Logo

آزمایش شمارش افتراقی گلبول های سفید خون

اسامی مترادف: شمارش افتراقی لکوسیتی ، شمارش افتراقی خون محیطی ، شمارش افتراقی گلبول های سفید خون ، شمارش افتراقی خون ، آزمایش CBC یا Diff

چرا آزمایش انجام می شود؟

 • برای کمک به تعیین علت نتایج غیر طبیعی در شمارش گلبول‌های سفید خون (WBC) 
 • برای کمک به تشخیص و نظارت بر بیماری که بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می‌گذارد، مانندعفونت یا شرایط التهابی
 • برای کمک به تشخیص و نظارت بر سرطان‌هایی که روی سلول‌های سفید خون تأثیر می‌گذارد، مانند لوسمی یا لنفوم

چه زمانی باید آزمایش انجام شود؟

 • به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC)، هنگامی که یک معاینه روتین انجام می‌دهید.
 • هنگامی که نتایج یک CBC خارج از محدوده مرجع باشد.
 • هنگامی که علائم و نشانه‌هایی دارید که ممکن است گلبول‌های سفید خون را تحت تاثیر قرار داده باشد. مانند عفونت، التهاب یا سرطان.
 • هنگامی که تحت اقدامات درمانی خاصی از قبیل شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار می‌گیرید که روی گلبول‌های سفید تأثیر می‌گذارند.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه خونی که از طریق ورید بازوئی گرفته می‌شود و یا به کمک لانست از سر انگشت (کودکان و بزرگسالان) و یا پاشنه‌ی پا (نوزادان) بدست می‌آید. 

آیا برای انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز است؟

خیر.

شرح آزمایش

گلبول‌های سفید خون (WBC) که به آن‌ها لکوسیت نیز گفته می‌شود، سلول‌هایی هستند که در خون و سیستم لنفاوی گردش می‌کنند و از بدن در برابر عفونت محافظت می‌کنند.  آن‌ها بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند و همچنین در التهاب، آلرژی و محافظت در برابر سرطان نقش دارند. 

آزمایش افتراقی گلبول‌ های سفید تعداد هر یک از انواع مختلف WBC را در نمونه خون شما به‌صورت طبقه بندی شده نشان می‌دهند.

پنج نوع گلبول سفید اصلی وجود دارد که هر کدام عملکردهای مختلفی دارند. با استفاده از آزمایش افتراقی می توان به اطلاعاتی مانند موارد زیر دست یافت:

 •  آیا انواع مختلف WBC ها نسبت به یکدیگر در حالت تناسب طبیعی وجود دارند یا خیر.
 •  آیا تعداد انواع مختلف سلول‌ها طبیعی است و یا افزایش یا کاهش یافته است.
 •  آیا گلبول‌های سفید غیر طبیعی و یا نابالغ وجود دارند یا خیر.

این اطلاعات برای تشخیص انواع خاصی از بیماری‌ها که بر سیستم ایمنی بدن و مغز استخوان تأثیر می‌گذارند مفید است.

یک آزمایش افتراقی ممکن است همراه و یا بعد از شمارش کامل خون (CBC) انجام شود، آزمایشی که اغلب به عنوان یک بررسی عمومی در مورد سلامتی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای پیگیری نتایج غیر طبیعی آزمایش CBC انجام شود.

اغلب اوقات آزمایش افتراقی گلبول‌ های سفید به‌وسیله‌ی دستگاه آنالیز کننده خون انجام می‌شود. گاهی اوقات این آزمایش، توسط یک متخصص آزمایشگاهی انجام می گیرد که با استفاده از میکروسکوپ اسمیر خون را بررسی می‌کند.  

انواع سلول‌های سفید خون

 مغز استخوان پنج نوع اصلی از گلبول‌های سفید شامل نوتروفیل، لنفوسیت، مونوسیت، ائوزینوفیل و بازوفیل را تولید می‌کند.

 •  نوتروفیل‌ها (neu) به‌طور معمول بیشترین تعداد گلبول‌های سفید در گردش خون را تشکیل می‌دهند. 

 آ‌ن‌ها به ناحیه‌ای از بافت آسیب دیده یا عفونی شده منتقل می‌شوند و باکتری‌ها یا گاهی قارچ‌ها را می‌بلعند و از بین می‌برند.

 •  لنفوسیت‌ها (لنف‌ها) هم در خون و هم در سیستم لنفاوی وجود دارند. لنفوسیت‌ها به‌طور کلی به سه نوع تقسیم می‌شوند، اما آزمایش افتراقی قادر به تشخیص آن‌ها از یکدیگر نیست. در این آزمایش همه انواع لنفوسیت‌ها با‌هم شمارش و گزارش می‌شوند. برای تفکیک این سه نوع از یکدیگر، آزمایش تخصصی جداگانه‌ای (مانند ایمونوفنوتیپ) باید انجام شود.
 •  لنفوسیت‌های B (سلول‌های B) آنتی بادی تولید می‌کنند که به محافظت در برابر عفونت کمک می‌کنند. سلول‌های پلاسما از نوع لنفوسیت‌های B کاملاً تمایز یافته هستند که آنتی بادی‌ها (پروتئین‌های ایمنی) را تولید می‌کنند که باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر آنتی ژن‌های خارجی «غیر خودی» را هدف قرار داده و از بین می‌برند.
 •  لنفوسیت‌های T (سلول‌های T) روند بالغ شدن خود را در تیموس به پایان می‌رسانند و از چند نوع مختلف تشکیل می‌شوند. برخی از سلول‌های T به بدن کمک می‌کنند تا آنتی ژن‌های "خود" و "غیر خود" را از یکدیگر تشخیص دهند.

برخی دیگر میزان و وسعت پاسخ ایمنی را شروع و کنترل می‌کنند و در صورت لزوم آن را تقویت می‌کنند و سپس با برطرف شدن شرایط، سرعت این واکنش‌ها را کاهش می‌دهند.  انواع دیگر سلول‌های T مستقیماً به سلول‌های سرطانی و سلول‌های آلوده به ویروس حمله کرده و آن‌ها را خنثی می‌کنند.

 •  سلول‌های کشنده طبیعی (سلول‌های NK) مستقیماً به سلول‌های غیرطبیعی مانند سلول‌های سرطانی یا سلول‌های آلوده به ویروس حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برند.
 • مونوسیت‌ها (مونو)، مشابه نوتروفیل‌ها، به ناحیه‌ای از عفونت منتقل می‌شوند و باکتری‌ها را بلعیده و از بین می‌برند. آن‌ها بیشتر به جای عفونت‌های حاد با عفونت‌های طولانی مدت (مزمن) مرتبط هستند. مونوسیت‌ها همچنین در ترمیم بافت و سایر عملکردهای مربوط به سیستم ایمنی بدن نقش دارند.
 •  ائوزینوفیل‌ها (eos) به عفونت‌های ناشی از انگل پاسخ می‌دهند، در واکنش‌های آلرژیک (ازدیاد حساسیت) نقش دارند و میزان و وسعت پاسخ‌های ایمنی و التهاب را کنترل می‌کنند.
 •  بازوفیل‌ها (baso) معمولاً کمترین تعداد لکوسیت‌های در گردش خون را تشکیل می‎‌دهند و تصور می‌شود در واکنش‌های آلرژیک نقش دارند.

آزمایش افتراقی گلبول ‌های سفید چه اطلاعاتی را نشان می‌دهد؟

یک آزمایش افتراقی گلبول ‌های سفید می‌تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت بیماری شخص یا آنچه باعث کم یا زیاد شدن لکوسیت‌ها می‌شود، ارائه دهد. وقتی عفونت یا فرآیند التهابی در جایی از بدن وجود داشته باشد، مغز استخوان گلبول‌های سفید بیشتری تولید می‌کند و آن‌ها را در خون آزاد می‌کند. بسته به علت عفونت یا التهاب، ممکن است یک نوع خاص از گلبول‌های سفید بر خلاف انواع دیگر افزایش یابد. 

با برطرف شدن شرایط، مغز استخوان تعداد کم‌تری از آن نوع گلبول‌های سفید تولید می‌کند تا تعداد به سطح طبیعی کاهش یابد.

علاوه بر عفونت و التهاب، شرایط مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر تولید گلبول‌های سفید توسط مغز استخوان یا زنده ماندن آن‌ها در خون تأثیر بگذارد و در نتیجه سلول‌ها تعداد کم یا زیاد شود. 

آزمایش افتراقی همراه با سایر اجزای CBC، پزشک را نسبت به مشکلات احتمالی آگاه می‌کند. نتایج اغلب همراه با آزمایشات دیگری مانند آزمایش اسمیر خون، که می‌تواند وجود گلبول‌های سفید غیر طبیعی و یا نابالغ را نشان دهد، تفسیر می‌شوند.

 در چند بیماری جدی، برخی از اشکال نابالغ سلول‌ها از مغز استخوان به گردش خون آزاد می‌شوند و ممکن است توسط آزمایش افتراقی گلبول‌ های سفید تشخیص داده شوند. به عنوان مثال در عفونت باکتریایی، سرطان خون، سندرم میلودیسپلاستیک یا نئوپلاسم های میلو پرولیفراتیو این حالت رخ می‌دهد.

 برخی از سلول‌های نابالغ که ممکن است شناسایی شوند شامل متامیلوسیت ها، میلوسیت ها، پرومیلوسیت ها یا بلاست ها هستند.

 اگردر نتایج بدست آمده مشکلی باشد، ممکن است طیف وسیعی از آزمایشات دیگر برای کمک به تعیین علت این اختلال و بی‌نظمی انجام شود. پزشک به طور معمول علائم و نشانه‌های بیماری، سابقه پزشکی و نتایج معاینه بالینی را برای تصمیم‌گیری در مورد آزمایشات دیگر در نظر می‌گیرد. 

 به عنوان مثال، در صورتی که نیاز باشد نمونه برداری از مغز استخوان ممکن است انجام شود زیرا در مغز استخوان فرآیند معمولی تولید و بلوغ گلبول‌های سفید جریان دارد.

سوالات متداول

بررسی افتراقی گلبول های سفید خون اغلب به‌عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) به عنوان یک بررسی روتین سلامت انجام می‌گیرد.  

(این تست را گاهی به‌صورت مختصر CBC با دیفرانسیل یا CBC با دیف می‌نامند).

بررسی افتراقی گلبول های سفید می‌تواند برای کمک به علت کم یا زیاد بودن تعداد گلبول‌های سفید خون در آزمایش CBC مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص یا نظارت بر سایر بیماری‌ها و شرایطی که یک یا چند نوع مختلف گلبول‌های سفید را تحت تأثیر قرار می‌دهند، استفاده شود. 

برخی از نمونه‌های این شرایط عبارتند از:

 

 • عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها
 • التهاب
 • آلرژی‌ها، آسم
 • اختلالات ایمنی (به عنوان مثال، اختلالات خود ایمنی، نقص ایمنی)
 • لوسمی (به عنوان مثال لوسمی میلوئیدی مزمن، لوسمی لنفوسیتی مزمن)
 • سندرم میلودیسپلاستیک
 • نئوپلاسم‌های میلوپرولیفراتیو (به عنوان مثال میلوفیبروز)

 

آزمایش افتراقی یا دیف اغلب به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) انجام می شود، که ممکن است در زمان معاینه روتین، درخواست شود.

اگر کسی علائم و نشانه‌های عمومی عفونت و یا التهاب داشته باشد، ممکن است این بررس  به عنوان بخشی از CBC در نظر گرفته شود. این علائم عبارتند از:

 • تب، لرز
 • بدن درد
 • سردرد
 • انواع مختلفی از علائم و نشانه‌ها، بسته به محل مشکوک به عفونت یا التهاب

اگر علائم و نشانه‌هایی وجود داشته باشد که پزشک به بیماری خون یا مغز استخوان، بیماری خود ایمنی یا سایر اختلالات ایمنی مشکوک شود، آزمایش ممکن است انجام شود.

اگر شمارش افتراقی گلبول های سفید همزمان با CBC انجام نشود، ممکن است وقتی نتایج آزمایش CBC در محدوده مرجع نباشد، درخواست داده شود.

 نتایج نشان دهنده تعداد و یا درصد هر نوع گلبول سفید در نمونه خون فرد در زمان نمونه گیری و انجام تست است.

 نتایج یک تست افتراقی معمولاً به عنوان مقادیر مطلق پنج نوع گلبول سفید گزارش می‌شود یا ممکن است به عنوان درصدی از تعداد کل گلبول های سفید گزارش شود.

 مقادیر مطلق با ضرب تعداد کل گلبول های سفید در درصد هر نوع سلول سفید محاسبه می‌شود. این اطلاعات می‌تواند به تشخیص بیماری و پایش درمانی کمک کند. در بزرگسالان نوتروفیل‌ها به طور معمول بیشترین تعداد گلبوله ای سفید را تشکیل می‌دهند و پس از آن لنفوسیت‌ها، سپس مونوسیت‌ها، ائوزینوفیل‌ها و بازوفیل‌ها قرار می‌گیرند. در کودکان اغلب تعداد لنفوسیت‌ها بیش از تعداد نوتروفیل‌ها می‌باشد.

هنگام تفسیر و تعبیر نتایج بررسی افتراقی گلبول های سفید، فاکتورهای متعددی باید در نظر گرفته شوند از جمله، علائم و نشانه‌های فرد و سابقه پزشکی و همچنین اینکه کدام نوع از لکوسیت‌ها افزایش یا کاهش دارند و اینکه این افزایش یا کاهش چه مدت ادامه داشته است.

 تعدادی از عوامل می‌توانند باعث افزایش یا افت موقتی تعداد هر نوع سلول شوند. افزایش یا کاهشِ مداوم معمولاً آزمایشات بیشتری را برای تعیین علت طلب می‌کنند. 

نتیجه‌ای که کمی با مقادیر مرجع اختلاف داشته باشد ،گاهی قابل توجه بوده و گاهی هم اهمیت چندانی ندارد. اما کاهش و یا افزایش چشمگیر در تعداد یک یا چند نوع گلبول‌ سفید، اغلب آزمایشات بیشتری را طلب می‌کند.

در جدول زیر چند مثال در مورد آنچه نتایج یک آزمایش افتراقی گلبول های سفید می‌تواند نشان دهد آورده شده است:

انواع گلبول‌های سفید

محدوده مرجع

نمونه‌هایی از دلایل افزایش سلول‌ها نمونه‌هایی از دلائل کاهش سلول‌ها

نوتروفیل

(تعداد نوتروفیل مطلق، درصد نوتروفیل)

واحدهای متعارف 

درصد: ٪ ۷۰-۴۰٪ 

تعداد مطلق (در هر میکرولیتر): ۷۸۰۰-۱۸۰۰

واحدهای SI 

تعداد متوسط (از کل):​​۰/۵۶

تعداد مطلق × ۱۰۹ در لیتر:۷/۸-۱/۸

معروف به نوتروفیلی

 • عفونت‌های حاد باکتریایی و همچنین برخی از عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها و قارچ‌ها
 • التهاب (به عنوان مثال، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید)
 • مرگ بافتی (نکروز) ناشی از ضربه، جراحی بزرگ، حمله قلبی، سوختگی
 • فیزیولوژیکی (استرس، ورزش  شدید)
 • سیگار کشیدن
 • بارداری - سه ماهه آخر بارداری یا هنگام زایمان
 • لوسمی مزمن (به عنوان مثال، لوسمی میلوژنوس)

معروف به نوتروپنی

 • سندرم میلودیسپلاستیک
 • عفونت شدید و طاقت فرسا (به عنوان مثال، سپسیس - نوتروفیل‌ها کاهش می‌یابند)
 • واکنش به داروها (به عنوان مثال، پنی‌سیلین، ایبوپروفن، فنی‌توئین و غیره)
 • اختلال خودایمنی
 • شیمی درمانی
 • سرطانی که به مغز استخوان گسترش می‌یابد
 • کم خونی آپلاستیک

لنفوسیت‌ها

(تعداد لنفوسیت مطلق، درصد لنفوسیت‌ها)

 

واحدهای متعارف 

درصد: ٪ ۴۴-۲۲٪

تعداد مطلق (در هر میکرولیتر):

۱۰۰۰-۴۸۰۰ 

واحدهای SI 

تعداد متوسط (از کل):​​۰/۳۴

تعداد مطلق × ۱۰۹  در لیتر:۴/۸-۱/۰

 

معروف به لنفوسیتوز

 

 معروف به لنفوپنی یا لنفوسیتوپنی
 • اختلالات خود ایمنی (به عنوان مثال  لوپوس، آرتریت روماتوئید)
 • عفونت (به عنوان مثال  HIV، سل، هپاتیت، آنفلوانزا)
 • آسیب مغز استخوان (به عنوان مثال شیمی درمانی، پرتودرمانی)
 • کمبود ایمنی

مونوسیت

(تعداد مونوسیت مطلق، درصد مونوسیت)

 

واحدهای متعارف

درصد: ٪ ۷-۰٪

تعداد مطلق (در هر میکرولیتر):

۰-۸۰۰

واحدهای SI

تعداد متوسط (از کل):۰/۰۴

تعداد مطلق × ۱۰۹  در لیتر:

۰-۰/۸۰

 

 

معروف به مونوسیتوز 

 • عفونت‌های مزمن (به عنوان مثال سل وعفونت قارچی)
 • عفونت درون قلب (آندوکاردیت باکتریایی)
 • بیماری‌های عروقی کلاژن (به عنوان مثال لوپوس، اسکلرودرمی، آرتریت روماتوئید، واسکولیت)
 • بیماری التهابی روده
 • سرطان خون تک سلولی
 • لوسمی مزمن میلومنوسیتیک
 • لوسمی میلومنوسیتیک نوجوانان

معروف به منوسیتوپنی 

معمولاً یک تعداد کم از نظر پزشکی قابل توجه نیست.

تعداد کم تکرار می‌تواند نشانگر موارد زیر باشد:

 • آسیب یا نارسایی مغز استخوان
 • لوسمی سلول موئی

 

ائوزینوفیل‌ها

(تعداد ائوزینوفیل‌های مطلق، درصد ائوزینوفیل‌ها)

 

واحدهای متعارف

درصد: ٪ ۴-۰٪

تعداد مطلق (در هر میکرولیتر):

۰-۴۵۰

واحدهای SI

تعداد متوسط (از کل):۰/۰۲۷

تعداد مطلق × ۱۰۹  در لیتر:

۰-۰/۴۵

 

معروف به ائوزینوفیلی

 • آسم، آلرژی‌هایی مانند تب یونجه
 • واکنش‌های دارویی
 • التهاب پوست (به عنوان مثال اگزما، درماتیت)
 • عفونت‌های انگلی
 • اختلالات التهابی (به عنوان مثال بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده)
 • برخی از بدخیمی‌ها / سرطان‌ها
 • نئوپلاسمهای میلوئیدی هایپرائوزینوفیل

 

معروف به ائوزینوپنی 

تعیین این مسئله اغلب دشوار است زیرا تعداد آن‌ها به طور معمول در خون کم است. یک یا یک تعداد کم بعضاً معمولاً از نظر پزشکی قابل توجه نیست.

 

بازوفیل

(تعداد بازوفیل مطلق، درصد بازوفیل)

 

واحدهای متعارف

درصد ٪ ۲-۰٪

تعداد مطلق (در هر میکرولیتر):

۰-۲۰۰

واحدهای SI

تعداد متوسط (از کل):​​۰/۰۳۰

تعداد مطلق × ۱۰۹  در لیتر:

۰-۰/۲۰

 

معروف به بازوفیلی

 • واکنش‌های آلرژیک نادر (به عنوان مثال، کهیر، آلرژی غذایی)
 • التهاب (آرتریت روماتوئید، کولیت اولسراتیو)
 • برخی از انواع سرطان خون (به عنوان مثال لوسمی میلوئیدی مزمن)

 

معروف به بازوپنی

مانند ائوزینوفیل‌ها، تعداد آن‌ها به طور معمول در خون کم است. معمولاً از نظر پزشکی قابل توجه نیستند.

 

 

در مواردی، ممکن است اشکال نابالغ و یا غیرطبیعی گلبول‌های سفید در خون وجود داشته باشد و با آزمایش افتراقی گلبول های سفید تشخیص داده شود. اشکال نابالغ شامل متامیلوسیت‌ها، میلوسیت‌ها، پرومیلوسیت‌ها یا بلاست‌ها هستند. 

آزمایشات اضافی (به‌عنوان مثال بیوپسی مغز استخوان) ممکن است ضروری باشد.

 

برخی از دستگاه‌های تجزیه‌گر خودکار خون، تعداد کل گرانولوسیت‌های نابالغ (IG) موجود در نمونه خون فرد را گزارش می‌کنند. گرانولوسیت‌های نابالغ، گلبول‌های سفیدی هستند که قبل از آزاد شدن از مغز استخوان به‌طور کامل روند بالغ شدن را طی نکرده‌اند. گرانولوسیت‌های نابالغ شامل سلول‌های متامیلوسیت، میلوسیت و پرومیلوسیت می‌باشند. این سلول‌ها به طور معمول فقط در مغز استخوان حضور دارند زیرا پیش ساز نوتروفیل‌ها (سلول‌های غالب سفید خون) هستند. وجود گرانولوسیت‌های نابالغ در خون ممکن است در بیماری‌های مختلف مانند عفونت یا سرطان خون رخ دهد و بنابراین اغلب بررسی‌های آزمایشگاهی بیشتری را به دنبال خواهند داشت.

 بله، افتراق انواع گلبول های سفید، همراه با شمارش تعداد آن‌ها، ممکن است روی انواع مختلف مایعات بدن انجام شود. یک دلیل معمولی برای این کار بررسی مستقیم مربوط به ناحیه‌ی خاصی از بدن است که ممکن است عفونی یا ملتهب باشد. به عنوان مثال، اگر به مننژیت مشکوک باشید، ممکن است شمارش لکوسیت‌ها عمراه با آزمایش افتراقی آن‌ها بر روی نمونه‌ای از مایع مغزی نخاعی (CSF) انجام شود.

 بسیاری از نمونه‌های دیگر در تست آنالیز مایعات بدن ذکر شده است.

 سایر آزمایشات عمومی برای بررسی سلامت شما ممکن است شامل یک پانل جامع متابولیک (CMP) باشد. بسته به علائم و نشانه‌ها، سابقه پزشکی، معاینه بالینی و شرایط مشکوک،  پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که آزمایشات دیگر را درخواست دهد. چند مثال کلی عبارتند از: 

 "شیفت چپ" عبارتی است که برای یادآوری وجود تعداد زیادی گلبول سفید جوان و نارس در خون محیطی به‌کار می‌رود. معمولاً به این معنی است که عفونت یا التهاب وجود دارد و مغز استخوان در حال تولید گلبول‌های سفید بیشتر است و آن‌ها را قبل از بلوغ کامل در خون آزاد می‌کند. این یک پاسخ ایمنی طبیعی نسبت به عفونت و التهاب است.

© 2020 پل ایده آل پارس. تمام حقوق نزد شرکت پل ایده‌ال پارس محفوظ است.

WWW.MEDPIP.COM