توجه به بروز یا عدم بروز علائم هنگام خوردن غذای چالش برانگیز تعیین می‌شود. اگرچه پاسخ فرد به غذای چالش برانگیز می‌تواند اطلاعاتی در مورد قدرت واکنش او ارائه دهد، اما این آزمایش برای تعیین شدت آلرژی استفاده نمی‌شود.

به دلیل خطر واکنش های آلرژیک جدی، چالش‌های غذایی خوراکی نباید در خانه انجام شود. کارشناسانی که برای درمان این واکنش‌ها و بررسی نتایج آموزش دیده‌اند باید این آزمایش را انجام دهند.

از آنجایی که چالش‌های غذایی خوراکی در درجه اول برای تایید یک آلرژی استفاده می‌شود، اکثر افراد نیازی به آزمایش‌های بعدی ندارند. دو حالت وجود دارد که می توان از پیگیری‌ها استفاده کرد.

اگر نتیجه منفی از چالش غذای خوراکی دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که بخش کاملی از غذای چالشی را که به روشی معمولی تهیه شده است بخورید.

اگر پزشک شما معتقد است که آلرژی شما بهبود یافته یا برطرف شده است، ممکن است آزمایش چالش غذایی خوراکی را تکرار کند.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM